HTML - CSS, SEO

Temelde CSS Development ve Web Sitelerine Katkıları

Bu yazımızda CSS (Cascading Style Sheets (CSS) ) hakkında yine genel bilgiler vereceğiz. CSS nedir? CSS development nedir, ne işe yarar, nasıl bir avantaj sağlar şeklindeki sorularınıza yanıt olabileceğinizi düşünüyoruz.

CSS, web sitelerimizde kullandığımız bir kodlama türüdür. CSS’nin birçok kullanım şekli vardır. Yani birçok yerde webmasterin imdadına yetişir. Bazen arayüz yapımında işlemleri kolaylaştırır sitenin hızına azami derecede katkısı vardır. Yani sizin en büyük yardımcılarınızdan birisidir. Pek çok farklı şekillerde kullanan var.

Temelde CSS Development 3 farklı şekilde çalışır;
HTML kodlarının bulunduğu sayfada değil de farklı bir sayfadan web sitenize dahil olur.
örn:style.css gibi.
Bunun en güçlü sebebi, HTML sayfası içerisindeki yapıdan, biçimlendirme kurallarından tamamen sıyrılır. Yani tamamen farklı bir yapı ile çalışır. Tabiki bu CSS nin en büyük artısıdır. Böylece HTML mantığı içerinde çalışmak zorunda kalmaz.

Bir HTML stil sayfasında embed olarak olaya katılır. Yani buradaki embed türkçe manasıyla; katıştırmak, dahil olmak şeklindedir. Bildiğimiz embed kodu değildir. Ancak tam olarak embed mantığındaki gibi kodun eklendiği sayfada birşeyler yapmaya çalışır. Tabi tanımlanmış değerler olması gerekiyor. Yani bir nevi HTML ve sayfa stil bilgilerini ayırmak için kullanılır.

Başka bir sayfadan stil olarak embed şeklinde eklenmesi şeklinde kullanabilirsiniz. Ancak daha evvel de belirttiğim gibi senkronize olarak sayfaya çağırıp cirit attırmak çok zordur. Bu nedenle tanımlı kodlarla kullanıldığında bir şey ifade edecektir.

Genel olarak birkaç stil sayfasını tasarımınıza dahil edebilirsiniz. Bu mümkündür. Fakat bu şekilde birden fazla kullandığınızda, sayfa çok fazla yorulur, yani yavaşlar. Bu nedenle tek css sayfaları kullanılması önerilir. Fakat birden fazla kullandığınız stil sayfalarını (css) da tek stil sayfasında birleştirmek mümkündür.

Doğrudan sayfaya farklı stil bilgilerini yükleyebilmek de mümkündür. Yani HTML tagları arasına direk olarak bu bilgiler yerleştirilebilir. Fakat bu kullanım iyi bir yöntem değildir. Fakat bu şekilde de çalıştırabilmek mümkündür. Ama bu şekilde kullanım aslında CSS nin var olma etkinliğiyle çelişecektir. Bu yöntemi HTML sayfalarda e-posta yönlendirmesi yapmak için kullanımı uygun sayılabilir. Zaten genelde de bu şekilde kullanılıyor.

Arama motorları için çok faydalı bir düzen olduğu için, arama motorları da SEO kavramında bunu iyi değerlendirirler. Yani SEO ya katkısı kesinlikle vardır. Robotların dolaşmasını kolaylaştırır ve ağır sayfalarda yükü hafifletmek için birebirdir.

Aslında bu biraz aşina olmakla başlanabilecek bir kodlamadır. Kesinlikle zor değildir. Genel mantığını anlatmaya çalıştık sadece. Eğer mantığını anlatabildiysek, css öğrenebilmeniz daha kolaylaşacaktır. Ne yaptığınızı biliyorsanız çok işinize yarayan bir kodlama düzenidir. WordPress kullanıcıları style.css olarak tanıyacaklardır.

Tagged , ,

2 thoughts on “Temelde CSS Development ve Web Sitelerine Katkıları

    1. Piyasada çok sayıda css başlangıç kitabı var. Ayrıca e-kitap da bulabilmeniz mümkün. Misal Fatih kardeşimiz css başlangıcı için güzel bir kitap hazırlamış. Buradan ulaşabilir ve uygulamalarla çalışmaya başlayabilirsiniz. Zaten bir süre sonra kendi kendinizi yönlendirebilecek bilgiye ulaşabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.