Kod Örnekleri

Google +1 Düğme Doğrulama Hatası (W3C’s HTML validator)

Google’ın yakın zaman önce kullanıma sunduğu +1 sistemini hepimiz biliyoruz. Bu öncelikle google amcanın sosyal site alanında değerlendirmek istediği bir projeydi. Facebook ve Twitter‘a rakip olup olamayacağı konuşuldu. Ancak bunların ardında bizi ilgilendiren kısmı sosyal sitelerin SEO’ya etkisi. Bu kapsamda değerlendiriyorduk önceleri. Fakat bu +1 olayı farklı bir hal almaya başladı. Bunun google aramalarında etkili olacağı/olabileceği görüşü hakim olmaya başladı. Bu tür değerlendirmeler paylaşıldı… Hele ki +1 ölçümlerini Google Webmaster Tools (Web Yöneticisi Araçları) ve Google Analytics teki sosyal yükümlülük çerçevesinde ele aldığından beri daha bir kullanışlı ve değerli hale geldi.

Konunun özünden uzaklaştığımızı düşünüyorsunuz yine, fakat bu tür bilgileri de yazımızın başında paylaşalım ki nedir ne değildir gibi şeylere mahal vermeyelim. Hem de ayrıyetten bir bilgi paylaşımı olur.

Şimdi konumuza dönersek +1 kodlarını websitelerimize yerleştirmeye başladık. Bu belli bir süredir iyi gidiyordu. Ta ki W3C’s HTML validator de sitelerimizde bu kodlar üzerinde bir hata görünceye dek. Yeni düğme kodu eskiden valid (geçerli) sayılan kodlar artık bir hata durumuna düşmeye başladı.

Bu dünyanın sonu olmasa da birçoğumuz aşağıdaki uyarıyı almaya başladı.
“Element name g:plusone cannot be represented as XML 1.0.”
(g: plusone elementi XML 1.0 olarak temsil edilemez / Yani uygun değil)

Google’un bize verdiği kod:

<g:plusone size="small"></g:plusone>

Bu konuda biraz araştırma yaptığımızda; Google’un bize verdiği kodların HTML5 Doctype ‘a göre değerlendirildiğinde hatalı olduğu kanısına varılıyor.
Bu hata ile google dökümanlarına göz attığımızda HTML 5 hatasına alternatif olarak başka bir kod öneriyor.

HTML5 Hatasına alternatif kod:

<div class="g-plusone" data-size="small" data-count="true"></div>

Bu yeni kodları eskisi ile değiştirdiğimizde bu hatanın ortadan kalktığını görebiliyoruz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hatasız kodlar dileyerek yazımızı sonlandıralım…

Etiketler: , , , ,

2 thoughts on “Google +1 Düğme Doğrulama Hatası (W3C’s HTML validator)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.