Algoritmalar, SEO

Trustrank Nedir? Trustrank Nasıl Kullanılır?

Trustrank Nedir? Trustrank neden ortaya çıktı? Trustrank nasıl kullanılır? Trustrank kriterleri nelerdir? Kök siteler nelerdir? Gibi soruların bütün cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Trustrank Neden Ortaya Çıktı?

Google daha önce Pagerank ile siteleri sınıflandırmaya çalışmıştır ve hala da bu sistem devrededir. Ancak; piyasada bulununan bir çok spam site, pagerank ile ilgili hileler yüzünden Trustrank ortaya çıktı. Ancak bunu nasıl lehimize çevirip kullanabiliriz bunu anlatacağız.

Trustrank Nasıl Kullanılır?

Trsutrank ın yarısı insan yarısı botlarla idare edilmektedir, ancak bunun kriterleri nelerdir? Şimdide bu kriterlere kısa ve anlaşılması kolay şekilde bir bakalım.

Kök Siteler

Kök siteler editörler yarafından seçilir. Bu siteler çok güvenilirdir. Örneğin; Apple.com, Blogger.com, Wikipedia.org gibi siteler kök sitelerdir. Bu kök siteler her link verdiğinde 100 puanlık bir link verirler. Siz bu sitlerden link alırsanız sizde her gönderdiğiniz link te 90 puanlık link göndermiş olursunuz.

Özgün İçerik

Trustrank ın ik görevi özgün içerikleri bulmak ve öne çıkarmak olduğ undan bu kriter çok önemlidir. Artık özgün içerikli siteler daha üst sıralara çıkabilecek.

Domain Yaşı

Bu krtirde şyle ki; 1 senelik siteyle 5 senelik site bir tutulumuyor. 5 senelik site daha güvenilir olduğundan o daha önde olacaktır.

Ziyaretçi Sadakati

Siz yanlışlıkla spam bir siteye girdiniz diyelim, bir daha o siteye girmezsiniz. Ancak beğendiğiniz bir siteye tekrar tekrar gireseniz arama motorları sizin güvenilir bir site olduğunuzu düşünür.

Site Tasarımı

Eğer site tasarımın güncel kriterle uyuyorsa ve başka bir siteden kopyala yapıştır yapmadıysanız bu kriter siz de var demektir.

Site Kodlaması

Arama motorları içi hatalarla dolu bir siteyi sevmezler buna dikkat edilmeli. Ve botların siteleri kolay indexlemesi için link yapısının da düzgün olması gerekir.

Domain Kiralama Süresi

Spam siteleri 2 yıllıktan fazla domain kiralamazlar ancak 5 yıllık kiralanmış domain arama motorlarına şunu çağrıştırır; bu site 5 yıl daha hizmet verecek. Bu da size bir artı puandır.

Backlink Faktörü

Trustrank backlink e de önem verir. Ancak siteyle alakalı bir siteden gelen backlink e önem verir. Yani her böyle siteden gelen backlink siteyi daha da güvenilir hale getirir.

Site Güncelliği

Siteniz düzenli bir şekilde güncellenmezse arama motorlarını gözünden düşersiniz. Sitenizi düzenli ve sık aralılarla güncelleyin.

Sitede Kullanılan Dil

Resmi olarak doğrulanmasa da ileride kullanılan dilin düzgünlüğü ve imle kuralarına ne kadar uyulduğu otomatik olarak kontrol edilmesi planlanıyor.

Trsustrank nedir?: Yahoo ve Stanford Üniversitesi nin geliştirip sonra Google nin dahil olup şu anda faaliyette olan bir sistemdir.

Etiketler: , , ,

3 thoughts on “Trustrank Nedir? Trustrank Nasıl Kullanılır?

    1. Maalesef bir kök liste elimde yok. Bulmanın zor olacağını sanmıyorum. Hatta bulursan buradan da linkini paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.