Sosyal Medya

Facebook’tan Otomatik İçerik (Video) Paylaşımına Yeni Düzenleme

Facebook bir süre önce otomatik içerik paylaşım sistemini duyurmuştu. Bu da özellikle video paylaşım sitelerinin popülerliğini artırmıştı. Gerçekten bu sayede iyi bir performans yakalamışlardı (siz.net, zapkolik, mynet video). Ancak bu paylaşım işlemini oldukça abartanlar oldu. Yani farklı ve baskıcı kullanımlar sonucu kullanıcıları bezdirmeye kadar gidiyordu.

Özellikle benim sinir olduğum bir şey; facebook uygulamalarına izin vermeden video izlenemez hale geldiler. Buna bir çözüm olacak mı bilmiyorum fakat umarım buna da bir el atarlar. Her neyse yeni düzenlemeyle kullanıcılara videoları paylaşmama seçeneği de sunmak zorunda kalacaklar.

Bu uygulamayla birlikte uygulamalar için de 10 saniye kuralı getiriliyor. 10 saniyeden daha az süre ile videonuzu veya içeriğinize baktıklarında profilinizde otomatik paylaşılmayacak. 10 saniye altındaki videolar için de tamamının izlenmesi gerekiyor.

Öncesinde facebook uygulamalarına verdiğimiz izinler neticesinde izlediğiniz videolar veya okuduğunuz içerikler profilinizde otomatik paylaşılıyordu. Ve sizin profilinizde yayınlanan içerikleri arkadaşlarınız incelemek istediklerinde yine aynı uygulamayı kullanmak ve otomatik paylaşımı izin vermek zorunda kalıyorlardı. Bu uygulamalar sayesinde website sahipleri içeriklerinin paylaşım cümbüşüne ve dolayısıyla hit patlamasına tanık oluyorlardı. Ancak diğer yandan da kullanıcıları bezdirmeye başlamıştı. Hatta sadece izlediğiniz değil izlemediğiniz videolar (içerikler) de sizin üzerinizden paylaşılmaya devam ediyordu.

Tabi bunun üzerine artan kullanıcı şikayetlerini dikkate alan facebook birkaç önlem alarak uygulamalara sınır getirdi. Bu getirilen kurallara facebook developers sayfasından ulaşabilirsiniz. İngilizcedir, elinize ufak bir sözlük alıp okuyabilirsiniz. İçerikler paylaşılmadan önce yönlendirilen kullanım hakları sayfasında ayrıntılı bilgi verilmek zorunda kalınacak.

Bana göre kesinlikle çok yerinde bir uygulama. Çünkü web sitesi yapıyoruz diye insanların hayatlarını da zehir etme hakkına sahip olmamalıyız. Ama para/hit tatlı geldiği için çoğu zaman imkanları zorlayabiliyoruz. Google amcanın bahsettiği kullanıcı odaklı olmak da bunun bir gereğidir. Kullanıcı odaklı olmaya devam edelim…

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.