Mobil

Windows Phone 8’i Kullanacak İlk Akıllı Telefon Samsung’dan

IFA fuarı tüm görkemiyle teknoloji meraklılarının gündemindeydi. Birçok büyük marka da yeni ürünlerini ilk kez görücüye çıkarma fırsatı buldular. Fuar 31.08.2012 – 05.09.2012 tarihleri arasında Berlin’de devam edecek. Burada birçok markada yenilikçi ürünler de bulunuyor. Her neyse konumuza dönecek olursak; Samsung IFA öncesinde yine Berlin sınırlarında düzenlediği basın toplantısında asıl konu Galaxy Note II idi. Fakat toplantının bir kısmında da windows’un yeni mobil işletim sistemi windows phone 8‘in ilk olarak samsunglarla piyasaya sürüleceğinin de müjdesini verdi.

Aslında bu atılımı Nokia’dan bekliyorduk. Fakat samsung yenilikçiliği gerçekten dur durak bilmiyor. Hemen ona da öncülük etmeye tabiri caizse atılmış. Bu toplantıdan aldığımız bilgilere göre ilk windows phone 8 li akıllı telefon Samsung ATIV S olacak. Bu telefonun da tanıtımına yer verildi. Bir de tablet geliyor. Samsung ATIV Tab. Bunlar yeni işletim sistemi için demo niteliğinde bir pazar yoklaması olacak cihazlar.

ATIV nedir diye soranlara kısa bir bilgi de vermiş olalım. Meraklıları zorlamamak için bu da açıklanmış. Latince “VİTA” yani hayat anlamına gelen kelimenin tersten yazılmasıyla oluşuyor.

Samsung ATIV S özellikleri; 4.8 inç Süper AMOLED ekran, 1,5 GHz çift çekirdek işlemci, 1 GB RAM, 1.9 MP ön yüz kamerası ve 8 MegaPixellik arka kamera, Bluetooth 3.0, NFC gibi özellikler bulunuyor. Cihaz 16 ve 32 GB hafızalı olarak iki versiyonda çıkacak.  Samsung ATIV S fiyatı ve çıkış tarihi de henüz net birşey söylenmedi. Fakat ekim sonlarında piyasaya sürülebileceği söyleniyor.

Bu atılımıyla gerçekten Nokia’ya da bir şok yaşatılmış oldu. Her ne kadar Nokia, microsoft’un partneri olsa da bu olayı nasıl karşılayacak merak ediyoruz. Soğuk rüzgarlar estirebilir. Samsung, Apple davasını kaybetmesinin ardından yarışı bırakmayacağını ve liderliği de kaptırmak istemediğini her fırsatta gösteriyor. Sürekli bir atılım içerisinde. Zaten Apple için ödemesi gereken 1 milyar doları da birkaç kamyon bozuk 5 cent ile ödemişti. Bozuk paralarla da Apple’ın başı dertte.

Aslında mobil pazarda çok tuhaf anlaşmalar da bulunuyor. Yani gerçekten akıl sır erdirmek mümkün değil. Tabi büyük bir pazar ve çeşitli çalımlı oyunlar bulunuyor. Samsung – Apple ile davalıktı ve ezeli bir rekabet bulunuyor, Microsoft – Nokia arasında partnerlik anlaşması var, Microsoft  –  Apple arasında centilmenlik anlaşması var, Samsung – Microsoft arası yeni mobil işletim sistemi anlaşması falan filan… Bu daha uzar gider. Yani geri çekilip biraz düşündüğümüzde “vay be ne işler dönüyor” demekten kendimi alamıyorum… 🙂

Etiketler: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.