İşe Yarar Bilgiler, Nasıl yapılır?, Wordpress

WordPress Sitelerinizi Hızlandırma ve Performans İpuçları (eklenti destekli)

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bir web sitesinin özellikle arama motorları üzerindeki en önemli etkinliği hızlı yüklenmesidir. Buradaki etkinlik de şuradan kaynaklanmaktadır; Bir websitesinin hızlı olması kullanıcıları oldukça mutlu edecektir. Kullanıcıların mutluluğu da diğer kaynaklar için önemlidir. Bu online işlerinizde ve SEO kampanyalarınızda da geçerlidir elbette. Tabiki hız konusu kimi zaman çok hissedilmeyebiliyor. Ancak bu hız konusu, uzaklardan sitenize gelen kullanıcıları çok etkileyecektir. Ya da hostinginizi malum Türkiye dışından seçebilirsiniz, bu da hızlı olması için mutlaka önemli ve öncelikli bir etken olacaktır. Yapılan bazı araştırmalar 10 saniye üzerine çıkan yükleme hızlarının o site için çok ciddi kullanıcı kaybına ve seo açısından kötüye gitmesine neden olduğu vurguluyor.

Sitelerimizde tasarım elbette çok önemlidir. Çünkü gelen ziyaretçilerinizi tasarımınız üzerinden bile memnun edebilmeniz aşikardır. Ancak bu tür tasarımlarınızın da ziyaretçinize aktarılması bir yüklenme süreci meydana getirecektir. Bu yüklenme sırasında hız konusu açığa çıkıyor.

Hızlı = Daha İyi Kullanıcı Deneyimi = Daha iyi ranking = Geliştirilmiş Traffic = İyi Dönüşler = Daha iyi Satış

Hız konusunda bu şekilde bir tablo oluşturulmuş. Dikkatle baktığımızda da gerçeklik payının çok da uzak olmadığını görebiliyoruz.

WordPress tabanlı sitelerimizin daha hızlı yüklenebilmesini sağlamak için çeşitli yollar vardır. Bizim anlatacağımız yöntem belki onlardan sadece birisidir. Tamamen ücretsizdir ve bazı araçları da beraberinde getirecektir. Bu işlemleri adım adım takip ettiğimizde büyük ölçüde sitemiz hızlanabilecektir. Bu anlatılanları bazı siteler denemiş ve olumlu sonuç almışlardır. Ben henüz deneme fırsatı bulamadım. Siz de denemeden farkı göremeyeceksiniz. Tekrar belirtmekte fayda var bu anlatılanlar sadece wordpress siteler içindir.

Web Sitesi Hız Testini Nasıl Yapabiliriz?

Sitenizin öncelikle yüklenme hızlarını ölçmek için aşağıdaki tamamen ücretsiz araçları kullanmanızı öneriyoruz. Zira bunları kullanırken de en az iki tanesini kullanın ve birbirleriyle karşılaştırarak sonuçlar not edin.

WebPageTest – Web sitenizin hızını ölçmek için gerçekten güzel bir araçtır. Zaten google da kendi sonuçlarını karşılaştırabilmeniz için bu aracı önermektedir. Ayrıca sitenizin mobil cihazlarda ve farklı tarayıcılarda nasıl test edeceğinizi de görebilirsiniz.

Google Developers – Eski bir google labaratuvarları aracıdır. Tabiki gayet güzel sonuçlar alabileceğiniz bir araçtır. Adından da anlaşılacağı üzere google’ın yönetimindedir. Web sitelerinizin performansını artırmak için online hız testi yapabileceğiniz kullanışlı bir araçtır. Bu aracı net de Pagespeed insights ismiyle de görebilirsiniz.

Pingdom – Sitenizin hızını test edebilmeniz için bir başka kullanışlı araç. Pingdom, web sitenizin performansının çok aşağıda veya yukarıda olduğunda sizi uyaran ücretsiz bir özelliği de mevcut. DNS kontrollerinizi yapar ve ücretsiz uyarı sistemine sahiptir.

