Genel, İşe Yarar Bilgiler

Google Trends Nedir

Bu yazımızda pek çok webmaster tarafından bilinmeyen bilinse dahi önemi tam kavranmamış bir unsur olan Google Trends i size tanıtmaya çalışacağız. Google Trends aslında iyi bir şekilde kullanıldığında sitenize müthiş sayıda ziyaretçi çekmenizi sağlayabiir. Eğer sitenizin ziyaretçi sayısından memnun değilseniz bu yazyı okumanızı şiddetle tavsiye edersiz.

 

Google Trends: ardağınız kelimenin ne sıklıkta, hangi coğrafyada , hangi ülkede, hangi şehirde daha çok arandığını size gösteren oldukça kullanışlı bir araç. Örneğin; bir site açacaksınız ama nekadar ziyaretçi çekeceği konusunda size bir fikir verip hem emekten hem paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Adword ve Google Trends Kullanımı

 

Adwords bildiğiniz gibi parayla reklam verebileceğiniz bir servis. Eğer sizde çok para yerine az parayla sağlam bir reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız mutlaka Google Trends i kullanmalısınız. Unutmayınızki bütün profesyoneller Google Trends i kullanmaktadırlar.

Örneğin; bir bitkisel bir ilaç satacaksınız. Hedeflediğiniz kitleye ulaşmak istiyorsanız bir anahtar kelime çalışması yapmalısınız (Kimse Nokia Temaları anahtar kelimesinden  bitkisel ilaç satamaz). Sizin bir bitki aramasında reklamınızın bulunması lazım ancak en çok aranan bitki hangisi? İşte burada Google Trends devreye giriyor ve sizi gereksiz yere para ve zaman harcamaktan kurtarıyor. Diyelimki Nokia Temaları anahtar kelimesinden reklamınıza tıkladılar. Emin olun o tıklayan kişi tamamen meraktan tıklamıştır ve ürününüzü kesinlikle almayacaktır. Bu yüzden Google Trends çok önemlidir.

 

Aşağıda Google Trends ten bir ekran görüntüsü görebilirsiniz.

 

Google Trends in Tercih Edilmemesinin Nedenleri Neler?

 

Bunun iki nedeni vardır: ilk neden; çoğu bu servisi bilmez. Bu servisin sadece adını duyup hiç merak etmeyip bakmayan bir çok webmaster vardır.

İkinci neden; bu servisi bilselerde ya bu servisin gereksiz olduğunu düşünür yada  bu servisin önemini tam kavrayamamışlardır.

 

Son Söz

 

Eğer gerçekten gerksiz yere para, zaman ve emek harcamak istemiyorsanız mutlaka Google Trends i kullanmalısınız.

Tagged , , , ,

2 thoughts on “Google Trends Nedir

  1. Bilgilendirme için teşekkürler.Günümüz webmaster’ları genelde çapraz backlink değişimi gibi çalışmaları tercih ettiği için böyle şeyleri pek önemsemiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.