Genel, İşe Yarar Bilgiler, Nasıl yapılır?, SEO

Blog Yazarlığı Nasıl Seo lu Metin Yazılır

Bloglarda yazı yazılıyorsa Seo ya uygun olmalıdır. Bu sizin arama motorlarında üst sıralarda görünmenizi sağlar. Yani Blog Yazarlığı Gazete Yazarlığı ile aynı şey değildir. Hatta arada dağlar kadar fark vardır. Zaten bunu birzdan maddeleri görünce anlayacaksınız.

Blog yazarlığı yapıyorsanız yazılarınızın Seo ya uygun olması bir zorunluluktur. Bizde bu yazımızda nasıl Seo lu yazı yazılır onu göstermeye çalışacağız. Evet hadi bu konuyu maddeler halinde görelim:

  • Yazılarınızı yazrken 65 karekteri aşmayın. Çünkü arama sonuçlarında 65 karekterinizin görünür. Eğer yazacağınız başlık 65 karekterden uzun oluyorsa sizde önemli kelimeleri seçmelisiniz.
  • Anahtar kelimeleriniz TITLE etiketine yakın olmalıdır.
  • Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri mutlaka Meta Description etiketinin içinde yerleştirmelisiniz. Bu sizin hangi kelimelerde öncelikli olduğunuzu belirler.
  • H1, H2… tag larını mutlaka kullanmlısınız. Bunu kullanırken de dikkat etmeniz gereken husu; birtane h1 tag ı kullanın vebu h1 tagının içnde mutlaka an az 1 tane anahtar kelimeniz yer almalıdır.
  • Özgün bir başlık kullanmaya çalışın.
  • Hedeflediğiniz anahtar kelimenin farklı versiyonlarını alt başlıklarda kullanmaya çalışınız. Botlar bunu algılayabilecek niteliktedir. Bu yüzden kullanmanız faydalı olabilir. Örneğin; başlık Seo ise alt başlıkta Arama Motoru Optimasyonu yazabilrsiniz.
  • Mutlaka diğer sayfalarınıza link verin. Ancak konu ile alakalı link ler verin. Örneğin makale şöyle olabilir:

Bu aracın motoruda Opel İnsignia ile benzerlik göstermektedir ( Bkz. Opel İnsignia ). Burada Opel İnsignia ya bir link çıkarabilirsiniz. Bu hem Seo için faydalı hemde kullanıcıyı sitenizde kalmaya teşvik eder.

  • Önemli anahtar kelimeleri altı çizili veya koyu ile belli edebilirsiniz.
  • Anahtar kelime yoğunluğunuzu tam ayarlamanız gerekmekte. Ne fazla ne az. Zaten üzerinde fazla durmanızda gerek yok. 0% olmasın yeter 🙂

Bu arada anahtar kelime yoğunluğunuzun fazla olduğu kelime sadece footer ve navigasyon kısımlarında kullanılmış ise burada da bir yanlışlık var demektir. Anahtar kelimelerinizi sayfa içindede kullanmalısınız.

  • Resimlerinizde ALT TAG ı kullanmaya çalışın. Bu sayede Google Görseller aramasınıdanda hiçde azımsanmayacak derecede ziyaretçi çekebilirsiniz.

Evet yazımız burada bitti. Eğer sizde bir blog yazarı iseniz bunlara mutlaka dikkat edin.

Ekelemek veya düzeltmek istediğinizin bir şey varsa yorum formunu kullanabilirsiniz.

Tagged , , , , , ,

4 thoughts on “Blog Yazarlığı Nasıl Seo lu Metin Yazılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.