Algoritmalar, SEO

Google Orion Algoritması Nedir Ne İşe Yarar

Arkadaşlar bu yazımızda size Google Orion Algoritması ndan bahsedeceğiz. Yazımızda Orion Algoritması kim tarafından bulunmuş, Orion Algoritması nı tarihçesi, Orion Algoritması nın özellikleri, Orion Algoritması nın ne işe yarayacağı gibi bir çok konuda bilgi vereceğiz. Okumanızı tavsiye ederim

Kim Tarafından Ne Zaman Bulundu?

Orion Algoritması; Avustralya’nın Melbourne Monash Universitesinin bilgisayar mühendisliği bölümünden 2002 yılında mezun olan İsrail asıllı Ori Allon, tarafından doktora tezi olarak geliştirilmiştir. Bu sistemi önce Google a sonra Yahoo ve MSN ye sunduysada kabul edilmemiştir. Ancak sonra 2006 yılında Ori Allon la anlaşan Google inc. algoritmayı satın almıştır.

Orion Algoritması Nedir?

  • Orion Algoritması nın en önemli özelliği yaptığınız aramalardaki anahtar kelimeleri ayrıştırıp tesbit ediyor ve sizin çok kaliteli bir ararama yapmanızı sağlarken birçok aramayı bir arada yaparak işinizi çok kolayaştırıyor.

Orion Algoritması Ne İşe Yarar?

  • Sizin kullandığınız bir cümleyi ayrıştırarak bundan bir çok arama sonucu çıkartıyor. Bunu örneklerle tam olarak anlayalım;

Örnek 1
Arama; Amerikan Devrimi
Çıkan Sonuçlar; Amerikan Tarihi, George Washington (devrimi yapan kişi), Amerkan Devrim Savaşı  gibi sonuçlar çıkararak sizi bu aramaları yapmaktan kurtaracak ve daha kaliteli bir arama yapmanızı sağlayacak.

Örnek 2
Arama; Geniş Aile
Çıkan Sonuçlar; Ufuk Özkan, Rojda Demirer, Cevahir, Kuddusi  gibi sonuçları sizin yerinize arayacaktır.

Yani; aranan kelimelerle bunun la ilişkili olan ne varsa arama sonuçlarında yer alıyor.

  • Aradığınız arama kelimesinin; yakın anlamlıları , eş anlamlıları ve ilişki olduğu konularda aratılır. Bunuda bir örnekle anlayalım;

Örneğin; Fatih kelimesi aratıldığında arama sonuçlarında; İstanbulun Fethi, Osmanlı İmparatorluğu, Boğaziçi Köprüleri ve Ankara Fatih, İstanbul Fatih gibi bir çok arama sonucu karşımıza gelecek.

Siz şimdi diyorsunuz ki bu kadar çok şey çıkarsa ben asıl aradığımı nasıl bulacağım. Buda şöyle sağlanıyor; arama daraltması yapılıyor. Yani arama sonuçlarının altında şunlar olacak;  “İstanbulun Fethi, Osmanlı İmparatorluğu, Boğaziçi Köprüleri ve Ankara Fatih, İstanbul Fatih” bunlardan hangisine  tıklarsanız sadece o arama sonucu görüntülenecektir.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.