Arama Motorları, Backlink, SEO, Site Araçları

Off-Page SEO – Anahtar kelime araştırma, inceleme

Hiçbir şey kaliteli backlinkler ile kurulmuş olan web sitenizin arama motorları tarafından sıralamaya tabi tutulduğundaki etkiyi sağlamayacaktır. Kaliteli backlink dediğimiz şey kesinlikle çok önemlidir. Yanlız burada backlink dediğimiz olayı lütfen forumlarda 3-5 kuruşa yaptırabildiğiniz paravan blog altyapılarına dayanan veya herkesin dahil olduğu article sitelerinden aldığınız backlink ile karıştırmayınız. Yanlış anlaşılma olmasın; bu tür çalışmalar sitenize hiç etki meydana getirmez demiyoruz. Tabiki doğru kullandığınızda güzel etkiler sağlayabilirsiniz.

Bu işlem Off-Page SEO ve birkaç önemli noktaya dayanır.

Belirlenmiş keyword ve backlink araştırma: Bu kısımdaki bilgiler off-page stiline dayanarak verilecektir. Buradaki anahtar kelime araştırmasını tabiki öncelikle web sitemizi kurmadan önce yapmamız gerekiyor. Hangi kelimede ne tür yoğunluk var, hangi kelimeler rekabet açısından kaldırabileceğimiz seviyede, bunları işe başlamadan analiz etmek kesinlikle faydamıza olacaktır. Ama bu aşamayı düşünmeyelim şimdilik ve herhangi bir kategoride web sitemiz var. İşte burada da backlink almadan önce, nasıl bir backlin alacağımızın anahtar kelime analizini yapmamız gerekiyor. Çünkü haybeden backlink alıp hem boş yere para harcamak, hem de faydasız +backlink kazanmak yerinde bir hareket olmayacaktır.

Ne olursa olsun anahtar kelimenizi kullanmak için backlink araştırması yapacağımızda, uygun web sitelerini bulmada kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.
Bunun tabiki en açık yöntemi anahtar kelimeniz ile alakalı basit bir google araması yapmanızdır. Bu aramayı yaparken de mutlaka hem google news hem de google blog üzerinden arama yapmak faydanıza olacaktır.

Anahtar kelimenizle alakalı web sitesi bulmanın başka bir yolu da TweetDeck üzerinde anahtar kelimeniz hakkında bir kanal oluşturabilir ve birisi bu keywordu tweetlerde kullanır. Kullandığında herhangi bir sitede yazıya bağlantı verilebilir. Yapmanız gereken twitleri kontrol etmek ve kendi sitenize göre yeterli kalitede siteler varsa onlarla temasa geçmek. Şimdi bunu anlatmak biraz ütopik gelebilir. Çünkü bu tür bir şeyler henüz Türkiye’de yaygın değil. Ancak özellikle ingilizce içerikte bu yöntem ile alakadar web sitesi bulmak zor değil. İlerleyen zamanlarda Türk webmasterlar da twitter’da yeterince aktif olduğunda bu tür bilgileri bulabilmek te zor olmayacak.

Bir web sitesinin kalitesini nasıl değerlendirebiliriz: Backlink almak istediğiniz web sitesinin kalitesini belirlemek, onu değerlendirmeye tabi tutmak tabiki sizin açınızdan avantaj sağlayacaktır. En önemli ve tabiki en popüler değerlendirme, o web sitesinin domaini üzerinden ulaşabileceğiniz bilgilerle değerlendirmektir. Hani birçoğunuzun bildiği seo araçları, webmaster araçları, site analizini yapan çeşitli siteler vardır. Bunlar üzerinden domain sorgulanarak o site hakkındaki ilk bilgilere ulaşabilirsiniz. Pagerank değeri nedir, kaç indexi vardır, lokasyonu nedir, hedef kelimesi nedir (sizin için bu kelimeler uygun mudur), hedef kelimedeki sıralaması nedir, yakın kelimelerde aramalar yaptığımızda nasıl bir sıralama alıyor, siteye verilen backlink sayısı nedir (alexa ve google), gibi bilgilere ulaşmaya çalışarak analiz yapabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli türk webmaster siteleri mevcut. Bunları zaten kullanıyorsunuzdur. Ben seomoz’un aracını da (Open Site Explorer) ekleyeyim bir de oradan araştırmanızı yapınız. İngilizce bir sitedir. Eğer bu zor geldiyse türkçe kaynaklı sitelerden de bu tür birçok analizi yapabilmeniz mümkündür.

OpenSiteExplorer.com sitesinde domaini aradığınızda birkaç farklı analize göre sıralamalar ve puanlamalar yapıyor. Biraz karıştırıp öğrenmeye çalışın. Burada domain authority: 30+ ve domain popularity: 50+ üzeri puanlamaya sahipse o site aradığınız site olabilir. Bu kalite standardı olarak kabul edilebilir. Fakat daha profesyonel backlink analizinden elbette farklı şekillerde de değerlendirmeler yapmanız gerekecektir. Bunu elemelerden birisi olarak kabul edebilirsiniz. Zaten bu tarz araştırmalar içine girdiğinizde kendi beyniniz ile birçok farklı analiz şekli bile geliştirebilmeniz mümkündür. Bu sadece sizin bilgi, beceri ve tecrübenizle orantılıdır.

