Wordpress

WordPress Tema İsmi Değiştirme

Yeni tema yaparken veya tema düzenlemesi veya Türkçeleştirme yaparken, temanıza isim vermek veya ismini değiştirmek isteyebilirsiniz. Birkaç dakika içinde yapabileceğiniz bu işlemler sayesinde tema ismini kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

İlk olarak belirtmemiz gerekiyor ki, temanın yedeğini almayı unutmayın, daha sonra ismini değiştireceğiniz temayı sitenizde kullanıyorsanız, temayı de-aktif hale getirin.

Daha sonra, FTP programı aracılığıyla veya Cpanel (Plesk de olabilir) üzerinden ismini değiştirmek istediğiniz temanın dosyalarına ulaşın, klasörün ismini değiştirin. (Ç,Ğ,İ,Ş gibi Türkçe karakter kullanmayın) Klasör ismini değiştirdikten sonra, Style.Css dosyasını bulun ve açın. Açtığınız bu dosyanın içinde üst kısımda tema ismi kısmını göreceksiniz, buradaki ismi klasöre verdiğiniz isimle değiştirin.

Eğer üst kısımda bu şekilde bir kısım mevcut değilse, aşağıdaki formatı Style.css dosyasının üst kısmına ekleyebilirsiniz:


/*
Theme Name: Buraya tema ismini yazın
Theme URI: http://blogasistan.com
Description: Temanın açıklamasını ekleyin
Version: Tema versiyonu varsa yazabilirsiniz v1, v2 gibi
Author: Tema yapımcısını ekleyin “K_E_M_O” gibi
Tags: Buraya etiketleri yazabilirsiniz, virgül ile ayırmayı unutmayın.
*/

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra style.css dosyasını kaydederek eski yerine tekrar atalım. Admin panelinden temayı tekrar aktif hale getirebiliriz.

Etiketler: , , , ,

3 thoughts on “WordPress Tema İsmi Değiştirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.