İnternetten Adınızı Tamamen Silin

Sosyal ağların günlük hayatımıza iyiden iyiye girmesi ve sosyal ağları bilinçsiz olarak kullanıyor olmamız, internette ismimizin bilinçsiz bir şekilde yer almasına sebebiyet verebiliyor. Hal böyle olunca bazı durumlarda isminizi internette görmek istemeyebilir, isminizi internetten kaldırabilirsiniz..

Aşağıda anlatacaklarımızı uygulayarak internetten isminizi kaldırabilir, hatta tamamen görünmez olabilirsiniz.

İnternette isminizin görünmesinin en büyük sebebi malum Facebook. Facebook’un hayatımızda büyük bir şekilde rol almış olması, gizliliğimizi büyük oranda ihlal ediyor. İnternette isminizin görünmesini istemiyorsanız aşağıdaki ayarları yaparak Facebook yüzünden isminizi internette yer almasını enelleyebilirsiniz:

 1. İlk olarak Facebook’ta gizlilik ayarlarına girerek bütün ayarlarınızı “Özel” olarak değiştirin.
 2. Etiketlendiğiniz fotoğraflar herkes tarafından görünebileceği için etiketlendiğiniz fotoğrafları tek tek açarak seçeneklerden etiketlerinizi tek tek kaldırın.

Bu iki işlemi yaparak Facebook’ta gizliliğinizi büyük oranda koruyabilirsiniz.

İsminizin görünmesini istemiyorsanız, Google blooger hesabınız varsa hesabınızı açarak hesabınızdan profilinizi silin. Böylelikle blog yazılarınız ve yorumlarınız da silinecektir. Blogger hesabınızın yanı sıra Tumblr ve WordPress hesaplarınız varsa onları da silmeniz önemli bir adım olacaktır.

İnternette isminizib bulunabileceği en büyük platformlar tabi ki arama motorları. Arama motorlarına (Google, Yandex, Bing gibi) isminizi tırnak içinde yazarak arayabilirsiniz. (“Blog Asistan” gibi) İsminizin çıktığı forum ve blog gibi sitelerden yazı ve yorumlarınızı kaldırın. Eğer isminiz haber siteleri gibi büyük sitelerde geçiyorsa, kaldırmayı reddedebilirler ama haber editörlerinden isminizin kaldırılmasını rica edebilirsiniz.

Aynı aramayı arama motorlarının görsellerinden de yapın. Resminizin çıktığı websiteleri mevcutsa yöneticilerden rica ederek kaldırtabilir, Flickr, Instagram gibi sitelerden ise kendiniz eklediğiniz fotoğrafları kaldırabilirsiniz.

İsminizi aramayı bırakmayın, ara ara bu arama işlemini yapmaya devam edin. Eğer isminiz bu sitelerde görünmemeye başladıysa doğru yoldasınız demektir. Fakat ortada bir problem var ki Internet Archive sitesi Facebook, twitter gibi websitelerini arşivliyor. Eğer ki isminiz Internet Archive sitesinde görüüyorsa, yöneticilerle irtibata geçip isminizin kaldırlmasını talep edebilirsiniz, keza bu site bu tarz taleplere genelde olumlu yanıt veriyor.

Şunu unutmamakta fayda var ki, sizi internetten bulmak isteyen kararlı bir kullanıcı sosyal mecralarda bulunduğunuz ve siz bulunmasanız bile arkadaşlarınız bulunduğu sürece sizi bulmakta zorlanmayacaktır. Siz yine de isminizi kaldırabilmek için yukarıda anlattığımız adımları yapın, gerisini düşünmeyin.

“İnternetten Adınızı Tamamen Silin” 12 yorum yapıldı.

 • güzel bilgi.

 • yararlı bir yazı olmuş. teşekkürler.

 • kesinlikle çok yararlı oldu

 • Gerçektende güzel bir yazı olmuş, zaten bu etiketlemeler yüzünden tanımadığımız insanlar tarafından bile resimler görünüyor. Facebook gizlilik ayarları gerçektende bu noktada önemli aslında facebook default olarak gizlilik ayarlarını bu şekilde ayarlamalı aslında. Elinize sağlık.

 • güzel bir makale teşekkürler

 • Çok bilgilendirici bir yazı olmuş ama sonda da dediğiniz gibi artık tamamen silmek çok zor.

 • Güzel bir yazı olmuş, bu gizlilik ayarları çoğu arkadaşımızın başına beladır. İstemeden de olsa birçok resim default olarak başkaları tarafından görülmektedir. Biraz bilgili arkadaşlarımız için sorun yok, ama bilgisayar kullanmayı bilmeyen ve facebook kullanan arkadaşlarımız var. Elinize sağlık.

 • Yazı için emeğinize sağlık. Sitenizin teması gerçektende çok hoşuma gitti. Bizede nasip olsa böyle bir tema.

 • Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim…

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bilgileri silmek zamanımızı alacak gibi

 • bilmeyenler için faydalı bi yazı olmuş..fakat gizlilik konusunda yeterli bulmuyorum bu siteleri ne kadar gizleseniz de bi açık kalıyor.

 • Bloğunuzu keyifle takip ediyorum. Oldukça güzel ve bilgi dolu paylaşımlar yapıyorsunuz. Teşekkürler.

Yorum Yapın

Hediyeleşin ki birbirinize olan sevginiz artsın. (H.Ş.)