Genel

Tarayıcı Savaşları

Bir zamanların açık ara şampiyonu olan Mozilla Firefox, Google’ın Chrome ile piyasaya girmesinin ardından oldukça kan kaybetti. Internet Explorer’ın son sürümleriyle eksikliklerini kapatması, Chrome ile müthiş bir yarış içine girmelerine sebep oldu.

Peki şu an en çok kullanılan, lider durumdaki internet tarayıcısı hangisi? Bu konuda yapılan birçok araştırma mevcut ve birçok farklı sonuç çıkmış durumda.

StatCounter tarafından yapılan araştırmaya göre, Ekim ayı itibariyle Google Chrome %34,77’lik pazar payı ile ilk sırada yer alıyor. Chrome’u %32,08 ile Internet Explorer, %22,32 ile Mozilla Firefox takip ediyor.  Net Applications firmasının yaptığı araştırma sonuçlarında ise sıralamalar ve oranlar çok farklı.

chrome, explorer, mozilla

Net Applications’un yaptığı araştırmaya göre ise, Internet Explorer 8 %24,50 pazar payı oranı ile yine lider. Gariptir ki, Internet Explorer 8’i IE 9 takip ediyor. Internet Explorer 9’un Pazar payı ise %20,11. Internet Explorer 9’u Chrome 22 %15,02 Pazar payı ile üçüncü sırada takip ederken, Mozilla Firefox 15 %7,82’de kalmış.

chrome, explorer, mozilla

Bu verilerin yanı sıra, Net Applications’un verilerine göre mobil tarayıcılar Ekim ayında %10’un üzerinde bir Pazar alanına sahip ve rekora doğru koşuyor. Eylül ayında %8,94 olan oran Ekim ayında %10,29.

Etiketler: , ,

1 thought on “Tarayıcı Savaşları

  1. İlk tarayıcılar 90′lı yılların ortasında meydana çıkıyor. Netscape Communications Corporation tarafından geliştirilen ilk tarayıcı Netscape Navigator 1994 yılında piyasaya sürüldü ve uzun bir süre pazarın lideri konumundaydı. Daha sonra Microsoft 1995 yılının Ağustos ayında IE (İnternet Explorer) 1.0 sürümü, Kasım 1995 IE 2.0, Ağustos 1996 IE 3.0 sürümünü yayınladı. !997 yılına gelindiğinde meydanda sadece 2 firmanın tarayıcıları vardı.Netscape pazarın %72 payına, IE %18 payına sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.