CrazyEgg – Web Analizi / Tıklama Takibi, Web Sitesi Heatmaps ve Kullanılabilirlik Yazılımı (Webmaster Araçları)

Crazy Egg (Web Analytics / Click Tracking, Website Heatmaps and Usability Software) site analitiği için çok farklı bir analitik getiriyor. Eye tracking deki gibi reklam okuyucuları (advertisements readers) diye türkçeleştirebileceğimiz, sıralama odaklı aramaya benzerlik gösteriyor. Ancak 1980’lerde genelde Amerika’da kullanılan eye tracking sistemi ile kıyaslanamaz olduğu söyleniyor. Biraz daha farklı bir bakış açısı getirmişler. Ben her iki sistemi de detaylı olarak bilmediğimden buraya açıklık getiremiyorum.

Ücretli bir analiz aracı olan Crazy Egg, sitenize gelen ziyaretçilerin bir çeşit haritalandırmasını yapıyor. Örneğin “heat map” diye bir analiz araçları var. Bu araç ile sitenize gelen ziyaretçilerin nereden geldiklerini ve siteniz üzerinde nasıl bir etkinlik yaptıklarının daha detaylı bir analizini yapıyor. Mesela sitedeki en can alıcı noktaları buluyor, görsel olarak neresinin en etkili olabileceğini tahmin ediyor. 30 günlük bir deneme sürümü de bulunuyor.

Diğer kullanıcıların hepsi ile yapılan bu analiz sayesinde reklam verenlere mükemmel denilebilecek bir planlama sunabiliyor. Bu nedenle bu araç reklam verenleri daha çok ilgilendiriyor denilebilir. Fakat webmasterin de bu bilgileri bilmesi tabiki ekstra bir avantaj ve çizdikleri yol haritalarında bir yardımcı olacaktır.

“CrazyEgg – Web Analizi / Tıklama Takibi, Web Sitesi Heatmaps ve Kullanılabilirlik Yazılımı (Webmaster Araçları)” 1 yorum yapıldı.

Yorum Yapın

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zülmetmez ve onu yalnız bırakmaz zulme teslim etmez. (H.Ş.)