Genel

Nasıl İyi Yazı Yazılır

Bu yazımızda sizlerle iyi yazı yazmanın incelikleri üstünde duracağız. Aslında iyi yazı değilde nasıl yazı yazabileceğiniz konusunda bir kaç ipucu verelim.

Yazacak konu bulamıyorum?

Bu sorunun üstesinden gelmenin iki yolu var:

  • İlk yol; sürekli yazı yazmak. Evet hergün yazı yazın konu bulamasanız bile aklınızdaki herhangi birşeyi yazın. Bu sizin gün geçtikçe daha iyi fikiler bulup yazı yazmanızı sağlar.
  • İkinci yol; yazı yazdığınız konu hakkında bilginiz olması gerekmezmi? Eğer konu bulmak istiyorsanız sürekli yeni şeyler denemelisiniz. Örneğin bir yazılım indirdiniz mesela MSN Messenger. Yazılım bilgisayarınızda hata verdiyse ve siz bu konuya kendiniz bir çözüm getirmeyi başardıysanız işte bu yazmaya değerdir. Emin olun bu sizin başınıza geldiyse daha birçok kişinin başında gelmiştir.
  • Sürekli okuyun. Elinize geçirdiğiniz herşeyi okuyun. Bu sizin yazı yazrken konu bulmanıza çok büyük katkı yapacaktır.
  • Konu bulamıyorsanız konuyu değiştirin. Yani; baktınızki bir konuda sürekli aynı şeyler yazılıp çiziliyor. Siz o konuya başka bir açıdan bakarsanız bu sizin yazınızı diğerlerinden ayrıcalıklı kılacaktır.

Yazı Yazarken  Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Yazdığınız yazıyı mutlaka okuyun.
  • Eğer yazdığınız yazıyı siz yazarken bile sıkılıyorsanız okuyucalarınızın sıkılmaması imkansız. Veya yazıyı yazdınız sonra döüp yazınızı okudunuz ama yarsıında esnemeye başladıysanız o yazıyı baştan yazmanız gerektiğini anlamış olmalısınız.
  • Farklı olun; kalıpları kırın siz, farklısınız. Yazılarınız size özgü ve okuyucuya ilginç gelirse emin olun o yazıyı okuyaznlar diğer yazılarınızıda okuyacaklardır. Özellikle internet blogculuğunda nasıl siteme ziyaretçi çekebilirim konusuna bir çözümde budur. Farklı olmak…

Bence oldukça faydalı bir yazının sonunda geldik. Sizde bu konulara daha dikkat ederseniz daha iyi yazılar yazabilirsiniz.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.