Genel, Wordpress

Ziyaretçilerin Sitenize Yorum Yapmasını Sağlayın

WordPress sistemler arama motorları tarafından sevildiğinden ötürü ziyaretçi açısından sahibini en memnun eden CMS’lerin başında gelmektedir. Ziyaretçi sayısı kadar, ziyaretçilerin sitenize yorum yapması da son derece önemlidir. Hem sitenin aktifliğini, hem de ziyaretçilerin sitenize olan sadakatini artırma noktasında oldukça etkili bir faktör olan yorum sayısını sitenizde artırmak istemez misiniz? Bu yazıda, sitenize ziyaretçiler tarafından yapılan yorumları artırmanız için birkaç ipucu vereceğiz.

 

  • Yorum Kısmını Öne Çıkarın: Sitenizdeki yorum bölümünü ziyaretçilerin dikkatini çekecek şekilde tasarlarsanız yapılan yorumların arttığını siz de fark edeceksiniz.
  • Yorum Kısmını Görsellerle Zenginleştirin: Sitenizin farklı alanlarında, ziyaretçileri rahatsız etmeyecek, fakat dikkatlerini de çekecek şekilde görseller kullanın. Mesela alttaki görselin bir benzerini sitenizdeki yorum alanının üstünde ve farklı bölümlerde kullanarak ziyaretçilerinizin dikkatini yorumlara çekebilirsiniz.

  • Yorum Kısmına Teşvik Edin: Yazılarınızı yaazarken, ziyaretçilerinizin yorum yapmasını sağlayacak ifadeler kullanın. Mesela anlatacağınız konunun sonuna:”Sizce bu gelişme ne kadar yerinde?” tarzında sorular sorarak, okuyucunun yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bu önerileri kendiniz de geliştirebilir, farklı alternatifler sayesinde sitenizdeki yorum sirkülasyonunu artırarak ziyaretçilerin sitenizde harcadığı süreyi artırabilirsiniz. Bu sayede sitenizdeki kullanıcıların online süresi artacak, Alexa değeriniz de olumlu bir şekilde gelişecektir.

 

Tagged , , ,

5 thoughts on “Ziyaretçilerin Sitenize Yorum Yapmasını Sağlayın

  1. Peki yorum sistemlerinden hangisini öneriyorsunuz? WordPress kendi yorum sistemi dısında disqus, ya da Facebook comments gibi bır sistem de etkili olur mu?

    1. Benim önerim kesinlikle facebook yorum sistemini denemeniz olacaktır. Çünkü birçok insan facebook online durumda iken webde gezinti yapıyor. Ve bu sırada size uğradıklarında hiç isim+mail uğraşmadan yorum yazmak çok kolaylarına geliyor. Tabi ki yorum sistemini biraz görünür yaptığınız takdirde. Ancak bunun yanında ajax vs sistemler ile wordpress ve facebook yorum sistemi iç içe uygulanabiliyor. Ben denemedim fakat bu da etkili olur sanıyorum. Hitap ettiğin kesit de önemli bu söylediklerim için. Bu yüzden denemekte fayda var.

    2. Benim önerimi soracak olursanız WordPress’in kendi yorum sistemine ek olarak SEO Super Comments eklentisini kullanın. Facebook yorumları index almıyor diye biliyorum. Fakat wp’nin kendi yorum sistemine ek olarak bahsettiğim eklentiyi kullanırsanız, sitenizin index sayısı ve arama motorundan gelen hit sayısında artış olduğunu görecek:”Bu eklentiyi yapandan da, adını bana söyleyenden de Allah razı olsun. Hatta bana söyleyen arkadaş üniversite öğrencisiyse tüm derslerini kolay bi’ şekilde geçsin” diye de dua edeceksiniz 🙂

  2. size uğradıklarında hiç isim+mail uğraşmadan yorum yazmak çok kolaylarına geliyor. Tabi ki yorum sistemini biraz görünür yaptığınız takdirde. Ancak bunun yanında ajax vs sistemler ile wordpress ve facebook yorum sistemi iç içe uygulanabiliyor. Ben denemedim fakat bu da etkili olur sanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.