Off-Page SEO diyagramı

Serbest (Freelance) çalışan bir blogcu olmak: Serbest bloglama şeklinde bir site durumuna geçtiğinizde/geçebildiğinizde doğal ve kaliteli backlink alabilmek çok kolaylaşacaktır. Bu tarz bloglara yine özellikle ingilizce içerikli bloglarda çok sayıda karşılıksız backlink veriliyor. Zaten freelance dediğimiz olay da bunu gerektiriyor. Şuna link versem sitem aşağı mı düşer, linki vermeyeyim herkes bana versin şeklinde bir düşünce Türk webmasterlarında hasıl olduğu için karşılıksız backlink almak zorlaşıyor. Ancak siz yine de bu şekilde yapmaya çalışın, mutlaka kıymet bilen birisi (özellikle freelance blogcular) size değerlendirmede bulunarak yazısından veya sayfasından backlink ile katkıda buluncaktır.

Freelance blogculuk yaparken, bilgi ve becerilerinizi tazeleyip, deneyimlerinizi de başkalarına aktarma güdüsünde olmalısınız. Sizin gibi diğer webmasterlar ile temasa geçip onların sitesinde konuk yazar olabilir ve bu sayede hem onlara içerik sağlarken diğer yandan da yazı altından verilebilecek link ile kendi sitenize de katkı sağlayabilirsiniz. Bu sayede her iki taraf ta mutlu olacak ve SEO anlamında birşeyler yapmış olacaklardır. Tabiki freelance olacağız diye yazdığınız yazıları da link çöplüğü haline getirmeyin. 🙂

Backlink Konusunun Temelleri: Backlinklerinizin özellikle “dofollow” olduğundan ve “anchor text” kısmının da siteniz için belirlediğiniz keywordlerden birisi olduğundan emin olunuz. Nofollow linkler bir işe yaramaz demek istemiyoruz fakat dofollow olaması tabiki tercihiniz olmalı. Anahtar kelimeniz “web tasarımı” iken gidip anchor text kısmına “sayfa oluşturma” gibi daha alakasız şeyler yazarsanız o backlinkin sitenize yönelen değeri azalacaktır.

Backlink miktarı ve kalitesi: Binlerce gereksiz backlink ile sitenize değer vermeye çalışmanızın hiç gereği yoktur. Hem bu ileride sizin başınızı da ağrıtabilir. Siteniz için gerekli olan backlink, anahtar kelimenizdeki rekabet ve bu rekabete karşılık olarak oluşturabileceğiniz kaliteli backlinkler ve zamanlamaları da önemlidir. Yani SEO Uzmanı kimselere danıştığınızda sizin için herhangi bir kelime için bir zaman isteyeceklerdir. Çünkü rakip ne kadar fazla vede dişli ise o kadar süreç uzayacaktır. Ancak siz backlink alırken özellikle google gözünde değerli siteleri inceleyerek o sitelerden link aldığınızda az sayıda link ile hedefe daha çabuk ulaşabileceksiniz. Hem de siteniz daha sağlam temeller üzerine oturtulmuş olacaktır.

Belki ileride üniversitelerde SEO üzerine bölümler açılacak, bu sayede insanlar eğitimini alarak internet üzerinde daha bilinçli linklemeler ve site temelleri atabileceklerdir.

Önceki On-Page SEO yazımızda ve şu an okuduğunuz Off-Page SEO yazımızda sizlere bazı ufak bilgiler vermeye çalıştık. Kelimenin özü ise şuydu; siteniz üzerinde bazı On-Page SEO değişiklikleri yapıp, sonrasında akıllıca yönetebileceğiniz Off-Page SEO yöntemleri ile sitenizde var olan kaliteli içerik, hizmet veya ürünleri başarıya ulaştırmak için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Tagged , , , , , , ,

7 thoughts on “Off-Page SEO – Anahtar kelime araştırma, inceleme

  1. yazınızı okudum normalde google ın ana temeli backlink dir ama bu ay özellikle google iyice zıvanadan çıktı 3 günlük siteyi tavan 4 yıllık siteyi ve sanal alemde ismini yapmış paralar harcamış siteyi tabana gönderiyor bence google bir düzen hala oturtamadı sürekli sistem değişiyor sürekli işleyiş değişiyor böyle giderse google sistemi çökecek ve iş sarpa saracak geçen ay google sarhoş tamam vurdu gitti yine dalgayı ama bu her zaman olmazki insanlar artık google bugün beni nereye attı diye pc den ayrılmıyor anlık saniyeli değişmeler oluyor google artık imkb gibi oldu öksürdümü hapşurdumu denegesizleşiyor…

  2. Evet bahsettiğiniz gibi google dalgalı kur dönemine geçiş yaptı. Bu bir şekilde oturacak diye bir beklenti var fakat her geçen gün black hat seo yöntemleri de artıyor. İnsanlar buna yöneldikleri için google da kendince önlem almaya çalışıyor. Tabiki burada zararı düzgün iş yapmaya çalışan siteler görüyor.
    Düzgün iş yapmak artık yetmiyor. Bunun yanısıra google amcayı ve algoritmalarını her geçen gün takip edip ona ve isteklerine göre uygunlaşmak da gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.