Html Metin Biçimlendirme Etiketleri

Html Kod bilgisi olmayan arkadaşlar için mükemmel bir yazı olduğuna inanıyorum. Her ne kadar günümüzde pek kod bilgisine dikkat edilmesede bu kodlarında işe yaradığı dönemler oluyor.

< FONT >  < /FONT >  => Yazı tipini, büyüklüğünü ve rengini belirlemek için kullanılır. Çok kullanılan taglardan biridir. Parametre olarak ;  FACE = Font_İsmi (arial vb. )  SİZE = x I +/- x ( SİZE = “3″,)

< BASEFONT >  => Dökümanın genel yazı tipini belirtmek için kullanılır. Parametreleri  < FONT > tag’ininkiyle aynıdır.  <BASEFONT SİZE=3>

< B >  < /B >  => Kalın yazı tag’ i içeride kalan bütün metin kalın harflerle görüntülenir.

< I >  < /I >  => İtalik yazı tag’ i. İçeride kalan bütün metin italik harflerle görüntülenir.

< H1 > </H1 > ….. < H6 > </H6 >  => Başlık tag’ leri dökümanı çeşitli bölümlere ayırmak ve bunları belirtmek için kullanılır. 1 en büyük, 6 ise en küçük başlık boyutudur.   < H1 ALİGN = “CENTER” > ANA BAŞLIK  </H1>

< SUP >  < /SUP >  => Superscript yazı için kullanılır. Super script yaptığınız yazı yukarıda görüntülenir.

< SUB >  < /SUB >  => Subscript yazı için kullanılır. Subscript yaptığımız yazı aşağıda görüntülenir.

< TT >  < /TT >  => Teletype (sabit genişlikle) karakter kullanmak için kullanılır. Courier tipik bir teletype karakter tipidir. Yani ler karakterin genişliği aynıdır.

< PRE >  < /PRE >  => Önceden düzenlenmiş metin blokları için kullanılır. Bu belirteçler arasına yazılan her şeyi yazıldığı gibi ekrana çıkar. Boşluklar, Tab’ ler, Enter karakterleri vb. korunur.

< XMP >  < /XMP >  => Kullanımı ve özellikleri < PRE > ‘ye çok benzemekle birlikte tek farkı içerisine yazılan HTML kodların yorumlamasıdır. Bu tag daha çok program yada script yazılım kodu ( HTML, PHP, C, PASCAL, VB.NET vb. gibi ) gösterimi için kullanılır.

< STRİKE >  < /STRİKE >  => Strike – Through ( üstü çizili yazı ) için kullanılır. Vurgu vermek ya da bir şeyin iptal edildiğini göstermek için kullanılabilir.

< BIG >  < /BIG >  => Yazıya yeni bir paragraf açmadan geçici olarak  1 boy büyütmek için kullanılır.

< SMALL >  < /SMALL >  => < BIG > ‘in tersi işlevi vardır. Yazıyı yeni bir paragraf açmadan geçici olarak küçültmek için kullanılır.

< BLINK >  < /BLINK >  => Günümüzde pek kullanılmayan Netscape Nagivatar’ ın meşhur yanıp sönen tag’i bir çok HTML yazarı işin suyunu kaçırsada efektif bir kullanım hala mümkündür.

Yorum Yapın

Sabır imanın yarısıdır. (H.Ş.)