GTMetrics (GTMetrix) – Yeni favoriniz olmaya aday bir araçtır. Sitenizin Pagespeed ve YSlow olarak farklı derecelendirmesini yapar. Sitenize not vererek performansınıza aldığınız geridönüşü görebilirsiniz. Belki de site hızını ölçmek için kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Farklı özellikleri de beraberinde getirerek sizlerin sevgisini kazanmaya çalışıyor.

WhichLoadsFaster – Bir web sitesi ile sizin hız verilerinizi karşılaştırmak için çok kullanışlı bir araçtır. Rakip siteleriniz ile kendi aranızdaki hız rekabetini de bu araçla izleyebilirsiniz.

Şimdi website hız testimizi yaptık. Şimdi sonraki aşamaya geçebiliriz.

wordpress site hızlandırma yöntemleri ve eklentileri

WordPress Eklentileriyle Performans ve Hız Optimizasyonunu Sağlamak

1. Bir cache plugin yükleyin. Cache pluginleri (önbellek eklentileri) tarayıcı, sayfa, nesneler, veri tabanı gibi bileşenlerinizi önbelleğe alarak site performansını artırır ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Önerebileceğimiz eklentiler de W3 Total Cache veya WP Super Cache olabilir. Bu işlem için oldukça güncel ve kullanışlıdırlar. Cache eklentileri daha iyi bir hız için zorunlu denilebilir. Bunu farklı yöntemlerle yapabilsek de en kolay yolu budur.

2. WP Smush eklentisini yükleyin. Web sitenizi yavaşlatan en büyük etmenlerden birisi de görsellerinizdir (images). Bu eklenti ile görüntü dosyalarınız sıkıştırılarak boyutları daha aza indirilir. Bu sayede biraz da olsa hızlanma yaşarsınız. Bu işlem için çok iyi ve oldukça kullanışlı bir eklentidir. Yapmanız gereken sadece yükleyip aktif etmek. Eklenti sayfasında “bulk smushing” yani toplu smush ile toplu halde media library (medya kitaplığı) nizi sıkıştırmak library boyutuna da bağlı olarak uzun sürebilir. Bu adımı atlamak isteyebilirsiniz.

3. WP Optimize, Zamanla postlarınız ve diğer şeylerin sayısının artmasıyla, yaptığınız değişiklikler sonucu wordpress database’iniz şişmiş olabilir. Zamanla gelişen bu değişiklikleriniz sonucu şişen veritabanınız web sitelerinizin performansını oldukça düşürür. Bu eklenti sayesinde herhangi bir teknik bilgiye gerek olmadan web sitenizi temizleyebilir ve optimize edebilirsiniz. Ayrıca wordpress güvenliğini artırmak için diğer özellikleri ile birlikte geliyor.

4. Kullanmadığınız gereksiz eklentileri kaldırın. WordPress eklentileri büyük bir yardımcıdır ve sitelerimizin işleyişinde değişikliklere oldukça faydalıdır. Bu eklentileri eklemek çok basittir ve bunların artmasıyla sunucunuza binen yük artabilir ve sitenizi performansını düşürebilir, yavaşlamasına neden olabilirler. Uzun zamandır kullandığınız ve fayda görmediğiniz eklentileri devre dışı bırakın. Önce devredışı bırakın sonra da silebilirsiniz.

Hosting ve Websitesi Hızlandırma

Hostinginizin özellikleri, lokasyonu ve hedef kitlenize olan uzaklığı da web sitenizin hızı konusunda çok önemli bir etkendir. Lütfen bunu da göz ardı etmeyelim. Yukarıdaki anlattığımız değişikliklerle, sitenizi büyük ölçüde hızlandırabilmeniz mümkündür. Bunun dışında hosting konusunda daha hızlı olmayı da anlatmak uzun sürecektir. Belki başka bir sefere hosting konusuna değiniriz. Ancak ben araştırayım biraz diyorsanız; CloudFlare, Free CDN services, Cloud Hosting kelimelirini bir araştırın. Ufaktan yolunuzu bulabilirsiniz.

Tagged , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.