Genel

Google Londra’da yeni ofis yapımına girişiyor

Google tüm dünyada büyümeye devam ederken, temellerini de sağlama almak istiyor. Çünkü bu işin sonunu getirebilecek birşey varsa o da algoritmanın SPAM’a yenik düşmesi. Bu nedenle temeller sağlam olmalı. Temeller derken tabiki bu iş aslında yazılımcı ve diğer iş kollarında planlı ve akılcı davranmaktan geçiyor. Ancak bir şey daha var ki bunu Türkiye’de birçok firma es geçiyor; çalışanların refah ve huzur ortamında çalışmaları.

Konumuzla ne alakası var diye okumaya başladığınız satırları sanırım bir yere bağlayabildik. Görüyoruz ki google ofislerinde bu tür dizayn ve eğlenceli ortam temalarına çok dikkat ediyor. Çalışanlarını sıkıntından oldukça uzak tutmak istiyor ki verim hep yüksek olsun. Verimin yüksek oluşu da tabiki akılcı çalışmayı beraberinde getirebilecektir.

İşte Google’un zaten hali hazırda bir Londra ofisi bulunuyor. Sanıyorum artık yeterliliğini kaybetmeye başladığı düşünülen veya yeni yapılacak adımlarda daha büyük bir yönetim alanına ihtiyaç duyan google, kolları sıvamış ve Londra’da kuracağı yeni ofis için arazi satın almış.

google londra yeni ofis arazisi

Arazinin genel olarak özelliklerine değinecek olursak; King Cross‘da (Londra’nın güneyi) yer alıyor. Arazi yüz ölçüm büyüklüğü 2.4 dönüm olarak lanse ediliyor. Ki bu gerçekten bir ofis için büyük sayılabilecek bir arazidir. Arazi satın alma bedeli olarak yaklaşık 1.6 milyar dolar ödeyen google neredese bir o kadarını da (1 milyar dolar) buraya masraf olarak harcamayı planlıyor. Bu yenileme çalışmaları da Londra tarihindeki en büyük yenileme çalışmalarından biri olacağı söyleniyor.

Binanın temelleri için bu yıl sonu başlanacağı söyleniyor. Yaklaşık 2 yıl sürmesi planlanan yeni ofis alanına sonradan orada bulunan ofisleri de burada toplayarak sanıyorum bir ÜS hazırlanmış olacak. Son yıllara baktığımızda birçok avrupa ülkesinde de bir dizi yenilenme çalışmaları haberlerini duyuyoruz.

Google Türkiye için sanıyorum böyle bir yenilenme çalışması için erkendir. Çünkü Türkiye’de zaten yeterince faal olduklarını düşünmüyorum. Bunu geliştirmek adına da çok gözle görülür adımlar atmadıkları da kesin. Bu yüzden buradaki ofis bir zaman daha bu şekilde kalacaktır.

dipnot: Bu arada biraz konu dışı olacak ama bu sıralar bir feryat figan var. Ona da bir konu sonunda dipnot olarak değinip yazıyı sonlandıralım. Hep bir şikayet alıyoruz adsense kazanç oranları hakkında. Zaten Türkiye’de düşük olan TBM değerleri, sanıyorum yeni yılın ilk ayı olması sebebiyle daha da bir düşmüş. Bunu %50 seviyelerinde atledenler bile var. Bende arasıra bu kadar düşüşler gözlemliyorum. Ancak yapacak da çok bişey yok sanıyorum. Eğer kendi ayaklarınız üzerinde durabilecek bir reklam portföyüne sahip değilseniz o zaman buna razı olmak zorunda kalıyorsunuz maalesef. Ki bunu size razı eden de aslen google değil tırnak içinde Türk reklamverenleridir. Bu da gelen şikayetlerin, reklamveren arkadaşlara iletilmesi manasına gelen bir dipnot olsun… 🙂

Etiketler: , , , ,

3 thoughts on “Google Londra’da yeni ofis yapımına girişiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.