SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO (Search Engine Optimization) dünyaca genel kavramıyla; Sitenize arama motorları (google, bing, yahoo, altavista, baidu vs.) üzerinden gelen ziyaretçilerin sayısını (traffic) artırmak maksadıyla, iç ve dış olmak üzere web sitesi optimize (uygun hale getirme) işlemidir. Yani en basit kavramıyla sitenizi arama motorlarına sevdirme işlemidir. Pratikte SEO değişken sonuçlar doğurabilir. Kimi türde web siteleri için yapılan bir uygulama olumlu sonuç alırken, başka bir web sitesinde bu işlem aynı sonucu vermeyebilir, hatta eksi yönde ilerlemenize bile neden olabilir.

Bu işlem aslında çok basit bir işlem değildir. Piyasadaki gibi birkaç backlink (profil,blog), imleme, tanıtım yazısı ile çözülebilecek bir sistem değildir. Her site için farklılık gösterebileceğinden bahsettim, bu nedenle her site için bir yol haritasına ihtiyaç duyulur. Sitenizin eksiklikleri saptanır, ekstra işlemler de artık seocunun beyninde kurguladığı sistem üzerinden işlemeye başlar. Yani denir ya her yiğidin yoğurt yeyişi farklıdır. İşte aynen her seo uzmanı da farklı yöntemleri siteniz için kurgulayabilir. Bu da onun tarzını simgeler. Optimizasyon yani sitenizi arama motorlarına en uygun hale getirme işlemi sadece tek bir yol üzerinden yapılmaz. Seocuların başarısında emin olabilirsiniz deneme yanılma yeni algoritmalarda çok yardımcı bir özelliktir. Her yeni algoritmada (arama motorlarının siteleri sıralama ve değerlendirmede kullandıkları yapay zeka) yeni şeyler denenip değerlendirmeler tutulur. Bu da seocuların kendilerini geliştirmede, güncel kılmada önemli bir etkendir.

Herşeyden önce benim yegane önerim sitenin özgün olmasıdır. Özgün dediğim olay kesinlikle başka hiçbir sitede yayınlanmamış olan kelimeler bütünü değildir.

  • Sitenize gelen ziyaretçilere gerçekten faydalı olmak istiyormusunuz?
  • Onlara güncel bilgiler verecekmisiniz?
  • Verdiğiniz bilgiler değerini yitirdiğinde güncelleme yapıyormusunuz?
  • Yazılarınız gayet anlaşılır ve akıcı mı? (google da yazılarınızın ne kadar sıkıcı olduğunu anlayabilir)
  • Yazarken imla kurallarına dikkat ediyormusunuz? (emin olun sizden bizden iyi bilir imla kurallarını)
  • Yazınıza yapılan yorumlarda geri dönüşümle etkileşim sağlıyormusunuz? (müşterinize verdiğiniz destek, veli nimet)
  • Önemli yerleri vurguluyormusunuz? (sadece kalın olarak yazmak değil, birçok şekilde vurgu yapılabilir)

Daha birçok soru ve kendinizce cevaplar bulabilirsiniz. Bunları arama motorları, google felan nereden bilecek derseniz eğer. Cevabım şu olur. Google mesela çoook muazzam verileri elinde tutar. Sen neler yapmışsın, hangi siteyi niye seviyorsun bunları anlamaya çalışır. Tabi tüm bunları birleştirince de muazzam bir veri bütünlüğünde ve iyi bir algoritmayla işin içinden öyle çıkar ki tam isabet (Sonuç olarak yapay bir zekadır, alt edilebilir ancak hem zordur hem de sürekli geliştirilir). Bu konu üzerinde neden çok durdum. Çünkü benim önerim bu. Ve birçok seo uzmanının siteniz ile çalışma yapmasında eeeeen büyük etken kesinlikle budur. Yani seocunun yapacağı katkılara en büyük yardımcıdır. Böyle bir ögünlüğe sahipseniz eğer kesinlikle er yada geç arama motorları sizin değerinizi anlayacaklardır. SEO işlemi biraz da bu süreci hızlandırmadır. Bu işlemi şu şekilde düşünebilirsiniz. Birşey üretiyorsunuz ve bunu pazarlamak istiyorsunuz. Pazarlamacılara (seocu) ürettiğiniz ürünü pazarlamalarını istediniz. Pazarlamacınız karşı tarafa ne kadar dil dökse, ne kadar yetenekli olsa da sizce en önemli konu ürünün kaliteliği, kullanışlılığı değilmidir? Ha berbat bir ürün de yüksek satış rakamları yakalayamaz mı? Elbette yakalayabilir. (Bunu da aklınıza gelebilecek, hiç de özgün olmayan ancak başarılı sitelerin nasıl başarılı olduklarını düşünmeniz için söyledim. 🙂 )

Bu konuyu detaylı olarak anlatmak istemedim. Kafa karıştırmadan daha anlaşılabilir/basitçe anlatmak istedim. Çünkü ben bu konuyu benden çok daha iyi seo bilgisi olan kimseler için anlatmıyorum. Seo nedir? nasıl yapılır? hangi yöntemler uygulamalıyım? niye olmuyor? gibi sorunlar için yazdım. Ama en kral seocu gelse de bu yazdıklarıma özellikle de bence en etkili seo katkı aracı diye bahsettiğim “özgünlük” olduğuna itiraz etmeyecekler, katılacaklardır.

Tagged , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.