Genel, Nasıl yapılır?

Joomla Kurulumu

Bu yazımızda size size 30 dk içinde en mükemmel şekilde Joomla kurulumu nu göstereceğiz.

1. ADIM: Joomla  Paketinin İndirilmesi

Joomla nın en güncel sürümünü herzaman  için www.joomla.org da bulabiliriz. Ancak bu pakette Türkçe olmayacaktır. Bunu için paketi Joomla nın Türkiye web sitesi olan www.joomlatr.org adresinden Türkçe dil desteğini indireceğiz.. Zaten Joomla nın en güncel sürümü yazyınlandıktan çok kısa bir süre içerisinde Joomla Türkiye web sitesinde hemen Türkçe ye çevrilir. www.joomla.org dan paketi indirdikten sonra bir sonraki işleme geçebiliriz.

2. ADIM: Paketin açılması

İndidiğiniz paket .rar olacaktır yani sıkıştırılmış dosyadır. Bunu açmak için size önereceğimiz program WinRAR dır. WinRAR programını da Buradan indirebilirsiniz.  WinRAR ı kurup Joomla dan paketi indirdikten sonra indirdiğiniz pakete sağ tıklayıp “Buraya Çıkart” diyin, bir kaç saniye genişletme işleminden sonra dosyalar sizin belilediğiniz klasöre çıkacaktır.

3. ADIM: Dosyaların Barındırma Alanına Yüklenmesi

Dosyaları çıkardıktan sonra sıra bu dosyaları bir web barındırma alanına yüklemek.  Bunu içinde bir FTP İstemcisi ne ihtiyacımız var. Bizim size önerimiz FileZilla olacaktır. FileZilla; oldukça kapsamlı, Ücretisiz, açık kaynak ve Türkçe bir FTP istemcisidir. FileZilla yı indimek için filezilla-project.org ye girin ve Download FileZilla Client e tıklayın ve indirin.

Ancak daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız CuteFTP (www.globalscape.com) veya FlashFXP (www.flashfxp.com) gibi ücretli yazılımlara yönelebilirsiniz. Bu arada, bazı kullanıcılardan edindiğimiz şikâyetlere göre FileZilla, FTP sunucusuna bir anda çok sayıda bağlantı kurarak sunucudan yasaklanmanıza sebep olabiliyor.

Böyle durumlarda hosting sağlayıcınızla irtibata geçip yasağınızı açtırmanız ve FTP programınızı değiştirmeniz gerekiyor.

FileZilla yı indirdikten sonra Başlat > Tüm Programlar > FileZilla FTP Client > FileZilla yolunu izleyin ve FieZilla yı çalıştırın. Programı çalıştırdıktan sonra FTP sunucunuza bağlanmak için hesap bilgilerini ekranın üst kısmındaki Hızlı bağlan alanına yazabilir ya da yeni bir bağlantı oluşturmak için Site Yöneticisi’ni (sol üstteki ilk düğme) kullanabilirsiniz. Bence Site Yneticisini kullanmanız daha faydalı ve kolay olacaktır. Site Yöneticisi ni açın ve Yeni Site ye tıklayın. Yeni sitenizin ismini girdikten sonra Sunucu kısmına size verilen FTP adresini yazın ( Genellikle ftp.siteniz.com olarak geçer ) daha sonra giriş türü için Normal i seçin daha sonra Kullanıcı Adı ve Parolanızı yazın ve Bağlan a tıklayın.

Bağlandıktan sonra  sağ tarafta kendi bilgisayarınızın dosyaları, sol tarfta ise sitenizin dosyalrının olduğu bir yer gelir. Sağdaki kısımdan sitenizin dosyalarını yüklemeniz gereken klasöre girin (Bu klasörün adı genellikle “public_hml” ya da “httpdocs”tur ).  Girdikten sonra sağ kısımdan size WinRAR la çıkarın dediğimiz klasörü bulup içine girin ve bütün dosyaları ve klasörle seçip sağ tıklayıp  “Karşıya Yükle” seçeniğne tıklayın. Bu işlem 10-30 dk. arasında sürecektir bekleyin…

4. ADIM: MySQL Veritabanının Oluşturulması

Dosyalarınız siteye  yüklendiğine göre verilerin aydedileceği alan olan MySQL  veritabanını oluşturabilirsiniz demektir. Bu işlem Hosting  Sağlayıcınıza göre değişecektir. Linux hosting panelinde iki popüler veritabanı olan Cpanel ve Plesk kullanılır. Biz size Cpanel kullanımını anlatacağız. Ancak zaten diğer veritabanlarında da izleyeceğimiz yol aynı olacaktır. Şayet bu adımları tamamlayamazsanız Hosting Sağlayıcınızdan destek isteyebilirsiniz.

Biz kontrol panelimize girmek için www.siteadresi.com/cpanel adresini kullanıyoruz. Girdikten sonra Veritabaları bölümünden “MySQL Veritabanı Sihirbazı” nı seçin. Veri tabanı adı olarak Joomla veya başka bir ad seçenilirsiniz. Sonraki adımda Kullanıcı Adı nı ve Parola yı belirleyin. Sonra ki adımda kullanıcıya görev tayini yapacağız burada “ALL PRIVILEGES” i seçin ( Yani tüm yetkileri verin ). İşlemi onayladığımızda MySQL kurulumu bitecektir.

