Genel, Nasıl yapılır?, Sosyal Medya

İçeriklerimizi Nasıl Daha Fazla Kişiyle Paylaşabiliriz?

Komik bir video hazırladık, güzel bir fotoğraf paylaştık veya güzel bir yazı yazdık. Şimdi bunu nasıl yayabiliri? Nasıl daha çok kitlelere ulaşabiliriz? Şimdi bu konuda neler yapabiliriz, içeriğimizi en iyi nasıl pazarlayabiliriz bunu öğrenmeye çalışacağız. Çünkü ortaya koyduğunuz içeriği nasıl pazarlayabileciğinizi bilmek ve bunu uygulayabilmek çok önemlidir. Yoksa yazdıklarınızın veya paylaştıklarınızın ne önemi olabilir?

İşte online içerik pazarlamanın en etkili yollarına göz atalım;

Sosyal Medya

Tabiki bu konuda sosyal medyadan (Facebook, twitter, google artı, …) faydalanmak çok önemlidir. Çünkü paylaşım yapabileceğiniz kimselerin %80’i aktif olarak sosyal medyayı kullanıyordur. Bu yüzden sosyal medya’yı pazarlama için yol kabul etmemiz gerekir. Ama tabiki bu sosyal medyayı da akıllıca kullanmak çok önemlidir. Ufak ufak ama sürekli paylaşımlarla sosyal medyadaki aktivitelerimizi artırarak etkinliğimizi de artırmalıyız. Adım adım takipçilerimizi inşa etmeliyiz. Sürekli ilgilerini çekebilecek paylaşımlar yapmalıyız ki bizim farkımıza varsınlar ve takipçimiz olsunlar. Bu şekilde kazanılan takipçiler elbette programlar vs yardımlarıyla çekilen kullanıcılardan daha değerli ve aktif olacaktır. Onların da bu konuda aktf olmalarını sağlamalı, zaman zaman teşvik etmelisiniz.

Alt Kategori Blog
İçeriklerinizin çok daha yüksek beğeni almasını, daha akılda kalmayı hedefliyorsanız o tür içeriklerden oluşan bir blogunuz olmalı. Yani genel içerik bulunan bir blog değil de paylaştığınız şey örneğin cep telefonu bataryalarıysa, cep telefonu bataryaları üzerine bir blogunuz olmalı. Bu sayede çok daha kısa sürede fenomen haline gelebilir ve sabit takipçilerinizi artırabilirsiniz.

Online Forumlar
Online forumlar da sosyal medya gibidir. İnsanlar artık çok fazla zaman geçiriyorlar bu tür forumlarda. Siz de aynı sosyal medya gibi bu tür forumları da kullanabilirsiniz. Ancak buraları kullanırken reklam alanına çevirmemek gerek. Çünkü bu şekilde üyeliğiniz çok uzun sürmeyecektir. Forumun genel kullanıcıları arasına girerek ara ara güzel paylaşımlarda bulunarak takipçi elde edebilirsiniz.

İçerik ve yazılarınızı daha samimi şekilde paylaşın
Blogunuzda içerik paylaşırken daha samimi bir dil kullanın. Üstü kapalı kalın ifadelerle okuyucuyu bağlamanız çok daha zor olacaktır. Esprilerle yazınızı destekleyin. Ciddiyetten biraz uzaklaşabilirsiniz. Fakat çok fazla da uzaklaşmamak gerekir. Çünkü daha ilerisi sululuk olabilir. Buna dikkat etmek lazım. Ayrıca paylaşımlarınızı kendinize has bir tarzda yayınlayın. Heryerde olan içeriği siz de aynı şekilde verirseniz çok işe yaramayacaktır. Fakat bu içeriği biraz kendi tarzınızda yayınlarsanız daha fazla dönüş alabilirsiniz.

Etiket ve Kategori yapısını iyi kurun
Yazılarınıza etiket verirken dikkatli olun. İleride kategorileşecek etiketler vermek çok daha üste taşıyacaktır sizi. Seçtiğiniz kategoriler de olabildiğince alakadar olmalı. Bu sayede hem site içi gezinmeyi artırabilir hem de arama motorlarının gözünde site içi linklemeyi daha iyi kurmuş olacaksınız.

Başlık seçimine dikkat
Başlık bir içeriğin en önemli kısmıdır. Çünkü başlık içeriği vitrinde temsil eder. Bu nedenle başlığı seçerken hem ilgi çekici olmalı hem de içerikle alakalı keywordler barındırmalıdır. Başlıklar arama motorlarından sitenize yönlenme sağlayacak en önemli kelimelerdir. Seçerken iki kere düşünmek lazım. Vitrine konacak ürünler bilirsiniz ki özenle seçilir. Aynı şekilde özenle bir başlık seçimi yapmalıyız.

Kaliteli bir web sitesi oluşturmanın da adımları sayılabilir bunlar. Eğer tek bir blogunuz varsa bunu heryerde yanınızda götürmelisiniz. Çünkü siz de normalde yukarıdaki bahsettiğimiz sosyal medyayı zaten çok ileri seviyede kullanıyorsunuzdur. En iyi forumlara takılıyor ve vakit harcıyorsunuzdur. İşte sadece blogunuzu da yanınızda götürmeniz önemlidir.

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.