Genel

SEM (Search Engine Marketing) nedir?

SEM, Search Engine Marketing yani; Arama Motoru Pazarlamacılığı olarak isimlendirilir. Arama motorlarının sonuç sayfalarında (SERPs) o arama kelimesine ait görünürlüğünü ödediği para ile artırmak isteyen web siteleri için düzenlenmiş bir reklam biçimidir. Örneğin google ‘da bir kelime aradığınızda sağ kısımda çıkan reklamlar SEM ‘e örnektir. Bu şekilde herhangi bir SEO işlemine maruz kalmadan görünmek istedikleri kelimelere para ödeyip Arama motorlarının SEM için ayırdıkları bölmede görüntülenebilirsiniz.

SEM reklamların genel prensibi gerçek arama sonuçlarının önüne geçmemektir. Zaten bu nedenle arama motorları SEM reklamcılığı için farklı bölmeler ayırmaktadırlar. SEM reklamında yer almak isteyenler bir çeşit paraya dayalı sıralamaya dahil olurlar. Yani buna açık artırma da denilebilir. “Parayı veren düdüğü çalar” prensibine göre işler. Herhangi bir kelimede SEM reklamı herkes verebilir. Ancak bu sizin geri duracağınız anlamına gelmez. Daha yüksek parayı verdiğinizde otomatik olarak siz sıralama alırsınız. Ancak bu işlem kesinlikle sadece ödediğiniz parayla ölçülen bir sistem değildir. Google adwords mesela Özellikle e-ticaret sistemler için çok değerli bir reklamcılıktır. Ancak paraya dayalı olduğu için sürekli olmayabilir.

SEO’ya yapacağınız yatırım ile sayfanızı o kelimede herhangi bir SEM ücreti ödemeden sıralamaya sokabilmeniz uzun vadede daha kazançlı olacaktır. SEM alanında hizmet veren en büyük şirketler Google Adwords, Yahoo Searh Marketing ve Microsoft adCenter olarak söylenebilir. Bunların arasından da şüphesiz google adwords’ün üstünlüğünden söz etmek mümkündür. 2006’dan sonra özellikle çok daha kullanılır hale gelmiştir ve gün geçtikçe de artmaktadır. Bana kalırsa henüz istenen yerde değildir. Aslında internet reklamcılığı henüz istenen seviyede kesinlikle değildir. Sponsorluk işlemleri vs birçok işlem henüz çok gerilerdedir. Benim öngörüme göre de; ileride web site sahipleri daha çok kazanabileceklerdir.

SEM ve SEO farkı nedir? diyenlere görsel bir örnek
SEM ve SEO farkı nedir? diyenlere görsel bir örnek.

Her alanda olduğu gibi SEM alanında da uzmanlar yer almaktadır. Daha az ödeyerek daha iyi yer alabilmek mümkündür. Bu da sektörü ve kelimeyi iyi analiz etmekten geçer. Kendiniz de SEM reklamcılığında sıralamada yer alabilirsiniz. Kendinize göre stratejiler geliştirebilir ve zamanlamayı ve ücreti iyi belirleyebilirsiniz. Bu başlarda zor olacaktır fakat araştırmanıza devam eder ve sürekliliği koruyarak analiz etmeyi bilirseniz başarılı olmanıza engel birşey yoktur. Bir kredi kartınızın olması bu işlem için yeterlidir. Hatta belli bir noktadan sonra kendi kelimeleriniz için en iyi SEM önerilerini siz belirliyor olabilirsiniz. Şu da var ki; siteyle mi uğraşacaksınız, reklam mı vereceksiniz, seo mu yapacaksınız, tasarım ve kodlamanızı mı kontrol edeceksiniz, hosting ve domain işlemlerine mi göz kulak olacaksınız bu da farklı bir boyutudur işin. Büyüdükçe bunların altından tek başına kalkmak zorlaşacaktır. Bu nedenle büyük şirketler reklam alanını, hostin alanını, seo alanını vs. bölümlere ayırmış ve daha kontrol edilebilir hale getirmişlerdir. Konumuzla alakası yoktu bu kısmın. 🙂

Para mevzusuna tekrar değinmek gerekirse; Sıralama işleminde parayı veren düdüğü çalar dedik fakat bu zannedilmesin ki en çok parayı veren en üstte, en az parayı ödeyen de en altta yer alacak. Tıklanma, gösterim sayıları gibi birçok etken bu iş için önemlidir. Bir küçük örnek verelim ve SEM uzmanının ne işe yaradığına ışık tutalım. Burada ücretler alınan tıklama başına yapılır. Ancak her tıklama da aynı ücreti ödetmeyeceğinden uzmanımızın işi burada başlayacaktır. Normal bir kimse 1000 TL ile 2000 tıklamayı bile göremezken, SEM uzmanı kişi 1000 TL ile 10000 tıklamayı bile görebilir. Umarım açıklayıcı bir örnek olmuştur.

Şirketler bu iş için artık ayırdıkları ücretleri artırmışlar ve daha çok yer almak istemektedirler. Bu da SEM uzmanlarına iş düştüğünü göstermektedir. Ancak SEM uzmanları pek fazlaca değildir. Kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır bana göre. Çünkü kendileri bu alanda var olmaya çalışmaktansa bir uzmana iş vererek daha karlı iş yapmaktadırlar (Yukarıda belirttiğim tıklanma ve ödemeden dolayı). Bu da bir uzmana ihtiyacı doğurur. Genelde komisyon usulu çalışılır. Bu oran da %10-%20 leri bulabilmektedirler. Ajanslar bu işlere de oldukça önem veriyorlar ve ön planda olmak istiyorlar. Siz ajansların bünyesinde de çalışabilir, kendi imparatorluğunuz da kurabilirsiniz. 🙂

Tagged , , , , , , ,

2 thoughts on “SEM (Search Engine Marketing) nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.