Wordpress

WordPress 3.3.2 sürümü yayınlandı!

Evet yeni bir güncelleme geldi wordpress’ten. WordPress 3.3.2 sürümü yayınlandı. Bu büyük bir upgrade olmasa da (yeni işlevler var) wordpress scriptinizi güncellemeniz hala önemlidir. Peki bu güncelleme ile neler değişti? Yeni neler var? gibi sorularınız olabilir. Bunlara kısaca değinelim biz de: (Bu güncelleştirmeler test ediliyor fakat test edenler de sonuçta insanlar olduğu için hata bazen farkedilemeyebiliyor..)

WordPress 3 harici kütüphanesi içeren güvenlik güncellemesi yaşadı.

  • Plupload (version 1.5.4) : WordPress ortam yükleme aracı güncellendi.
  • SWFUpload : Önceden kullandığı media upload sistemi güncellendi.
  • SWFObject : Flash içeriği embed (gömmek) için kullanılan sistem güncellendi.

Buna ek olarak wordpress 3.3.2 ile gelenler:

  • Belirli koşullar altında bir WordPress ağı çalıştırırken; bir site yöneticisi, ağ çapında eklentileri devre dışı bırakmak adına bir yükseltme yaşanmış.
  • URL’ler tıklanabilir yapıldığında çapraz site scriptleme (cross-site scripting) de güvenlik açığı giderilmiş.
  • Eski tarayıcılar üzerinden yapılan yorumlardaki yönlendirmede güvenlik açığı oluşuyormuş. Yani bir başka cross-site scripting hatası giderilmiş.

Meraklısına bu güncelleme hakkında birkaç şey paylaşmış olduk. Genel anlamda baktığımızda güvenlik açıklarına yönelik bir yükseltme söz konusu. Yanlız siz yine kullanmadan evvel öncelikle türkçe sürümünün yayınlanmış olup olmadığına bir bakın. Türkçesi birkaç gün sonra gelebiliyor. Onu beklerseniz genel anlamda iyi etmiş olabilirsiniz. Bu tür güncelleştirmelerin ne anlama geldiğini bol hite sahip web siteleri daha çok önemserler. Çünkü bazen erken güncelleme ile yanlış birşey yapmış olabilirler.

Daha detaylı merak edenler wordpress resmi sitesinden wordpress 3.3.2 sürüm detaylarına ulaşabilirler. Şimdilik ingilizcedir, belki birisi hayrına türkçeleştirecektir. Benden bu kadarı gelmiş olsun… Umarım herkese hayırlı olur.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.