Google’dan içerik kaldırma talepleri artıyor

Google telif hakları ile savaşabilmek için yeni bir sistemi mayıs (2012) ayında devreye sokmuştu. Bu çerçevede de gelen tüm şikayetleri toplamaya başladı. Bu talep toplamanın ardından henüz 3 ay geçmişti ki ağustos ayında 1 milyon seviyesi aşıldı. Şimdilerde ise bu sayı daha da arttı ve artmaya da devam ediyor.


google-seffaflik-raporu-2

Google hizmete sunduğu Google Şefaflık Raporu‘na söz edilen bilgilere göre haftalık olarak içerik kaldırma talepleri çığ gibi büyüyor ve şimdilerde (aralık) 4 milyon seviyesine çok yakın.

google-seffaflik-raporu

Artık içerik sahipleri daha doğru tabirle telif hakkı sahipleri google ve platformlarında daha fazla söze sahip. Dolayısıyla kazançlarında da ciddi bir artış yapabilme şansına sahipler. Sırf YouTube üzerinde dizilerin yayınlanması hakkını dizi yapımcılarına açmış olması bile buna güzel bir örnek olabilir. Ancak henüz telif hakkı sahipleri de bu uygulamalardan ve kullanımlarından birçoğu halen bihaber. Zaman içinde daha da artacak gibi görünüyor. Çünkü telif hakkı sahipleri bilinçlendikçe ve google üzerindeki sayfa verilerinin milyarlarca olduğu düşünülürse bu sayının artacağını tahmin etmek hiçte zor olmayacaktır.

Konu telif hakkı olunca birçok büyük şirket de google da sıraya girmiş durumda. Bunlardan birisi de microsoft. Windows 8’in çıkmış olması ve etrafta birçok korsan yazılımın da cirit atıyor olmasından kaynaklanıyor elbette. BBC gibi birçok medya şirketlerinin de telif hakları için başvurusu bulunuyor.

Bu rakamların daha da artacağı aşikar. Peki ya sizce bu uygulama ne kadar iyi oldu?

“Google’dan içerik kaldırma talepleri artıyor” 1 yorum yapıldı.

  • insanlar gerçekten bilinçleniyor ancak sonuç almak kolay olmuyor

Yorum Yapın

Kafirde olsa mazlumun ahını almaktan sakının. (H.Ş.)