SEO, Wordpress

All in One SEO Pack: WordPress SEO eklentisi

Bu yazımızda sizlere All in One SEO Pack eklentisinin tanıtımını, SEO etki ve özelliklerini anlatmaya çalışacağız. Eklentinin sloganı; Automatically optimizes your WordPress blog for Search Engines (Search Engine Optimization). Yani WordPress blogunuzu otomatik olarak Arama Motorlarıma karşı Optimizasyonunu sağlamak bizim işimiz demişler. 🙂

Öncelikle belirtmekte fayda var. WordPress platformlarında SEO (Search Engine Optimization / Arama Motorları Optimizasyonu) birçok kişi tarafından eklentilerden yardım alınarak uygulanmaktadır. Profesyonel kimseler de olsanız bu tür eklentilerden yardım alınarak angarya işleri halletmede çok yardımcı olurlar. Biz bu yazımızda All in One SEO Pack eklentisinden bahsediyor ve tavsiye ediyoruz. WordPress kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen SEO eklentisi de budur zaten.

All in One SEO Pack bazı özellikleri:

 • Google Analytics destek
 • Özel Mesaj türleri için destek
 • Gelişmiş Canonical URL’ler
 • Sayfa Navigasyon Linkleri ince ayar yapabilme
 • Dahili API sayesinde diğer eklentiler/temalar ‘a da erişim ve yayılım sağlayabilme
 • WP e-Ticaret siteleri için SEO entegrasyonunu sağlayabilir.
 • Güvenlik açıkları yoktur/azaltılmıştır
 • CMS tarzı sistemlerde ve WordPress kurulumu için destek
 • Arama motorları için başlıklar otomatik olarak optimize edilir.
 • META etiketleri otomatik olarak üretir.
 • WordPress bloglarında bulunan ve tipik olarak yinelenen içerikleri önler.
 • Hatta, Yeni başlayanlar için seçenekleri düzenlemek ve bakmak zorunda değildir, Sadece yükleyip çalıştırmanız birçok şey için yeterlidir.
 • Ileri düzey kullanıcılar için, herşeye ince ayar yapabilme olanağı sağlar.
 • META description ve META keyword leri ayarlayabilir, herhangi bir başlığı bu işlemde geçersiz kılabilirsiniz.
 • Geriye dönük olarak birçok eklentiyle Otomatik Meta, Ultimate Tag Warrior gibi özelliklerde uyumluluk sağlar.

wordpress ve seo

All in One SEO Pack kurulumu

Aslında diğer eklentilerden hiçbir farkı yok. WordPress basit eklenti kurulum mantığından yani wp-content içerisindeki plugins klasörüne ilgili dosyaları atıp eklentiler sayfasından da aktif etmek.

Eklentiyi WordPress’in orjinal sitesi olan wordpress.org’dan indirebilirsiniz.

Eklentiyi orjinal olarak indirebileceğiniz adres; http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

Öncelikle indirdiğiniz dosyaları “wordpress/wp-content/plugins” klasörüne atın ve WordPress admin panelinizden eklentiyi aktif hale getirin.

Veya daha kolay yükleme olarak admin panelden eklentiler > yeni ekle sayfasına gelerek “All in One SEO Pack” aramasını yapın ve çıkan eklentiyi kurun.
Daha sonra ise eklentinin kendi ayar sayfasından eklentiyle ilgili detaylı ayarları yapabilirsiniz.

All in One SEO Pack Ayarlar

Sitenin ana sayfa açıklaması, header açıklaması, link (bağlantı) ayarları, indexlenme ayarları, açıklama ayarları gibi pek çok ayarı bu panelden yapabilmeniz mümkündür.
Ayrıca bunların detaylı ve düzenli bir şekilde yapılması SEO bakımından önemlidir. Bu ayarlar tamamen size kalmıştır. Ayarları yaparken size ufak tefek yönlendirmeler de vardır. Bunlara dikkat ederek yapabilirsiniz. Her yiğidin yoğurt yeyişi başka olduğu için abartmadan bu ayarları yapabilmek size kalıyor. Abartmadan diyorum çünkü keywords yazan yere aklınıza gelen her anahtar kelimeyi girerseniz belli bir seviyeden sonrası zarar olabilir. Muhtemelen eklenti buna bir önlem almıştır. Almadıysa aç gözlülüğün kurbanı olmayın.

Not: All in One SEO Pack Orjinal versiyonu İngilizce’dir. Ama hemen çekinmeyin. Çok zorlayıcı bir ingilizce’den bahsetmiyoruz. Küçük bir sözlükle veya google translate yardımıyla kolayca ayar yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde ayar yapamıyorsanız bile eklentiyi aktif hale getirdiğinizde bile kendisi birçok işi otomatik olarak halledecektir. Uzmanlaştıkça düzenlemeler, değişiklikler yapabilirsiniz.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.