SEO

Blackhat Seo Nedir Blackhat Seo Yöntemleri

Blackhat Seo birçok webmaster in kullandığı ancak bizim hiç tavsiye etmediğimiz yöntemlerdir. Blackhat Seo yu kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Blackhat Seo Nedir ?

Blackhat Seo; kısaca hileli yollar ile web sitesini arama motorlrında öne çıkarma yani siteden fazla kazanç elde etme yöntemidir. Peki neden Blackhat Seo yu önermiyoruz? Çünkü; Arama motorları sandığımız kadar aptal değildir. Kısaca arama motorları -özellikle Google-  yaptığınız çoğu şeyden haberdar. Yani bu yöntemleri yapmamanız gerekiyor. Biz yapın diye değil ne olduğunu bilin diye söylüyoruz 🙂

Eğer Google böyle birşey yaptığınızı anlarsa ki %99 anlamakta, sizi biranda  arama sonuçlarının en dibine mahkum eder ve emin olun çıkmak çok çok zor. Hatta çoğu site çıkamaz yani site çöpe gider. Çıksa bile Google nin tekrar güvenini kazanıpta üst sıralara çıkmak çok zordur. Evet artık Blackhat Seo yöntemlerine geçebiliriz.

Blackhat Seo Yöntemleri Nelerdir?

Tekrar söylüyoruz Blackhat Seo yu tavsiye etmiyoruz. Eğer Google sizi yakalarsa sizi son sıralara atmaktan ziyade genelde veritabanından siliyor. Yukarıda da dediğim gibi site çope gidiyor yani.

Keyword Stuffing / Unrelated Keywords

Bu yöntemi bir örnekle açıklayalım. Örneğin; sağlık la ilgili bir site açtınız ama istediğiniz geliri yakalamadınız. Sizde sitenizin keyword ve description alanlarına döktürdünüz yani sitenizle alakalı olmayan kelimeleri yazdınız oraya. Bu durumda Keyword Stuffing / Unrelated Keywords yapmış olursunuz ve bu yöntemin anlaşılması çocuk oyuncağıdır. Bu arada şunuda söyeleylim; artık description ve keyword un pek bir önemi kalmadı.

Invisible text

Bunun anlamı görünmeyen yazılardır. Yani sitenin arkaplan rengiyle yazıyı aynı renk yapıp kullanıcılarınızı ve arama motorlarını kandırmaya çalışırsınız.  Bu yöntemde çok kolay algılanmkta.

Doorway Pages / Cloaking

Bu yöntem çok değişik bir yöntem. Bunu ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Bu yöntem şu şekilde çalışmakta. Sitenizdeki ziyaretçinin bot mu yoksa gerçek kullanıcımı olduğunu user_agent yöntemi ile tesbit edip. Buna göre sayfaya yönlendirmedir.  Bot gelirse bot u keyword bakımından zengin bir sayfaya, kullanıcı ise örneğin; bir satış sayfasına yönlendirmedir. Bu yüntem yüzünden inanmayacaksınız ama BMW nin resmi sitesi Google tarafından cezalandırıldı.

Machine Generated Content

Bu yöntem; içeriğin bir yazılım aracılığı ile üretilmesidir. Bence pek işe yaramamkta ancak bu yöntem diğerlerine göre daha zor anlaşılır. Özellikle internette özgün yazı olşturucu gibi yazılımları kullanmamanızı öneririm.

Backlink Spamming

Bu yöntem çok akllı diye tabir ettiğim webmaster lar tarafından kullanılmakta. Sizde kesinlikle internette karşılaşmış hatta denemeyi bile düşünmüşsünüzdür. Ymöntem şu şekilde çalışır; bir program arcılığı ile sitelere kendi sitenizin linkini yerleştirmedir. Fakat şöyle bir durum varki; bu siteler artık çöplüğe döndüğü için sitenize yarardan çok zarar getirir. Ayrıca; bu yöntemler uzun vadede zararlıdır. Arama motorları bunuda tesbit edebilir.

Son Söz

Siz siz olun bu yöntemleri kullanmayın illegal yerine legal yöntemlerle sitenizi yükseltin aksi takdirde bütün emekleriniz çöpe gidebilir.

Tagged , , , , , ,

3 thoughts on “Blackhat Seo Nedir Blackhat Seo Yöntemleri

  1. Makalenizi okudum teşekkür ederim. Tuhaf olanı google ‘ın bu tür sahtekarlıklara karşı yeterli önlemi almaması, yardım forumlarından yapılan şikayetlere rağmen hiçbir önlem yok. Bu da google ‘ın bu konuda ne kadar yetersiz olduğunu göstermektedir.

  2. Aslında googel önlemlerini almakta, bu siteler kısa süreli amaçlarına ulaşsalarad sonrasında aldıkları cezalarla uzun süreli bunun ceremesini çekmekteler, Bu tarz yollara başvurmak yerine özgün çalışmalara ve kaynak oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.