Genel, Sosyal Medya

Yazılarınız otomatik twitter’da paylaşılsın (Feedburner)

Evet arkadaşlar belki birçok blogcu arkadaşımız kendi yazdığı yazıları twitter takipçileri için kes-koypala-yapıştır şeklini tercih ediyordur. Bu aslına bakarsanız her ne kadar zor gelse de sitenizin selameti için daha uygundur. Çünkü twittera bir yazınızı paylaşmak için girdiğinizde ekstra paylaşımlar, retweetler veya herhangi bir takipçinize cevap verebilirsiniz. Bu da sitenizin sosyal medyada aktif olmasını artıracak daha interaktif olmasını sağlayacaktır.

Her ne kadar kullanıcı odaklı çalışmaların SEO açısından daha faydalı olduğundan bahsetsek de twitter gibi sosyal medya paylaşımlarınızı otomatiğe bağlamak size zaman kazandıracaktır. Ayrıca otomatik paylaşımın siteniz için zararı olduğunu da söylemiyoruz. Yanlış anlaşılma olmasın 😉

twitter-google-feedburner

Şimdi Yazılarınızı Google’un FeedBurner’ı aracılığıyla nasıl otomatik olarak Twitter sayfanızda paylaşabileceğinize göz atalım. Aslında bu iş için birçok yöntem bulunuyor. WordPress ve Blogger için yapılmış eklentiler de mevcut. Ancak bu işi google farkıyla yapmak isteyenleriniz de olabilir.

FeedBurner Hesabıyla Twitter Sayfanızı Bağlama
Öncelikle uygulama yeterince güvenli olduğu için Twitter bilgilerinizin paylaşılması gibi bir durum söz konusu değildir. Onu belirtip evham yapacak ziyaretçilerimizi rahatlatmış olalım. 🙂

 • İlk olarak FeedBurner hesabımıza giriş yapıyoruz. Yoksa hemen google hesabınızla giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yaptığınızda sitelerinizin daha önceden eklenmiş feedburner adreslerini göreceksiniz. Son eklenen yazıları Twitter’da paylaşmak istediğiniz siteyi seçiyorsunuz.
  (Yeni kullanıcıysanız “Burn a feed right this instant. Type your blog or feed address here:” kısmının hemen altındaki alana sitenizin RSS sayfasının bağlantısını ekleyebilirsiniz. Örneğin wordpress kullanıcıları için “www.siteadi.com/feed” olacaktır. Ardından yanındaki kutucuğa “I am a podcaster!” bir tik atıp “Next” diyoruz.
 • Açılan sayfada üst kısımda bulunan sekmelerden “Publicize” yi seçiyoruz.
 • Gelen ekranda sol kısımdaki bağlantılardan “Socialize (Publish to the social web)” tıklıyoruz.
 • Gelen sayfada “Add a Twitter account” dediğinizde bir pencere açılarak sizi twitter’a yönlendirecektir. Yönlendiğiniz sayfada Yazıların yayınlanmasını istediğiniz sayfanızın bilgileriyle giriş yapın ve yetkilendirmiş olun.
 • Yetkilendirme yaptığınızda tekrar Feedburner sayfanıza otomatik dönüş yapacaksınız. Bu sayfada “Formatting Options” seçeneğinin altında paylaşımınızı nasıl istiyorsanız gerekli yerleri doldurabilirsiniz. (Düzenleme yaparken alt kısımda “Sample Item Preview” kısmından paylaşımın nasıl görüneceğini görebilirsiniz.)
 • Yayınlamak istediğiniz biçimi belirledikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan “Acitvate” butonunu tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken tüm işlemle bu kadar. Artık RSS‘inizi (Son eklediğiniz yazılar) Twitter ile bağlamış oldunuz. Yazdığınız yazılar otomatik olarak twitter sayfanızda da paylaşılmış olacaktır.

FeedBurner’da halihazırda Türkçe versiyon olmadığından sayfayı ingilizce‘sinden anlatmaya çalıştık. Zaten verdiğimiz adımları takip ettiğinizde sıkıntı yaşamadan hesapları bağlama işlemini yapabilirsiniz. Biraz ayrıntı için ise orada yazan ifadeleri google translate ile türkçe karşılıklarına bulabilirsiniz. Basit ingilizce olduğundan sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Hepinize kolay gelsin. İyi günlerde kullanın…

Etiketler: , , ,

6 thoughts on “Yazılarınız otomatik twitter’da paylaşılsın (Feedburner)

 1. Teşekkür ederim. Faydalı bir paylaşım konuyu kendi bloğumda da kaynak vererek paylaşmaktan zevk duyarım 🙂

 2. aatv-izle.blogspot.com adresine uyguladım teşekkür ederim bir çok bilgi çöplüğüne dönüşmüş siteler arasında en kıymetli doğru bilgilere sayenizde ulaştım bu yüzden de yorum bırakıyorum ki değeriniz kıymetlensin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.