Web

“.istanbul” ve “.ist” Alan Adı Oluyor

ICANN özel alan adı kapsamında talep toplamaya başlamıştı. Google gibi büyük çaplı şirketler alan adı için başvuruda bulunmaya başlamışlardı. “.youtube“, “.docs“, “.lol“, “.google” gibi alan adları için başvuru yapmıştı. Başvuru ücretide 185bin$ olarak açıklanmıştı. Fiyatlar da yüksek olduğu için tabiki büyük şirketlerin görüş alanı içerisinde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bir girişimde bulunarak “.istanbul” ve “.ist” alan adları için başvurdu. Bu kapsamda 370 bin dolar gibi bir ücret de yatırıldı. Belediyenin bu talebi kabul edildiği takdirde .com ve .net gibi özellikle Türkiye’de cirit atacak bir alan adı uzantısı olacak.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) şimdilik başvuruları topluyor. Bunlar yakın zamanda değerlendirilmeye başlanıp onaylanmaya başlanacak. Yakın tarihte diyorum çünkü başvurular 30 mayıs 2012 tarihinde bitti. Belirtilmeyen bir şey yoksa başvurular artık değerlendirme ve onaylanma aşamasında. Dünya çapında bu tür başvuru yapılan 930 alan adı uzantısı var. Bunların hepsi onaylanır mı onaylanmaz mı merak konusu. Yatırılan ücretlere de baktığımızda başvuru bir hayli zor. Fakat buna rağmen dünya çapındaki başvuru sayısı hiç de az değil.

Başvurularda New York, Londra, Berlin, Barcelona, Moskova ve Sidney gibi büyük isim yapmış illeri de görmek mümkün. Türkiye çapında başvuru yapan tek kuruluş da İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Bakalım sonuçları hep birlikte merakla bekliyoruz.

Etiketler: , , , , , , ,

2 thoughts on ““.istanbul” ve “.ist” Alan Adı Oluyor

  1. Kabul edilmesini çok isterim, bende alanlardan biri olurum tabi ki. Sonuçları ne zaman öğrenebileceğiz acaba, sanırım net bir tarih belli değil..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.