Sosyal Medya

Twitter Bankası Kuruldu

Türkiye’nin ilk sosyal medya erşivi Popüler Bilişim sahibi Yasin KESEN tarafından kuruldu. sosyalmedya.in çatısı altında Facebook, Twitter, sözlükler ve bloglar takip edilerek 2006 yılından bu yana yazılan tüm yazılar ve iletiler arşivleniyor. Twitter’ın 3200 mesajdan sonrasını göstermediği göz önünde bulundurulduğunda projenin kurum ve kuruluşlar için önemli bir veri kaynağı olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye’de 10 milyonu aşkın Twitter kullanıcısı bulunuyor. Türk Twitter kullanıcılarının bir çoğu TV programlarını, dizileri veya maçları izlerken duygularını ifade etmek için kullanırken, bir kısmı ünlüleri takip etmek, önemli bir kısmı da arkadaşlarıyla anlık olarak bir şeyleri paylaşmak için Twitter ortamında bulunuyor.

Atılan tweetlerin önemli bir kısmı “prime time“ zamanında atılıyor. Maç yayını saatlerinde ise saniyede ortalama 250 tweet atılıyor, bu da taraftarların Twitter’da düello yaptığı sonucunu çıkarıyor. Kitlesel iletişimde TV, radyo ve haber ajanslarının önüne geçen Twitter’ın ABD televizyonlarında yayınlanan reklamını izleyerek, ne denli hayatımıza girdiğini görmek mümkün.

Twitter’ın en aktif kullanan kesimin televizyoncular, gazeteciler ve bazı sanatçılar olduğu belirtilirken birçok politikacının propaganda amaçlı kullandığı, gelen sorulara bile cevap verilmediği, bunun herhangi bir etkileşimi bulunmadığı ve doğru kullanım yöntemi olmadığı belirtiliyor.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.