Site Araçları

Google Analytics – Web Analiz ve Raporlama (Webmaster Araçları)

Google Analytics (Web Analytics & Reporting) dünya genelinde en yaygın kullanılan analiz aracıdır. Özellikle de google yazılımları ile birlikte kullanıldığında çok daha kullanışlı hale gelebilyor. Tabi arkasında google desteğinin olması da ayrı bir kullanma etkisi.

CMS sistemlerinden özellikle WordPress ile kullanıldığında çok daha cazip olabiliyor. Plugin özellikleri ile direk dashboard panelinizden verileri takip edebiliyorsunuz. Yani eklenti (wordpress plugin) desteği mevcut. Adsense ile birlikte kullanımı da mevcut. Sitenizin istatistikleri ile Adsense gelirleri arasında bağ kurabilmenizde oldukça faydalı. Yazımızın başında bahsettiğimiz “google yazılımları ile kullanım avantajı”na en büyük örnek olarak verilebilir.

Google’un sadeliğini ve kullanım kolaylığını burada da görebilmek mümkün. Zaten birçok webmaster bu aracı kullandığından bilirler. Kullanımında herhangi bir zorluk yok. Gayet yeterli ve başarılı bir analiz aracı olduğunu söylemek mümkün. Şunu da belirtebiliri ki; yeni sayılabilecek bir özellik de eklenmişti. Bildiğiniz gibi daha önce google anlık analiz bilgilerini vermiyordu. Taki gün tamamlandığında verileri sunuyordu. Şimdilerde bu sorun ortadan kalktı. Anlık analizleri de görebilmek mümkün.

Ayrıca başka kullanıcı maili ekleme ve dilediğiniz web sitelerinizin istatistiklerini paylaşma özelliği de gayet kullanışlı. Misal olarak bu konuda farklı bir kullanıma dikkat çekmek isterim: Google Analytics kullanıcı şifrenizi wordpress vb. pluginlerde kullanmaktan çekinebilirsiniz. Malum, güvenlik olayına dikkat etmek lazım. Bu konuda bu özellik yardımcı olabilir. Başka bir kullanıcı adı maili ekleyip o mail üzerinden takibini yapabilirsiniz.

Peki ya siz Google Analytics’in hangi özelliğini seviyorsunuz?

Tagged , , ,

2 thoughts on “Google Analytics – Web Analiz ve Raporlama (Webmaster Araçları)

  1. Merhaba,
    Verdiğiniz görüntüler eski arayüze ait görüntüler.Yeni arayüzle birlikte pek çok yeni özellik eklendi.Benim en beğendiğim özellikleri henüz beta aşamasında olan gerçek zamanlı ziyaretçi takibi, farklı dashboardlar oluşturabilmemiz ve geri dönüşüm ölçümlemesini çok kolay yapabilmemiz.

    1. Evet haklısınız bu resimler eski analize ait resimler. Ben sadece grafiksel olarak farklılıklara dikkat çekebilmek ve çeşitliliği gösterebilmek adına koymuştum bunları. Açıklamanız için teşekkür ederim. Ayrıca misafir yazar olarak sizi aramızda görmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.