İşe Yarar Bilgiler, Nasıl yapılır?

Sitelerimizde Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Evet arkadaşlar güzel bir siteniz var ise ve artık reklam almaya değerim dediğiniz bir site olduğunuzda sitenize reklam alıyor ve yayınlıyorsunuz. Bu reklam yayınlama konusunda aceleci olmamanızı önererek konuya giriş yapayım. Neden aceleci olmamak lazım?, ne zaman yayınlamalıyız? gibi soruların cevaplarını bir başka yazıda ayrıntılı olarak anlatmaya çalışalım.

Şimdi belki buraya gelmeden evvel birçok yerde karşılaştığınız bir resim var. Olası reklam yerlerine göre renklendirme yapılmış ve neresinin daha çok iyi bir seçim olduğu genel kavramı ile ifade edilmiş. Genel kavramı ile diyorum çünkü bu reklam yerleşimi konusu gerçekten profesyonellik ve tecrübe isteyen bir iştir. Yerleşim sitenizin temasına, gelen ziyaretçi türüne (kadın, erkek, çocuk vs) ve başka birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu neye göre nasıl değişir çok ufak bir bahsedip genel için anlatmaya başlayacağım.

Sitemize reklam yerleştireceğiz ve profesyonel bir yardıma ihtiyacımız var ne yapmamız lazım?
Böyle başladım çünkü siteniz yüksek hitli ise emin olun yerleşim sonucu %20 belki daha fazla artış gösterebilirsiniz. Bu artış sadece tıklama oranları sonucunda değişmeyecek. Tabi ki tıklama oranlarını artırmak sizin için en büyük takip ancak yerleşimden ve reklam türünden kaynaklanan şekillerde de kazancınız ayrıca artış gösterebilir. Bu konuda bence en büyük yardımcınız tecrübeniz olacaktır. Çünkü mantıklı bir düşünceden sonra deneme yanılma sonuçlarına göre bir süreden sonra en kaliteli yerleşimi kendiniz bulabileceksiniz. Ancak bunun bir aracı yok mu, yada yardım alabileceğim bir başka şey? Elbette var, bu işi profesyonel olarak ücret karşılığında yapan kimseler mevcut. Ancak kendim yapacağım diyorsanız da google analytics istatistik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hepimiz sitelerimiz için istatistik tutturuyoruz çeşitli araçlara. Hepsinin artısı eksisi olabilir elbet ancak google analytics ‘in böyle bir yardımı var webmasterlar için. Nasıl bir yardım yapıyor peki? Hangi bağlantı ve hangi linkleme noktaları ne kadar tıklanma oranına sahip bunların da istatistiğini tuttuğu için tıklamanın yoğun olduğu yerlere yakın reklam yerleşimi yaparsak faydamıza olacaktır. Bu konuda ve hatta genel olarak da şunu söylemeliyim ki; reklam yerleşimi insanların sitelerinizde mause hareketini en çok nerelerde yapıyorlarsa oralara yakın yerlerde reklamlarınızı koymanız tıklanma sayınızı legal olarak kesinlikle artıracaktır.

Son olarak da klasik bir şekilde genel web siteleriniz için reklam yerleşimi konusuna değinmeye çalışalım. İşte şimdi bu resim/tablo ya ihtiyacımız var demektir. Aşağıdaki tabloda siteleriniz için olası birçok reklam yerleşimi kutucuklar halinde gösterilmiştir.

Bu şekilde bir yerleşim söz konusu. Ancak siz siz olun klasiklerden sıyrılarak zaman zaman yerleşim hakkında değerlendirmelerde bulunun. Kendi siteniz / temanız için kendi oranınızı oluşturun. Denemeler yapacaksanız da bunu sakın ha koydum birkaç saattir tık almıyor felan demeyin. Bu yerleşimi en iyi değerlendirmeniz için bi kere 1 ay beklemeniz lazım. Ancak birçoğumuzda bu sabır yok. O zaman 2 gün deneyin en azından. 🙂 Yoksa değişimi güzel bir şekilde izleyemez ve doğru karar veremezsiniz. Mesela ben birkaç öneride bulunayım. Bunu da bir deneyin belki sizde de güzel sonuçlar verir. Yazınızın hemen bitimine sağa veya sola dayalı bir reklam koyun (336×280, 300×250, 250×250 gibi). Diğer yanına da uygun gördüğünüz siteniz hakkında şeyleri koyabilirsiniz. Mesela facebook, twitter gibi sosyal medya beğen butonları, konuyla alakalı diğer yazılara linkler (related posts) veya rasgele linkler (random posts) veyahut daha uygun gördüğünüz bir başka şey. Bunları da koyarken araya bir çizgi veya yeterli bir mesafe koymayı da ihmal etmeyin çünkü reklam politikaları ile ters düşebilirsiniz. Özellikle de adsense ile. 🙂

Bu da başka bir oransal sonuç:
Yerleşim ———————- Başarı Oranı
Leaderboard (728×90) ————– 27%
Right (sağ kısım) ——————— 9%
Left (sol kısım) ———————– 8%
Content (başlık) ——————— 45%
Below Fold (sayfa alt kısmı) ——– 2%
Rotating (dönüşümlü) ————— 5%

Bunlar bir öneridir, temanıza, hedef kitelenize ve içeriğinize göre emin olun çok daha başarılı reklam yerleşimleri yapmak sizin elinizde. Kimsenin kazanamadığı yerlerdeki reklamlar ile siz güzel bir değerlendirme/sentez yapabilir ve o bölgeyi siteniz için verimli topraklar haline getirebilirsiniz. 🙂 Herkese bol kazançlar diliyorum…

Tagged , , , , , ,

2 thoughts on “Sitelerimizde Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.