SEO, Site Araçları

İnsanlara Blog Yazılarınızı Okutmak için 6 Taktik

Şimdi hemen durun! Eğer bir blogunuz varsa ve doğal olarak insanların blogunuzu takip etmesini istiyorsanız şimdi durun! Blogunuza daha fazla yazı göndermeden önce bu makaleyi okumanız sizi uzun vadede büyük zaman ve emek kayıplarından kurtaracaktır. Bu arada belirtmeliyim ki  buradaki taktiklerimiz sadece insanların ilgisini çekecek konularda yazılar hazırlamak üzerine değildir. Buradaki fikirler insanların ilgisini çekecek konularda yazılar hazırlamak üzerine olduğu kadar bu yazıları doğru biçimde yayınlayarak insanlara ulaştırabilmekle ilgilidir.

Unutmayın arama motorları da bilgisayar yazılımlarıdır. Yani sitenizin listeleneceği sayfaya da sıraya da insan karar vermemektedir. Ne kadar güçlü ve ilgi çekici bir yazı yazarsanız yazın arama motorlarının yazılımlarının anlayacağı dilden konuşmazsanız yazınız büyük ihtimalle gözden uzakta kalacaktır. O halde lafı daha fazla uzatmadan emek harcayıp yazdığınız yazıların ve inşa ettiğiniz içeriğin internetin gözden uzak köşelerinde tozlanıp unutulmaması için vereceğimiz taktiklere başlayalım!

1. Search Meter

Search Meter bir WordPress eklentisi. Ama ne eklenti! Sitenizin dahili arama motorunda yapılan bütün aramaların istatistiklerini tutup gruplandırarak size sunuyor. Bu eklenti sayesinde insanların sizin sitenize hangi sebepten geldiğini ve sitenizden neler beklediğini anlayabilirsiniz. Eğer insanların sitenizde sıklıkla aradığı içerik, sitenizde mevcut değilse bu gayet doğal olarak bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu noktada yapmanız gereken şey en kısa zamanda ama kaliteli ve özgün bir şekilde bu içeriği ziyaretçilerinize sunmaktır. Yok eğer içerik elinizde varsa sitenize gelen kişinin ona arama motoruyla ulaşamadığı, onu ayrıca site içerisinde araması gerektiği anlamına gelir bu sebeple sitenizde bulunmasına rağmen dahili arama motorunuzda sık sık aranan içeriklere diğer yazılarda daha fazla link vermeniz, o içerikleri biraz daha göz önüne getirmeniz yararınıza olacaktır.

2. Google Analytics  

Google analytics gerçek çok kullanışlı bir araç, Search Meter’in dahili arama motorunuz için yaptığı işlevi harici bir arama motoru olan Google için yerine getiriyor. Yani hangi aramaların sonucunda sitenize ulaşılmış, en çok hangi aramalardan sitenize ziyaretçi geliyor, bu konularda size yeterli bilgiyi sunmakta. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ziyaretçilerimize istedikleri içeriği sunmak sitemizin hitini ve sıralamasını yükseltmek için son derece önemlidir. Bu araç sayesinde sitenizi tek bir tane bile backlink almadan belirli aramalar için üst sıralara hatta belki en üst sıraya taşımanız mümkün. Sadece sitenize gelen aramaları doğru analiz edip bu aramalara nokta atışı yapacak içerikleri ziyaretçilerinize sunmanız lazım.

3. Tynt

Tynt’in asıl fonksiyonu  sitenizin içeriğinden bir kopyalama yapıldığında otomatik olarak kopyalamanın sonuna sizin seçeceğiniz yazıyı kopyalayan kişiyi uyarmaksızın eklemesidir. Daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz üzere bu sayede oturduğunuz yerden çok yüksek sayıda backlink kazanabilir, uğradığınız içerik hırsızlığını bir avantaja çevirebilirsiniz. Ama Tynt’in özellikleri bu kadarla bitmiyor, Tynt aynı Search Meter gibi site içerisinde yapılan aramaları tespit edip listeleme özelliğine sahip. Bunun yanında bir de ziyaretçilerin sitenizi terk etmeden önce son incelediği sayfaları ve yaptığı aramaları size listeliyor. Bu sayede ziyaretçilerinizin sitenizde bulamadığı içeriği rahatlıkla tespit edip onlara bunu sunarak ziyaretçi sayınızı kayda değer bir biçimde arttırabilirsiniz.

