Sosyal Medya, Web

Facebook Sayfaları ve Gerçek Zamanlı Analytics

Evet arkadaşlar, sosyal medya kategorimiz için de içerik üretmeye çalışıyoruz artık. Bunu farketmişsinizdir. İlgi duyduğumuz/duyduğunuz alanlar birbirlerine yakın olabileceği için bu tür haberlere de sitemizde yer vermeye çalışacağız.

Facebook sayfaları birçok webmasterin kullandığı yada artık kullanması gerektiği bir yapıdır. Yani bunu sadece facebook ile sınırlandırmıyoruz elbette. Çünkü artık sosyal medya web siteleri için olmazsa olmaz haline geldi. Bu yazımızda facebook sayfalarına eklenecek yeni özellikten bahsedeceğiz.

Facebook sayflarımızdaki verileri aslında izleyebiliyoruz. Fakat bu izleme anlık olmuyordu. Şimdi facebook anlık yani gerçek zamanlı izleme olanağı getiriyor. Bu tür atılımlar, facebook markalara yönelik iyileştirmelere devam ediyor şeklinde yorumlanıyor. Zaten öyle de yapmalı. Çünkü facebook, markalar açısından çok büyük öneme sahip. Birçok kullanıcı bu dünyanın içinde yer alıyor/geziyor. Markalar da elbette burada olmak istiyor ve tabiki aktif olarak.

Yakın bir geçmişte facebook zaman tüneli uygulamasını markalar için de açmıştı. Şimdi de yönetici sayfalarına gerçek zamanlı analytics geliyor. Birkaç haftaya kadar çalışmaların tamamlanması öngörülüyor. Facebook Insights bölümüne yerleştirlecek ve bütün sayfa yöneticileri tarafından kullanılabilecek. Bu sayede sosyal medyayı an be an takip etmek isteyenler takipçilerinin nabzını çok daha iyi tutabilecek.

Facebook Insights aslında bu tür verileri veriyor demiştik. Ancak anlık veri yeterince sağlıklı sunulamıyordu. Şimdi daha doğru sonuçlar ile özellikle markalar diyelim (çünkü sosyal medya onlar için hayat kaynağı halini aldı) sonuçları anlık ölçüp kendi yollarını ona göre çizebilecekler. Daha hızlı karar alabilecekler ve yaptıkları yanlış bir girişim olursa daha çabuk vazgeçebilmenin veya doğru bir yatırımda daha hızlı davranmanın önü açılmış oluyor. Üstelik Facebook Insights ile son 500 içerik ve daha da fazlasının takibi anlık gerçekleştirilebilecek.

Bunu bir de şu açıdan düşünebiliriz ki; Facebook mayıs ayında bir halka arz dönemi yaşayacak. Borsa da büyük bir beklenti hakim iken sıkıntılı durumlara düşmemek için bu tür yenilikler ile duruşunu bu arz öncesinde kaybetmek istemiyor, hatta daha da güçlendirme peşinde olabilir.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.