Sosyal Medya, Web

App Store’da 25 Milyar İndirilmeye Ulaşıldı

App Store bildiğiniz üzere Apple şirketinin online uygulama mağazası. Kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından günde yüzlerce yeni uygulamanın eklendiği devasa bir mağaza. Apple yaptığı açıklama ile App Store’dan uygulama indirme sayısının 25 milyarı geçtiği bildirildi.

2011 yılı baza alındığında Apple mağazaları; App Store, iTunes Store, iBookstore toplam olarak 5.4 milyar dolarlık net satış gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Ancak bu Apple bazında düşünüldüğünde sadece %6 lık paya sahip. Yani Apple gelirlerinin %6’sı online mağaza satışlarından gerçekleşiyor. Bu rakam her ne kadar toplamda az bir pay gibi görünse de 2010 yılına göre %33’lük bir artış söz konusu.

Kendilerine belirledikleri 25 milyarlık indirme sayısı kilometretaşlarından birisi olarak kabul edilebilir. Yani sürekli bir gelişim yaşandığı da görmezden gelinemez. Ki; Apple son çeyrekte en yüksek gelir elde ettiği de açıklandı. Bunu yanısıra 25 milyar seviyesine çıktıklarında 10 bin dolarlık hediye çeki sahibini bulacaktı. Ancak bu şanslı kişi henüz açıklanmadı.

Online mağaza sektörel bazda artık büyük şirketlerin bulunmak istedikleri ve kurmak istedikleri bi araç. Çünkü artık online mağazaya oldukça ihtiyaç duyulmaya başlandı. Yani bundan 4 yıl öncesinde ortalama 10 uygulama indiriliken şimdilerde bu oran 60 lara kadar çıktı. Ki bu sadece Apple verilerinde bu şekilde. Diğer uygulama mağazalarını da düşünürsek ne kadar fazla bir talep olduğunu anlamak zor değil.

Apple akıllı telefon pazarındaki satış oranında da bir artış yaşadı. Fakat bu artışın nedeni henüz kestirilemiyor. Yani kullanıcı sayısının arttığından mı, online uygulama mağazası başarısından mı, yoksa gerçekten Apple’a yönelen talepteki artış mı olduğu merak konusu.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.