Algoritmalar, Arama Motorları, SEO

On-Page SEO ve Web Tasarımın Temel İlkeleri

Herhangi bir web tasarımcısının kendi web sitesini hazırlarken (içerik bazlı web sitesi) ilk öğrendiği şey genelde arama motorları robotlarının (search engine robots) sitelerine geldiklerinde yeterince kolay ulaşabildikleri ve kesinlikle farklı (özgün) bir bilgiyi onlara sunabilmeleri gerektiğidir.

Kısace OnPage SEO hakkında bilgi verecek olursak; Bir web sitesinin düzeninin, yapısının ve tasarımının SEO için optimize edilmesine OnPage SEO işlemi denir. Fakat bu ne anlama geliyor ve daha önemli faktörleri neler bunları inceleyelim.

Anahtar kelime (keyword) belirleme: SEO açısından web sitemizi değerlendirdiğimizde asıl başarı, örneğin wordpress şablonunuzun nasıl iyi göründüğünden ziyade, web siteniz için belirlediğiniz anahtar kelimenin başarısında yatar. Web siteniz için belirlediğiniz anahtar kelimeler, şablonunuz üzerinde açıkça bir varyasyona yani değişime neden olacaktır. Doğru bir anahtar kelime belirlemek istediğinizde, aranma hacmi, anahtar kelimenizin rekabeti açısından bazı değerleri görmek istiyorsanız Google’un anahtar kelime aracını (Google Keyword Tool) kullanabilirsiniz. Size bu konuda çok yardımı olacaktır.

Doğru anahtar kelime seçmek için arama hacmi ve anahtar kelimelerinizin rekabet denetlemek için Google anahtar kelime aracını kullanın. İdeal bir anahtar kelime aranma hacmi yüksek ama rekabetin de bir o kadar az olduğu bir anahtar kelimedir. Bunu mantıken düşündüğümüzde de bu şekilde değilmidir? Yani şansınız daha yüksek olmasını istiyorsanız bu tarz bir anahtar kelime bularak işe girişmeniz sizin açınızdan daha etkili ve doğru olacaktır. Şimdi diyeceksiniz ki böyle bir kelime kaldı mı? Yani bu işi bu kadar düz mantık düşünmemek gerekiyor. Bunu şu şekilde düşünmeniz daha akılcı olacaktır. Örneğin “film izle” kelimesinde yükselmeyi istemek yeni ve sıradan bir web sitesi için çok zor ve gereksiz olacaktır. Çünkü bu kelime aranma hacmi büyük olduğu kadar rekabetinin de oldukça yüksek olduğu bir kelimedir. Bu yüzden bu kelimeye direk odaklanmak yerine bu anahtar kelimenin biraz daha etrafında dolaşaraktan büyümeye çalışmak çok daha akılcı olacaktır. Nasıl mesela? Atıyorum, fransız filmleri izle, aksiyon filmleri izle, kore filmleri izle gibi kelimelerde yükselmeye çalışarak daha düşük rekabet etrafından giderek uzun vadede başarıya ulaşabilmek mümkün olacaktır.

Anahtar kelime optimizasyonu: Arama motoru robotları aranan terim ile web sitenizin içeriğini karşılaştıracaktır. Bu mantığa hepimiz aşinayız. Bu şekilde sayfanıza gelen robotlara, bu arama kelimelerini içeriğinizde %3-5 arası bir kullanım ile göstermeniz etkili bir optimizasyonu da tanımlayacaktır. Yani anahtar kelime üzerine bir yazı yazarken kullanacağımız keywordleri yazı metnine bağlı olarak %3 ile %5 arasında yazımızda kullanmamız gerekmektedir. Fazlası da spam tehlikesi doğurabileceğinden ve abartılı kullanıma bağlı olarak okur zevki vermeyeceğinden sakıncalı görülmektedir. Yani yazılarımızın kalitesini ve SEO’ya uygunluğunu gözetiyorsak, yazımızı keywodlere boğmuyoruz.

Google Panda algoritmasına geçtiğinden beri web siteleri hiç olmadığı kadar kapsamlı bir şekilde irdelenmeye başlanmıştır. Bu yüzden kaliteyi yakalamak isteyen yazarlar da kendilerini geliştirdiler. Öncelikle farklı bir başlık yakalamaya çalıştılar. Ancak yine de başlıklarında da anahtar kelimelere yer vermeyi unutmadılar. Yerleştirdikleri keywordleri de hem başlıkta hem de yazı boyunca etkili bir biçimde kullanmış oldular.

Url ve yazı içi bağlantı yapısını ayırma: OnPage SEO işleminin en önemli ilkelerinden birisi de URL ve yazı içi linklemeyi birbirinden harika bir biçimde ayırmaktır. Örneğin web sitenizin logo tasarım, grafik tasarım, wordpress temalar vb. gibi farklı altbaşlıkta konulara sahipse, burada tüm alt sayfaların URL yapılarının çok iyi oluşturulmuş ve iyi kategorize edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bu oluşturulan kategori linklemelerinin URL yapısında, ilgili keywordlerin de uygun bir şekilde yer alması gerekmektedir.

Burada örneğin sadece “logo tasarım” alt sayfamızdaki linkleme ile diğer alt sayfaları birbirinden ayırmak mesele değil, bunun yanısıra “logo tasarım” alt sayfasının tüm yazılarının da birbirleri arasında güzel bir iç bağlantı yapısı oluşturulması gerekir.

Bu bahsettiğimiz yapı özellikle Google arama robotları için çok daha kolay tarama görevi yapar, bunun yanında web sayfalarınızın daha hızlı indekslenmesini ve onların sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını da sağlar.

On-Page SEO Diyagramı

On-Page SEO işleminin genel çerçevesini çizmemiz gerekirse;

 • Repeat process (Tekrarlama işlemi)
 • Keyword Research and Analysis (Anahtar kelime belirleme ve analizi)
 • Website Structure Optimization (Web site yapı optimizasyonu)
 • W3C Validation
 • Meta Tag Optimization
 • Content Optimization (içerik optimizasyonu)
 • Image Optimization
 • Sitemap Creation (sitemap oluşturma)
 • Robot.txt Creation (robot.txt oluşturma)
 • RSS Feed Creation (RSS Feed oluşturma)
 • Google Tools Setup
 • Website Analysis
 • Competition Analysis (rekabet analizi)

Tüm hatları ile On-Page SEO ve bunun yanısıra Web sayfası oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri şöylece bir toparlamaya çalıştık. Umarım faydalı bir değerlendirme olmuştur. Yorumlarınız ile yazımıza katkıda bulunursanız teşekkür ederiz.

Tagged , , , , , ,

1 thought on “On-Page SEO ve Web Tasarımın Temel İlkeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.