Arama Motorları, SEO

Teknoloji bloglarının sadece %9’u Google’da tam anlamıyla “yazarlık” yapıyor

Conductor.com’un yaptığı bir çalışmaya göre; teknoloji blog yazarlarının sadece %9’u google’da adam akıllı yazarlık yapabiliyor. Yani Her 10 blogdan 1’inden bile daha azı author tag konusunda barajı aşabiliyor.

Bu biraz şok edici gibi görünüyor. Çünkü tüm teknoloji blogları google arama sonuçlarında tıklanma oranlarını artırmak için yükselmenin yollarını arıyorlar. Yüksek tıklanma oranları sonucunda da tabiki gelirlerindeki artışı hedefliyorlar. “Genel sektör”ler arasında teknoloji gerçekten google arama sonuçlarında iddialıdır. Bu sektörün bu konudaki iddiası yani SEO anlamında google için çabalamasının yanında içerik anlamında düzgün bir yazar görünümünü çizemiyor gibi görünüyor. Aslına bakarsak işin en önemli kısmı, içeriklerimize yeterli özeni de göstermiyoruz. Sonrasında da içeriklerimizi iyi pazarlamanın en önemli kısmını kaçırıyoruz. Mesela Author tag‘ını belirtmiyoruz. Zaten konumuzun özü de bu; Author tag. İçerik anlamında da belki sadece küçük özgünleştirme çabalarıyla googleda var olmaya çalışıyoruz onu şimdilik bir kenara koyalım. SEO anlamındaki çalışmalarımız da bu tür ufak göz ardılarımız sonucu bariz etkilenebiliyor.

Conductor’un sonuçlarına göre %30 ila %150 arasında hatta daha fazla oranda yazarlığa tıklanma oranı belirtiliyor.

implemented: bu tagı ekleyenler
incomplete implementation: eksik ekleyenler
not implemented: hiç eklemeyenler

Anket sonuçlarına göre de %9’luk dilimin rel=author etiketini hem kendi sitelerinde hem de google+ da belirttiklerini gösteriyor. %3’lük kesim ise kendi web sitelerinde bu etikete yer veriyor fakat google+ da yazarlıklarına bir bağlantı vermiyorlar (Google + ‘nın bir önemi de burada ortaya çıkıyor). Sona kalan %88’i ise işi hepten sallamış olarak nitelendiriliyor. 🙂

İlgili arkadaşlara duyrulur…

Tagged , , , ,

1 thought on “Teknoloji bloglarının sadece %9’u Google’da tam anlamıyla “yazarlık” yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.