İşlemin sonunda oluşturulan veritabanı isminiz (cPanel kullanıyorsanız) otomatik olarak ” sitekullanıcısı_veritabanıadı ” ve kullanıcı adınız da ” sitekullanıcısı_kullanıcıadı ” olacaktır. Örneğin bizim FTP kullanıcı adınız “joomlaku” olduğu için veritabanı adımız ve veritabanı kullanıcı adımız da” joomlaku_joomla” oldu.

5. ADIM: Joomla! Kurulumuna Giriş

MySQL kurulumunu tamamladıktan sonra şimdi asıl Joomla Kurulumu na geçebiliriz. Bunun için sitenizin Anasayfa sına girin ( www.siteadresi.com ). Otomatik olarak Joomla Kurulum Sayfa sında yönlendirilecekiniz. İlk olarak karşınıza dil seçimi gelecktir Türkçe yi seçin ve sağ üst köşedeki Sonraki ne tıklayın.

İkinci sayfada sitenizin Joomla krulumuna uygun olup olmadığına bakılacaktır. İlk satırdaki değerlendirmelerin hepsinde Evet yazmalıdır.

 • Eğer yazmıyorsa bile kurulum devam edecektir ancak biz bunu önermiyoruz. Şayet ilk satırda hepsinin yanında Evet yazmıyorsa Hosting Sağlayıcınıza danışmalısınız.
 • Eğer anasayfanıza ilk girdiğinizde Joomla kurulum ekranına yönlendirilmediyseniz  Host unuz PHP yi desdeklemiyor demektir. Bu durumda hemen Hosting Sağlayıcınıza başvurup ya Hostinginizi değiştirmeli yada yeni bir Host almalısnız.

  6. ADIM: Veritabanı yapılandırması

  Bir sonradaki adımda karşınıza Lisans ekranı gelecektir. Joomla!, GNU/GPL v2.0 (Genel Kamu Lisansı) ile lisanslanmış özgür ve ücretsiz bir yazılımdır. Sonraki ne tıklyarak u lisans ı kabul edin. Bir sonraki adımda veritabanı erişim ayarlarınızı yapmalıyız.

  Veritabanı Türü olarak MySQL u seçili bırakın. Sunucu adınızda Hosting Sağlayınızın size verdği sunucu adresini yazın ( localhost tur).  Daha sonra Kullanıcı Adı, Şifre, Veritabanı Adı kısımlarını size 4. Adım da gösterdiğimiz gibi doldurun. Gelişmiş ayarlar kısmında değiştirmeniz gereken bir şey yoktur.

  7. ADIM: FTP ayarları

  Sonraki adımda size FTP dosya sistemini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır Evet seçip Hosting Sağlayıcınız tarafından size verilen FTP Kullancı adı ve Şifre nizi girin.  Daha sonra “FTP Yolunu Otomatik Bul”a tıklayarak FTP Kök Klasör alanının otomatik olarak doldurulmasını sağlayın. Son olarak “FTP Ayarlarınızı Doğrulayın”
  a tıklayıp FTP Ayarlarınızın doğrulu kontrol edip Sonraki’ye tıklayın.

  8. ADIM: Ana yapılandırma

  Sonraki adımda karşınıza Ana Yapılandırma ekranı gelecek. Site Adı kısmında sitenizin adını yazın. e-Posta adresi alanına e-posta adresinizi, Yönetici Şifresi ve Yönetici Şifresini Onaylayınız alanlarına da kullanmak istediğiniz şifreyi yazın. Buraya girdiğiniz şifreyi bir kenara not etmenizde fayda var, zira birazdan yönetim paneline girerken bu şifreye ihtiyacınız olacak.

  Eğer eski bir Joomla! kurulumunuz varsa bu aşamada “Taşıma Betiğini Yükle” seçeneğini seçerek eski kurulumunuzu Joomla! 1.5’e taşıyabilirsiniz. Biz sıfırdan yeni bir kurulum yaptığımızı varsayarak “Varsayılan Örnek Bilgiyi Yükle” seçeneğini seçili bırakıyor ve “Örnek Bilgiyi Yükle” düğmesine tıklıyoruz. “Örnek Bilgiler Başarıyla Yüklendi” mesajını aldıktan sonra Sonraki’ ne tıklayıp devam ediyoruz.

  9. ADIM: Kurulumun sonu

  “Tebrikler! Joomla! Başarılı Bir Şekilde Kuruldu” mesajını aldıysanız Joomla nızı başarıyla kurdunuz.

  Bu işlemden sonra Joomla Yönetim Paneline ulaşabilmeniz için tekrar FTP Sunucunuza bağlanıp “installation”  adlı klasörü silmeniz gerekiyor. Bunun içinde; FileZilla’yı açıp Site Yöneticisi düğmesinin sağındaki küçük oka tıklayın ve listeden sitenizin adını seçin. Bağlantı kurulduktan sonra Joomla nın yüklü olduğu klasöre girin ve  “installation” klasörüne sağ tıklayıp Sil e tıklayın.

  Artık ekranın sağ üst köşesindeki Yönetici düğmesine tıklayarak yönetim paneline ulaşabilir veya Site düğmesine tıklayarak sitenizin ön yüzünü görebilirsiniz. Yönetici paneline her zaman  “ww.siteadresiniz.com/administrator ” adresinden ulaşabileceğinizi unutmayın. Yönetici kullanıcı adınız “ admi n”, şifreniz de 8. adımda belirlediğiniz şifre olacaktır.

  Terbrik ediyoruz. Joomla krulumunuz başarı ile tamamlandı…

  Tagged , , ,

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.