Site Araçları

Html Metin Biçimlendirme Etiketleri

Html Kod bilgisi olmayan arkadaşlar için mükemmel bir yazı olduğuna inanıyorum. Her ne kadar günümüzde pek kod bilgisine dikkat edilmesede bu kodlarında işe yaradığı dönemler oluyor.

< FONT >  < /FONT >  => Yazı tipini, büyüklüğünü ve rengini belirlemek için kullanılır. Çok kullanılan taglardan biridir. Parametre olarak ;  FACE = Font_İsmi (arial vb. )  SİZE = x I +/- x ( SİZE = “3″,)

< BASEFONT >  => Dökümanın genel yazı tipini belirtmek için kullanılır. Parametreleri  < FONT > tag’ininkiyle aynıdır.  <BASEFONT SİZE=3>

< B >  < /B >  => Kalın yazı tag’ i içeride kalan bütün metin kalın harflerle görüntülenir.

< I >  < /I >  => İtalik yazı tag’ i. İçeride kalan bütün metin italik harflerle görüntülenir.

< H1 > </H1 > ….. < H6 > </H6 >  => Başlık tag’ leri dökümanı çeşitli bölümlere ayırmak ve bunları belirtmek için kullanılır. 1 en büyük, 6 ise en küçük başlık boyutudur.   < H1 ALİGN = “CENTER” > ANA BAŞLIK  </H1>

< SUP >  < /SUP >  => Superscript yazı için kullanılır. Super script yaptığınız yazı yukarıda görüntülenir.

< SUB >  < /SUB >  => Subscript yazı için kullanılır. Subscript yaptığımız yazı aşağıda görüntülenir.

< TT >  < /TT >  => Teletype (sabit genişlikle) karakter kullanmak için kullanılır. Courier tipik bir teletype karakter tipidir. Yani ler karakterin genişliği aynıdır.

< PRE >  < /PRE >  => Önceden düzenlenmiş metin blokları için kullanılır. Bu belirteçler arasına yazılan her şeyi yazıldığı gibi ekrana çıkar. Boşluklar, Tab’ ler, Enter karakterleri vb. korunur.

< XMP >  < /XMP >  => Kullanımı ve özellikleri < PRE > ‘ye çok benzemekle birlikte tek farkı içerisine yazılan HTML kodların yorumlamasıdır. Bu tag daha çok program yada script yazılım kodu ( HTML, PHP, C, PASCAL, VB.NET vb. gibi ) gösterimi için kullanılır.

< STRİKE >  < /STRİKE >  => Strike – Through ( üstü çizili yazı ) için kullanılır. Vurgu vermek ya da bir şeyin iptal edildiğini göstermek için kullanılabilir.

< BIG >  < /BIG >  => Yazıya yeni bir paragraf açmadan geçici olarak  1 boy büyütmek için kullanılır.

< SMALL >  < /SMALL >  => < BIG > ‘in tersi işlevi vardır. Yazıyı yeni bir paragraf açmadan geçici olarak küçültmek için kullanılır.

< BLINK >  < /BLINK >  => Günümüzde pek kullanılmayan Netscape Nagivatar’ ın meşhur yanıp sönen tag’i bir çok HTML yazarı işin suyunu kaçırsada efektif bir kullanım hala mümkündür.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.