Genel, Nasıl yapılır?

Linux’ta Google Drive Kullanın

Geçtiğimiz aylarda Google Drive duyurulduğu zaman Linux desteği olmadığı fakat Linux desteğinin en kısa sürede geleceği söylenmiş, Temmuz ayına gelindiğinde aynı söz tekrar edilmiş fakat herhangi bir gelişme yaşanmamıştı.


insync

Her ne kadar Google tarafından Linux’ta Google Drive kullanmak için herhangi bir çalışma yapılmış olmasa da, kulanmak isteyenler için resmi olmayan iki çözüm mevcut.

Bu çözümlerden ilki insync.  Insync, Windows, Mac ve Linux için üretilmiş olan Google Drive senkronizasyon aracıdır. Google Drive uygulamasından daha gelişmiş özellikler barındırmasıyla adından söz ettiren uygulamada örneğin çevrimdışı kullanıcıların Google Docs dökümanlarını Açık doküman olarak indirme imkanları mevcut.

Şu an beta sürümünde olan insync, tam sürüme geçildiğinde ücretli olarak sunulacak. Google Drive resmi Linux desteği sunulana kadar alternative olarak kullanılabilecek olan uygulamayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz: https://www.insynchq.com/linux

Insync’in ücretli olması nedeniyle bir diğer araç olan Grive‘den bahsetmek istiyoruz. Grive’de insync gibi açık kaynak Google Drive senkronizasyon aracı olarak karşımıza çıkıyor. Insync gibi arka planda çalışmayı desteklemeyen uygulamayı kullanırken senkronize işlemini manuel olarak yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra  Google Dökümanları, Elektronik Tabloları ve diğer Google Docs dosyalarını senkronize edemiyor olması nedeniyle bir atasözü kullanmak istiyoruz: Ucuz etin yahnisi yavan olur.

 

Etiketler: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.