SEO, Site Araçları

Optimizely – A/B Test Yazılımı (Webmaster Araçları)

Optimizely (A/B testing software you’ll actually use), A/B tester dedikleri bir yöntem üzerine çalışmaktadır. Şimdi A/B tester nedir? bilmeyenler olabilir. Kısaca bir özetleyelim; Web sitenizin 2 adet tasarımı var diyelim. Bu tasarımları A ve B olarak adlandırdığımızda A (mevcut tasarım) ve B (yeni tasarım) olarak adlandırılır. Amaç bir nevi sitenizin sahip olduğu bu iki tasarımın artılarını ve eksilerini göz önüne sermektir. Gerçekten uzmanlık gerektirebilecek bir andır. Ancak sunduğu veriler size büyük ölçüde yön verebiliyor. Sitenizin dönüşüm oran, satış, hemen çıkma oranı vb. verilerini kıyaslar ve bu konular hakkında size bilgiler verir. Siz de bu değerler karşısında performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Genel manada konuşmak gerekirse bu A/B testlerini uygulamak çok zordur. Bu işlemi yeni bir tasarım yaparken de kullanabilmek mümkündür elbette. Hatta bu şekilde kullanımı daha başarılıdır. Çünkü yeni tasarımın kodlama ve javascript açısından öncekinden daha başarılı olmasını isteyeceksiniz. Peki ama ne kadar başarılı olmuşsunuz? Neler yapmak lazım? Hangi konuda önceki tasarımdan gerisiniz? Veya yeni yaptıklarınız ile öncekinden ne kadar ileridesiniz? Bunları görebilmek size çok büyük artı katacaktır.

Çünkü hitli web site sahipleri belli bir süre sonra bakarlar ki artık tasarım olarak geri kalmışlardır. Peki ama tasarım değişikliği onlara birşey kaybettirecekmidir? Ya eski başarıyı yakalayamazsak gibi içinden çıkılmaz soruları beraberinde getirecektir. Emin olun çok zor bir dönemdir. Yapabilmek yürek ister ama bir yandan da birşeyler yapmak zorunda kalırsınız. Her neyse bu işlemler için size gelişiminizde bir katkı sağlamak için vardır. Google tarafından da destek verilmektedir. Hatta google’ın bir uygulaması da olabilir. Bu konu hakkında bir bilgim yok. Bu yolculukta Google Analytics ya da Adobe Omniture SiteCatalyst gibi 3. taraf bir analiz aracına da ihtiyacınız olacaktır.

Umarım genel manada anlatabilmişimdir bu uygulamayı..
Optimizely - AB Test Yazılımı

Tagged , ,

2 thoughts on “Optimizely – A/B Test Yazılımı (Webmaster Araçları)

  1. An itibari ile sistemi uygulamaya başladım umarım başarılı bir sonuçla karşılaşırım.
    Bilgilerin için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.