Arama Motorları

Yandex Türkiye – Her şeyi bulun!

Rus arama motoru devi Yandex – Her şeyi bulun Türkiye’de.

Birçoğunuz televizyonlarda dolaşan yeni arama motorunun reklamlarını görmeye başlamıştır. Yandex, rusyadan tanıdığımız ve tabiki ruslara ait bir arama motoru idi. Yayılmak, belki gerçek anlamda büyümek için geç kalmışlardı. Artık bu açıklarını Türkiye üzerinden başlattıkları çalışmalar ile devam ederek kapatmak istiyorlar. Türkiye’de yandex.com.tr adresinden yayın yapıyor.

Türkiye pazarını gerçekten çok ciddiye alıyorlar. Mükemmel denebilecek girişimler ile kalitelerini de ortaya koyuyorlar. Yaşamın tüm cevapları sloganı ile Türkiye’ye merhaba dediler demesine. Fakat burada inceden webmasterlara da göz kırpmıyor değiller. Bu pazarda yer almak istiyorsa tabiki türk webmasterları da arkalarına almak/alabilmek zorundalar.

Bunu Türkiye’den webmasterların da dilinden biraz tartıştığımızda, bazılarının “google’un tekelinden kurtulalım” dediklerine de şahit oldum. Demek ki inceden bir google tekeli ve bu tekelden sıkılma da söz konusu. 😉

Diğer bir konu da ana sayfalarının alışılmışın biraz dışında olması. Yani biraz dağınık, karışık olması. Gerçekten alıştığımız arama motoru ana sayfalarını dikkate aldığımızda çok dağınık görünmesi. Bu da açıkçası kullanımını zorlaştırıyor.

Yandex için ayrıca SEO öğrenmeleri gerekeceklerini söyleyenler var. Bu konuda kesinlikle çekince olmasın. SEO dediğimiz olay sadece google’a özgü bir olay değildir. Google bu pazarda çok aktif olduğu için çalışmalarda da öncü oluyor. Ancak kullandığı parametreler genel anlamda olması gerekenler. Diğer arama motorları için de bu parametreler kesinlikle önem arzediyor. Ha şunu da es geçmemek gerekir. Bu parametreleri arama motorları kendilerine özgü yorumlayabilirler. Çünkü kendi özgünlükleri ve kaliteleri de bunu yapmalarını gerektiriyor. Bu nedenle ufak oynamalar olacaktır.

Yandex Türkiye arama motoru ana sayfa görseli

Maps, yani şehirlere göre haritalama olayını gerçekten aşmışlar gibi görünüyor. Ben özellikle bu çalışmlarını çok beğendim. Şimdilik sadece İstanbul ve Ankara için panaroma harita gezintisi hazırlanmış. Çok etkili olmuş. Beğeneceğinizi umuyorum. Bence google mapsten biraz daha kaliteli.

Yazımızın başında bahsettiğimiz türk webmasterları da arkalarına almaları onlara doğru adım atmaları da şu şekilde değerlendirmeler de var. Bu pazara gelmesinin bizim açımızdan en çok merak edilen konusu reklam hizmetinin yer alıp almayacağı. Yani adsense tarzı bir reklam hizmetini Türkiye’ye açabilecek, google’a bir rakip olabilecekler mi? Bu konu hakkında bir açıklama da olmuş. Yandex Türkiye ürün müdürü Alisher Hasanov bu ve benzer konular için bazı açıklamalarından bahsedelim.

Adsense tarzı bir reklam şu an Rusya’da bulunuyor. Bu çalışmanın Türkiye için de ileri zamanlarda açılacağını belirtmişler. Neden Türkiye’de yatırım yaptıkları da sorulduğunda; Evet biz büyük bir şirketiz fakat daha da büyümeyi, belki Rusya’nın dışına çıkma konusunda çok geç kaldık. Bunu da Türkiye üzerinden deneyeceklerini, becerebilirlerse buradan avrupaya açılabileceklerini kaydetmişler.

Yanex Türkiye arama motoru tanıtım toplantısından görüntü

Yandex 2005 yılında yurt dışına açılmaya başlamıştı. Ve tabiki ilk olarak Türkiye’de yayılma faaliyetlerine başlamadılar. Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve ABD de faaliyet göstermeye başladı. Ofisler açtı ve bu halkaya en son Türkiye’yi dahil ettiler.

Türkiye’yi seçtiklerini ise internet kullanıcılarının 35 milyona ulaşması, büyüme oranının %50 civarında olması ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olmasına ve yerel içeriğin zengin olmasına bağladı.
Bu yüzden Türkiye’yi çok önemsiyorlar. Kiminiz belki burada google üstünlüğünü kesinlikle yıkamayacaklarını düşünüyordur. Realiteye baktğımızda bu gerçekten zor. Fakat webmasterlar da adsense’in tık ücretleri ve yasak tavırlarıdan epey sıkılmış görünüyor. Belki de size kendini daha kolay sevdirebilir. 🙂

Yandex CEO’su Arkady Volozh, Türkiye’deki gelişmelerini üç aşamada planladıklarını açıklayarak, ilk önce ürünü geliştirecekleri, daha sonra markete yayılacaklarını ve en son aşamada satış yapacaklarını belirtti.

Türkiye’deki kar oranlarını geçen yıla oranla da artırmışlar. Şu an kendilerince küçük rakamlar belki ama yükseldiklerini görmek de onları güdülüyordur. Yandex’i kendi anasayfası yapıp destek olmaya çalışanlar bile var. 🙂

Biraz da yandex ve uygulamalarını göz atalım;

Yandex.ru Rusyadaki ana sayfası.

Yandex webmaster özel sayfası. Webmasterlar için hazırlanan bu sayfadan sitelerinizi tanıtabilir veya sitelerinizi ekleyerek incelemelere başlayabilirsiniz.
http://webmaster.yandex.com.tr/

Yandex metrica. Yandex’in analytics sayfası. Web sayfanızın sayaç özelliğini bir de buradan deneyebilirsiniz. Gayet güzel saydığına dair yorumlar var. Bilemiyorum ne kadar doğru. Henüz kullanma fırsatı bulamadım. Yakın zamanda mutlaka kullanacağım.
http://metrica.yandex.com.tr/

Kullandığınız internet hakkında bilgiler veriyor. Tarayıcınız, IP adresiniz, çözünürlüğünüz vs.
http://internet.yandex.com.tr/

Ve tabiki e-mail uygulaması. Kullanın bir deneyin bakalım. Ben kullandım, fena değil denebilir. Uzun vadeli bir kullanıma sahip olamadığım için daha fazla yorum yapamıyoruz. 🙂
http://mail.yandex.com.tr/

Video arama sayfası
http://video.yandex.com.tr/

Görsel arama sayfası
http://gorsel.yandex.com.tr

Çeviri (translate) sayfası (Başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz.)
http://ceviri.yandex.com.tr/

Uygulamalarından bazıları bunlar. Yahoo ve bing gibi büyük arama motorlarının bile başarılı olamadığı bu ülkede bakalım yandex ne yapacak. İyi olan kazansın diyelim…

Tagged ,

1 thought on “Yandex Türkiye – Her şeyi bulun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.