Web

R10.Net’de Veri Kaybı Yaşandı (2012)

Türkiye’nin en büyük forumlarından birisi veyahut alexa verilerine göre en büyük forumu diyebileceğimiz r10.net geçtiğimiz gün kesinti yaşamıştı. Webmaster bilgi paylaşım forumu R10’a uzunca bir süre ulaşılamadı.

R10.net için birçok senaryo üretildi. Aslında kesintiler sık sık olmaktaydı. Kullanıcıların geneli de bunun hep bilincindelerdi. Fakat kesinti uzayınca database güncellemesidir, yeni bir uygulamadır, yeni bir saldırıdır, hosting sorunudur, db uçmuştur gibi tahminler yapılmaya başlandı diğer forumlarda. Ancak sorun her ne ise mutlaka bir çözüme ulaşacağı görüşü hakimdi. Fakat bu sabah tekrar yayına giren r10, kullanıcılarını bir hayli üzmeyi başardı. Çünkü sorun hosting sorunuydu.

Tüm bilgiler hosting sorunu nedeniyle kaybedilmişti. Radore hosting tarafından sağlanan hosting çökünce işler kızıştı. Herneyse olur deyip yedekler üzerinden gitmeye başladılar. Fakat bir sorun daha baş gösterdi. Üstelik bu sorun hosting sorununun da önüne geçti. Çünkü alınan yedekler hep hatalı/arızalıydı. Bu nedenle sağlıklı kurulum gerçekleştirilemedi. Uzun uzun uğraşlar elbetteki oldu ve olmaya devam ediyor. Fakat şimdilik çözümü için birşey bulunmuş değil. Sistem 15aydır sağlıklı yedek alamamış ve aldığı yedekler bozuk olarak alınmış. Verinin büyüklüğü nedeniyle (50 GB) de tek tip yedekleme alınmıştı (tar.gz). Bu da ekstra bir yol olmadığını gösterdi.

Velhasılı alınan bilgilere göre en sağlıklı veri 01 ocak 2011 de alınan veriydi. Meburen bu veriye dönüş yapıldı. Birçok webamsterin bilgi paylaşımı ve özellikle de tiracet yaptığı bir forumdu. Tabiki herkesin ticaret puanları ve güvenilirlikleri de o tarihli değerlere döndü. Banlanan birçok kullanıcı yeniden aktif duruma geldi. 15 ay süresince yeni üye olan binlerce hesap kayboldu…

Tabiki bunlar çok üzücü bilgiler. Ancak r10.net bunun altından kalkacaktır. Bu konuda da özellikle kullanıcıları sağ duyulu olmalı. Zaten veri kurtarma bankası ile iletişime geçilmiş. Yani halen çözümler aranıyor elbet. Buradan alınacak sonuçlara göre yeniden birşeyler yapılacaktır. Şimdilik son dönemde üye olup da üyeliği silinenler için tepe bannerdan duyuru yapıldı. Başvurular değerlendirilip yeniden üye kayıtları yapılmaya başlandı. İlk günler burası da çok yoğun olacaktır, anlayışlı olmak lazım. Bu konu hakkında henüz medyada kayda değer bir habere de rastlanmadı. Bu bana çok ilginç geliyor.

Bir de son dönemde uygulamaya sokulan TC kimlik bilgilerini girme vardı. Bu veriler çalındı mı iddiası da dolaşıyor. Ancak en yetkili üye Labidu‘nun açıklamasına göre böyle birşey söz konusu değil.

Labidu daha önce de friend feed hesabından duyuru yapmıştı.

02/08/2012 15:44 : -Back to the Future- ” r10.net datalarının malesef kurtarılamayacağı konusunda kesin bir bilgi geldi.15-01-2011 yılına geri döndük.Toparlanmamız zaman alacak.”

Zaten korkunun fitilini de bu ateşlemiş oldu.

Radmin‘in (r10.net kurucusu) de açıklamaları oldu.

Herşeyi baştan anlatmak gerekirse:

1 Ağustos gecesi saat 00:26 civarında R10 user tablosunun içi boşaltılmış.

Bu süreçten sonra elimizdeki mevcut yedekleri gündüz yükleyip sorunu çözmeyi umuyorduk. Ancak R10 Database 50GB a yakın bir boyutu var.

Yedekleme sunucusu 50GB tar.gz dosyasını tam olarak oluşturamamış. Dosya bozuk oluşturulduğunu fark etmedik. Hele bu 50gb dosyayı açıp yükleyeyim demedik hiç. Dosyayı açmak zaten 2 saate yakın sürüyor. Birde bunu yüklemeyi hiç denemedik.

Yedekleme işi haftalık ve aylık otomatik yapılıyor.

1 Temmuz günü gelince 1 mayıs yedegi silinmiş. Ancak son 15 aydır hep bozuk yedek alınmış. Bu sebeble eski yedeklere açılamıyor ve okunamıyor.

2011 yılında yeni SQL sunucusuna geçerken eski makinada kalmış tek sağlam yedeklere dönmek zorunda kaldık.

Şu andan itibaren kimsenin madur olmaması için elimizden geleni yapacağız.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Belki bu konu hakkında birçok bilgisi olan arkadaş vardır. Fakat biz de blogasistan.com olarak üstümüze düşeni yapıp bidiğimiz kadarıyla kamuoyuna bilgilendirme yapmak istedik. Güncellemelerle yazımızı zenginleştirmeye çalışacağız…

Güncelleme 1: Son zamanlarda üye olup, üyeliklerini kaybedenler için bir başvuru sayfası açıldı. Buradan kaybettikleri üyelikleri alabilirler.

Güncelleme 2: iTrader’lerin kurtarılması için ilk adım atıldı. Google cache üzerinden yazılım yardımıyla çekime başlandı. Birkaç gün sonra düzenlenecek, SQL yapısına uygun hale getirilip üyelere aktarılmaya çalışılacak. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. En geç 1 hafta içinde tamamlanacak gibi görünüyor.

Güncelleme 3: Yeniden üye olup da eski üyeliklere dönmek isteyenler için konu açıldı. Labidu isimli yönetici başvurularla tek tek ilgileniyor. Ulaşıp yeni aldığınız üyelikleri eski isminize taşıyabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

3 thoughts on “R10.Net’de Veri Kaybı Yaşandı (2012)

  1. ben de çok üzüldüm gerçekten. birçok iş yapan konum vs.. itradelerim gitti. resmen sıfırladım. eğer düzelmez ise cok ciddi ticari kayıplar yaşayacağız..

  2. Bu yolda emin adımlarla ilerleyen webmaster forumu turkmaxi.org ziyaret ederseniz memnun oluruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.