SEO, Site Araçları

Alexa – Web Bilgi Şirketi (Webmaster Araçları)

Alexa (The Web Information Company), internet siteleri için ücretsiz analizler sunan bir araçtır. Alexa (The Web Information Company) dünya çapında çok güçlü ve otoriter bir veritabanına sahip. Web information dalına 1 numara olduğunu söyleyebiliriz. Kendi geliştirdiği ve dünyaca kabul gören bir rank/sıralama sistemi (Alexa rank) de bulunuyor. Sitenizde bulunan yazıların siz isteseniz de istemeseniz de zaten analizini sürekli bir şekilde yapıyor. Bahsettiğimiz database sistemi ile tüm verilerinizi alıyor ve güçlü bir analiz işlemlerinden geçirip çeşitli bilgilerle dünyaya duyuruyor. Yani size özel değil. Rakip analizi yaparken de kullanabileceğiniz bir araç olduğunu söylemek mümkün. Alexanın geliştiricileri online alışveriş sitesi amazon.com ve imdb.com gibi büyük web projeleri ile aynı çatı altında bulunuyor.

Sonuçlar arasında web trafik ve anahtar kelime analizi de bulunuyor. Sürekli olarak incelediğinden en çok hit aldığınız kelimeleri de bünyesinde barındırıyor. Bu tür bilgilerin saklanmasını isteyebilirsiniz. “Private” (özel) üyelik ile bu bilgiler gizlenebilir.

Alexa’nın en önemli özelliği yazının ilk kısmında bahsettiğimiz sıralama kısmıdır. Alexa rank olarak bilinen bu değer dünya çapında ve ülke bazında sitenizi sıralamaya koyuyor. Bu sıralama traffic sıralaması olarak belirtiliyor. Fakat bu yanlızca trafik verilerine dayanılarak yapılmıyor. Yani hiti sitenizden çok daha düşük bir site alexa da sizin önünüzde olabilir. Çeşitli alexa grupları, alexa toolbar kullanımı gibi etkenlerle bu sıralamada ilerleme kaydedebilmek şimdilik mümkün. Bu da en büyük – (eksi) özelliği olarak gözümüze çarpıyor. Bu aracın da AlexaPro şeklinde paketleri bulunuyor. Genel olarak siteniz için yapacağınız SEO analizlerinde ve rakip analizinde yardımcı olacak güçlü bir araçtır.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.