SEO

Anahtar Kelime ve Yazı İçi Seo İlişkisi

Seo konusunda herkes az çok bilgi sahibidir. Genellikle herkesin kendine özgü bazı uygulamaları olsa da yazı içi seo dendiğinde akla ilk gelen hususlar bellidir. Birçok webmaster bu bilgileri kulaktan dolma bir biçimde uygulamaya çalışır yahut hiç uygulamaz çünkü kimilerine göre zordur yazı içi seo kuralları dahilinde makale yazabilmek… Blogasistan bünyesinde yazdığım ilk yazımda sizlere bazı yazı içi seo kurallarını yazacağım.

Yazı İçi Anahtar Kelime Kullanımı:

Yazı için belirlediğiniz anahtar kelimelerin yazı başlığında da geçmesi, arama motorlarında makalenizin ilgili kelimede daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Çünkü anahtar kelimeyi h1 ve h2 tagları ile kullanmış olursunuz bu şekilde… Yazının başlığında geçen anahtar kelime h2, sayfa title’ında geçen anahtar kelime ise h1 tagı ile yazıldığından ötürü, o sayfanın o anahtar kelime ile ilgili olduğu izlenimini uyandırır.

Yazı İçi Anahtar Kelime Yoğunluğu:

Yazınız belli bir kelimede üst sıralarda çıksın istiyorsanız, o kelimeyi yazı içinde %5-8 oranında kullanmalısınız. Bu yüzdeyi çok aşmanız durumunda yazınız spam olarak algılanır. Bu yüzdenin çok altında olması durumunda ise yazınız, o kelime ile ilgili olmaz zaten. Konu bütünlüğü sağlanmamış demektir…

Anahtar Kelime Sayısı:

Anahtar kelimeleriniz konu ile ilgili oldukça istediğiniz kadar olabilir. Fakat “araba” ile ilgili bir yazı yazarken “araba, arabanın, arabalar, arabaların” gibi anahtar kelimeler kullanmanız yazınızın spam olarak algılanmasına neden olacağından, anahtar kelimeleri seçmeniz oldukça önemlidir. Bir anahtar kelime kullanıyorsanız, yazınızda, o anahtar kelime ile ilgili bilgiler mutlaka bulunmalıdır.

 

Tagged , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.