Backlink, SEO

Seo Nedir Nasıl Uygulanır?

Seo “search engine optimization”, Türkçe anlamı ile “arama motoru optimasyonu” demektir. Seo günümüz internetinde trafiklerin %99 unun arama motorlarından alınması yüzünden çok önemlidir. Yani seo sizin web sitenizin arama motorlarında ilk sıralara çıkmasını sağlar ve ziyartçi sayınızın artmasını sağlar ki bu yüzden çok önemlidir.

Seo Nedir Nasıl Uygulanır

Peki arama motoru optiasyonu nasıl yapılır?Eğer gerçekten seo yapmak istiyorsanız bu işe kafa yormalı ve kesinlikle sabırlı olmalısınız.Seo bi anda olabilecek bişe değildir .Şimdi size seo nun nasıl yapıldığını anlatamayız çünki buna sayfalar yetmez, dediğim gibi bu işe kafa yormalısınız.Evet yavaş yavaş başlayalım Seo ya:
Şimdi size Seo hakkında çok önemli bilgiler verceğim bunları kesinlikle bilmeli ve uygulamalısınız:

 • Sitenizi ölü linkler dahil tüm kalabalıktan temizleyin çünki arama motorları bunu hiç sevmez.
 • Sitenizin mutlaka bir “meta tag” ı olmalıdır(Bununda nasıl yapıldığını sitede mevcuttur.)
 • Sitenizi asp, php vs. gibi biçimlerde kodlamak yerine html. ile kodlayın kodlanmış ise htm. ve ya html. ye çevirecek araçlar bulun ve bunu gerçekleştirin(eğer bunlarla uğraşmak istemezsenin blogger tam size göre.).
 • Sitenizde mutlaka “robot.txt” dosyası olmalı bu çok önemlidir ki bu konudada blogcular çok şanslı çünki bloglarda otomatik oluşuyor.
 • Sitenizin içeriği çok önemlidir çümki adult içerikler arama motorları tarafından pek sevilmez.
 • Mutlaka ama mutlaka bir site haritasına ihtiyacınız vardır bunu yapan yazılımlarda mevcut ve sitemizde bulabilrisiniz(Site haritası bloglarda otomatik oluşur).
 • Evet bir diğer önemli madde  sitenizin google web yöneticisi araçlarına kaydolması gerekli.Buraya site haritasını kaydettirmeniz gerekli bu sayede yazdığınız yazıları google görebilir ve indexleyebilir.
 • Site html css kodlarınız düzgün olmalı yanlış olmamalı ayrıca sitenizde dolaşım kolay olmalı ve temanız sade boyutu küçük olmalı, bu size önemsiz gelebilir ancak sitenizin yavaş açılması hem ziyaretçilerinizi rahatsız eder hemde arama motorları bunu sevmez.
 • Sitenizin yeni standartalara ayak uydurması gerekli.Örneğin sitenizin W3C ile yazılmış olmasının da sitenize büyük getirileri olacaktır.
 • Anahtar kelimeler önemlidir ancak tıkabasa anahtar kelime ile doldurulmuş bir sayfa size yarardan çok zarar verir ve bu sizi googlenin gözünde küçük düşürür ve en alt sıralardan çıkamazsınız(Googlenin bazı filtrelerine girmeniz sitenizin googleden bidaha gelmemek üzere silebilir bu yüzden burda söylediklerime dikkat edin.).
 • Sayfalarınızı birbirine bağlayın inanın bu işinize çok yarayacak.Örneğin mp3 le ilgili bir sayfanız var bu kelimeyi kullanarak diğer sayfalara bağlantı verebilirsiniz
 • Bakın bu söyleyeceğim çok önemli: asla ama asla google yi kandırmaya çalışmayın bu sizin sitenizin google de en son sıralara gitmenize yol açabilir bu konuda google botları çok profesyonel.Sadece arama motorlarında üst sıralara çıkmak için site açıyorsanız bidaha düşünün çünki bunu yapanlarda kaybeder, sitenizin içeriği kaliteli olmalı yoksa SANDBOX girersiniz ki bu sitenizin sonu olabilir çünki gerçekten çok ciddi birşey SANDBOX ile ilgilide bir yazımız mevcuttur.
 • Bir önemli bir şey daha bu da çok önemli: BACKLINK size kısaca backlink i anlatalım: size anlamanız için şöyle anlatalım backlink demek başka sitelerle link değişimi yapmaktır bunuda bir yazımızda kısaca anlatacağım.Backlink de mesela bir siteye yorum olarak sitenizin ismini yazmaktır ama yorum yaparken mantıklı yorumlar yapmanız önemli.Backlink ide yanlış kullanmanız sizi Sandbox a sokabilir Backlink yaparken sitenizle alakalı sitelerle yapmanızı şiddetle öneriyorum(hit almak için çok önemlidir.Hit alma yöntemleride sitemizde bulunmaktadır.)

Bunlar Seo dan bir kaç önemli madde, olablidiğince açık ve uygulanması kolay anlatmaya çalıştım, yazının devamı gelecektir.
Bizi takip etmeye devam edin…

*Bulamadığınız terimleri arama kutusuna yazarak bulabilirsiniz.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.