4. Forum Aramaları

Çoğu vBulettin forumunda konuların tepesinde kullanıcıların o sayfaya hangi aramalar sonucunda geldiklerini belirten bir kısım bulunur. Blogunuzun hedef kitlesiyle ya da anahtar sözcükleriyle ortaklık barındıran forumları gezerek insanları hangi sözcüklerin bu tip sitelere yönelttiğini tespit edebilirsiniz. Bu sayede bu sözcükleri ve bağlantılı sözcükleri blogunuzda kullanarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

5. SEO Search Terms Tagging 2 Eklentisi

SEO Search Terms Tagging 2 de diğerleri gibi oldukça kullanışlı bir anahtar kelime takip eklentisi. Sitenize hangi anahtar kelimeden ne kadar ziyaretçi geldiğini göstermenin yanında her yazınızın altına kullanıcıyı o yazıya ulaştıran son on arama terimini yazabiliyor. Fakat bu özelliği kapatmanız yararınıza olacaktır. Çünkü sizinle aynı kitleye hitap eden sitelerin kullanıcılarınızı cezbedecek anahtar kelimeleri öğrenmesini istemezsiniz. Fakat neticede serbest rekabet ortamı var ve neden bunu devre dışı bırakmayan kişilerin sitelerindeki kullanıcı getiren aramalara bir göz atmayasınız? Bunu yapabilmek için Google’da tırnaklar dahil aşağıdaki aramayı yapmanız gerekmektedir. Bu kalıp, bu eklentinin kullanıcıların arama terimlerini yansıttığı kalıba uygun olarak hazırlandığı için sizi doğrudan hit kazandıran terimlere yöneltecektir.

“Incoming search terms” ANAHTAR KELİMENİZ

6. Pazar Hedefleme

Son taktiğimiz 2 adım barındırıyor:

Adım 1: Ubersuggest

Ubersuggest son derece kullanışlı bir anahtar kelime öneri sistemidir. Yazılımın yaptığı iş şu: Bildiğiniz gibi Google’da bir arama yapacağınız zaman bir metin kutusu doldurmaya başlarız ve yazdığımız kelimelerin gidişatına göre Google bize bir takım önerilerde bulunur. Mesela bu site için güzel anahtar kelimeler mi tespit etmek istiyoruz? Ubersuggeste gidip blog yazmak yerine “blogumu nasıl” yazıyoruz, Türkçe seçeneğini seçip suggest diyoruz.  Ve bize verdiği sonuca bakalım:

  •  blogumu nasıl düzenlerim
  •  blogumu nasıl tanıtabilirim
  •  blogumu nasıl yayınlarım
  •  blogumu nasıl kapatabilirim
  •  blogumu nasıl yayarım

Bunlar sonuçların sadece bir kısmı ve her biri internette belirli bir oranın üzerinde aranmış kalıplar. Özgün içerik barındırmak isteyen bir site için bulunmaz makale başlıkları!

Adım 2: Topsy

Topsy tam anlamıyla bir sosyal medya takip sistemidir. Aynı Ubersuggest’te yaptığımız gibi bunda da ucu açık soru kalıplarını aratarak sosyal medyada bu konuda güncel olarak neler tartışılmakta görebilir buna göre hareket edebilirsiniz. Mesela “muhteşem yüzyıl” kalıbıyla devam edersek:
http://topsy.com/s?q=muhteşem yüzyıl

Bu sayfada görebileceğiniz sonuçlar çıkacaktır bunları biraz irdeleyip öne çıkanları ele alırsanız ideal makale konuları ve içeriklerini rahatça elde edebilir, sitenizi arama motorlarında üst sıralara rahatça çıkartabilirsiniz. Örneğin bu konu için Brad Pitt’in Muhteşem Yüzyıl dizisiyle adı çok geçiyor. Eğer bu konu hakkında bir makaleniz yoksa al sana hit konu… Üstelik diğer bütün servisler gibi bu serviste tamamen ama tamamen ücretsiz!

Etiketler: , , , , , , , ,

2 thoughts on “İnsanlara Blog Yazılarınızı Okutmak için 6 Taktik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.