Windows

Windows 8 Başlat Menüsü

pokki

Windows 8’e geçen bir çok kullanıcının en çok aradığı kısım hiç kuşkusuz Başlat Menüsü. Şimdiye kadarki sürümlerin hiçbirini Başlat Menüsü olmadan üretmeyen Microsoft, Windows 8 ile radikal bir değişikliğe imza attı.

Her ne kadar Windows 8’de Başlat Menüsü kullanamayacak olsak da, onu aratmayacak özellikler yok değil elbette. Başlat Menüsüne alternatif olacak Windows 8 özelliklerini dilerseniz beraber inceleyelim.

1.       Start8

Windows için temalar ve geliştirmeler sunan Stardock tarafından 4.99 dolar gibi bir fiyatla satışa sunulan bu yazılım ile Windows 8 Başlat Menüsüne kavuşabilirsiniz. Dilerseniz satın almadan once 30 günlük deneme süresi mevcut.

Kurulumu ve kullanımı çok basit olan Start8’i buradan temin edebilirsiniz.

2.       Pokki

Klasik Başlat menüsünden çok farklı bir işlevi olan Pokki, programlarınızı açmak ve bilgisayarınızda arama yapmak gibi kolaylıklar sağlıyor. Sosyal ağ bağlantısı seçeneği sayesinde sosyalleşmenizi de sağlayan Pokki, başlat menünüzü sosyal ağ merkezi ve aynı zamanda bir portal olmasına olanak sağlıyor.

pokki

Pokki’yi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

3.       Classic Shell

Klasik Windows Başlat menüsünden vazgeçemeyenler için ideal olan Classic Shell’de, sütunları değiştirebilme, kullanıcı resmini değiştirebilme, simge boyutlarını değiştirebilme ve tema değiştirme gibi birçok klasik Windows 95/98 başlat menüsü özelliği mevcut.

classic shell

Classic Shell’i bu bağlantıyı kullanarak ücretsiz edinebilirsiniz.

4.       Görev Çubuğu

Başlat menüsüne tam bir alternatif olarak görülmese de, herhangi bir yazılım olmadan Windows 8 ile gelen bir özellik. Görev çubuğunda bir kısayol oluşturarak bir nevi Başlat Menüsü edinmemizi sağlayacağız.

Öncelikle Görev Çubuğuna sağ tıklayarak Araçlara gelelim ve ordan Yeni Araç Çubuğu seçeneğine gelelim. Oraya aşağıdaki girdiyi ekleyelim:

%ProgramData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

Görev çubuğunuzda Programs adında bir menünüz oldu. Hayırlı olsun.

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.