Algoritmalar, Arama Motorları

Google ve Anlamsal Arama Teknolojisi

Arama motorları temelde arananları sırlamaya koyar ve en doğru sonuç ile kullanıcı karşısına çıkmaya çalışır. Webmasterlar ve arama motorları arasında bu ilişkiyi düşünürsek olay %90 lık bir büyüklükle anahtar kelimelerde (keywords) mutabık kalırız. Şimdiye kadar hep bu şekilde bir ilişki gözedilmiştir. Yani webmaster içeriğini hazırlar google gibi arama motorlarına satar, arama motorları da kullanıcılara satar.

Anlamsal arama teknolojisi denince olay şu şekilde cereyan etmeye başlayacak. Arama motorları webmasterlardan kullanıcının isteğine göre keywordler oluşturmalarını isteyecek. Yani kullanıcı gelip neyi nasıl arıyorsa, aynı karşılığı veren web siteleri ile karşılaşacak. Biraz karmaşık anlatmış olabilirim. Ancak örnek verdiğimizde çok da kolay bir şeymiş deyip kapatır gidersiniz bile siteyi. 🙂

Misal;
ELma nasıl yenir?
Armutun şekli nasıldır?
Kan neden kırmızıdır?

şeklindeki aramaları hepimiz yakından biliyoruz. Bunlar çok genel aramalar olabilir. Fakat bu tür içerikler aslında hep anlamsal arama teknolojisinin bir gereği olarak karşımıza çıkıyor. Birçok webmaster da aslında kendini buna adapte etmiş durumda. Çünkü insanlar gelip kendi kelimeleri ile arama yapıyor. Yani web teknolojisi ve aramalar artık eskiden olduğu gibi resmiyet içerisinde değil. İnsanlar eskiden bu tür sorular yöneltemiyorlardı. Yöneltseler bile bu tür içerikle karşılaşamıyorlardı. Ancak şimdi bu adaptasyona herkes dahil oldu/oluyor.

Peki bunun daha ötesi nedir? Günün birinde hani çok uçuk şeyler de aranabilecek ve belki de çok çok mantıklı cevaplar bulabileceklerdir. Yani kişiye özel web siteleri varmış gibi. Ben neredeyim? diye çok kişisel mesela. Bu sorum sadece örnek. Buna cevap verebilmek aslında çok zor değil. Belki bu cevabı veren arama motorları da vardır.

Herneyse konuyu epeyce bir dağıttık. Anlam karmaşasına fazla sürüklemeden bir neticeye ulaşmaya çalışalım.

Anlamsal arama sisteminin kaynağı, Google’ın Bilgi Kümesi teknolojisi, yani insanların ne arayabileceğine dair girdilerini oluşturduğu bir bilgi kümesi. Bu sayede Google neyi merak ettiğinizi anlamış olmakla kalmayacak, aynı zamanda sorunuz ile en çok alakalı siteleri size gösterecek. Yani “10 benzer site”nin yerini, sorularınızın cevabını içerebilecek olan 10 site alacak.

Son olarak da bu seo açısından ne anlama geliyor diyelim;
Anahtar kelimeleri alt etmek kimine göre kolay birşeymiş gibi gelebilir. Fakat anlamsal aramada ön sıralara çıkmak için, anahtar kelimeleri yalnızca doğru yerlere yazmanız kesinlikle yeterli değildir. Webmasterlar olarak bizlerin kullanıcıların ne aramak isteyeceğini de iyi bilmeniz, güzel analiz edebilmemiz gerekiyor.

Örneğin, internet kullanıcıları “anahtar kelime” kelimesini aratarak neyi arıyor olabilir?
Anahtar kelime nedir?
Anahtar kelime aracı
Anahtar kelimeler
Anahtar kelime bulma
Anahtar kelime analizi nasıl yapılır?
Araç anahtar kelime aracı
Anahtar kelime nasıl bulunur?
Adwords anahtar kelimeler nedir?

Olasılıkları sıralayın bunu sonu yok… Google zaten bu tür yardımı sayfalarında sunuyor. Yazdığımız konularda anahtar kelimeleri, başlıkları seçerken diğer insanlar en basit hangi şekilde sorar, diye düşünürseniz, anlamsal arama motorunun yükü hafiflemiş olur. Yani burada dili olabildiğince doğal kullanmalıyız. (Tabiki LÜTFEN dil yapımıza zarar vermeden!)

Google Bilgi Kümesi bir süredir kullanımda. Google insanların kendi sorularını olabildiğince cevaplamaya çalışıyor olacak. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Web deki yarış neredeyse hiç bitmedi ve bu yarış gittikçe de artacak gibi görünüyor. Hepinize kolay gelsin. Ve tabiki İyi Olan Kazansın!

Etiketler: , , , ,

4 thoughts on “Google ve Anlamsal Arama Teknolojisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.