Wordpress

2013 Mayıs Ayı En İyi WordPress Eklentileri

Geçtiğimiz Nisan ayında özellikle WordPress kullanıcıları websitelerine ulaşamama sorunu yaşamışlardı, bunun sebebi ise gerçekleştirilen botnet saldırılarıydı. Bu da WordPress sitelerinde güvenliğin ön planda tutulması gerektiği hususunu öne çıkarmakta. Otomatik olarak gerçekleştirilen bu tarz saldırılara karşı önlem almak tabi ki sizlerin elinde.

WordPress altyapısını kullanan web sitelerindeki açıkların en büyük sebeplerden bir tanesi güncellemesi yapılmamış olan eklentiler ki bu durum ziyadesiyle can sıkıcı sonuçlar doğurabilmekte. Bundan dolayı, budan böyle sitemizde elimizden geldiğince ay sonlarında bu ayın eklentileri adı altında eklentiler payaşmaya gayret edeceğiz ve eliizden geldiğince güncelleme aralığı sık olan ve güncel eklentilerden söz edeceğiz. Örneğin aşağıda bahsedeceğimiz eklentilerin hiçbiri Nisan 2013 trihinden önce güncellemesi yapılmış eklentiler değil ve binlerce, hatta on binlerce defa indirilmiş ve yüksek puan almış eklentiler, tadını çıkarın.

Eklentileri 10’dan1’e doğru sıralıyoruz, en iyisi en altta 🙂

10. WP Content Copy Protection

Webmasterların canını en çok sıkan konu takdir edersiniz ki emek hırsızlığı. Hayat kısa ve gerek Google, gerekse kullanıcılar birbirinin aynısı olan içerikleri kullanmayı hiç sevmez, hatta bu tarz sitelerden nefret ederler.

Eğer WordPress altyapısını kullanan bir websiteniz varsa  ve içeriklerinizi korumak ve kopyalanmasının önüne geçmek istiyorsanız WordPress içerik kopyalama engelleme eklentisi olarak WP Content Copy Protection plugini iyi bir seçim. En çok kullanılan kopyalama methodları (sağ tıklama, resim sürükleme ve klavye kısayollarını kullanma gibi) bu eklenti sayesinde engellenmiş oluyor. Eklenti yapımcısının da söylediği gibi her ne kadar kopyalamak isteyen her şekilde yazılarınızı kopyalayabiliyor olsa da, bu eklentinin kullanıcıların içeriklerinizi kopyalaması konusunda caydırıcı ooacağı kesin. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

9. BJ Lazy Load

Sitenizin yüklenmesini hızlandırmak aynı zamanda bandwith değerinin de düşük olmasını elbette istersiniz değil mi? Birçok element tarayıcınızın görüş alanına girdiğinde görünür hale gelirler ki bu da web sitenizin yüklenme hızını etkiler.

Bu açıdan bakıldığında BJ Lazy Load eklentisi mükemmel bir seçenek, çünkü sadece Javascript kullanarak resimlerinizin daha rahat yüklenmesini sağlamakla kalmıyor aynı zamanda resimlerinizin ve iframelerinizin geleneksel şekilde yüklenmesini sağlıyor. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

8. AddThis Welcome Bar

Ücretli bir plugin olan Hello Bar ile aynı işlevi göre AddThis Welcome Bar benzer işlevi görüyorlar. Yine de bu eklentinin görevi sitenizi ziyaret edenlere ziyaretlerinin kökenine göre mesajlar göstermenizi sağlıyor. Başka bir deyişle referans olarak nerden geldiyse ziyaretçiniz onu web sitenizde ziyaretçilerinizin görmesini sağlıyor. Örneğin ziyaretçiniz Facebook’tan geldiyse aşağıdaki şekilde bir mesajla karşılaşacak.

Bu tarz mesajlar kullanıcıların paylaşımlarını arttırarak web sitenizin popülaritesinin artmasını sağlayabilir. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7. Developer

Geliştiriciler için mükemmel bir eklenti olan Developer, kodlar üzerinde oynamalar yapabilmek için kullanılan bir eklenti.Automattic ekibi tarafından geliştirilen bu eklentinin geleceği çok parlak görünüyor. Kısaca, geliştirme çevrenizi bu eklentiyle daha da geliştirebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran alıntısından da görebileceğiniz gibi, eklendi önerilen geliştirme eklentilerini öneriyor ve onları ekrandan aktive edebiliyorsunuz. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6. Google CSE

WordPress için arama eklentilerinin içlerinde Relevanssi eklentisi gibi bir eklenti bulunuyor olsa da, arama dendiğinde akla gelen ilk isim Google’dır. Bu plugini gördüğünüzde kullandığınız tüm eklentileri kenara bırakıp bunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Geçmişte WordPress sitelerinde Google aramasını kullanmamızı sağlayan birçok eklenti yapılmış olsa da birçoğunda hatalar meydana gelmişti. Yine de Google CSE yönetimi Google aramalarının WordPress arama şablonunda hiçbir değişiklik yapmadan görünmesini sağlıyor.

Kurulu ise çok basit: Talimatları takip edin ve Google API keyinizi ve Custom Search Engine ID (Arama Motoru ID numarası) alın ve kullanmaya başlayın. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5. Sendola

WordPress altyapısını kullanan işletmeler için kesinlikle ilgi çekebilecek bir eklenti. Sendola ile web sitenize bir buton ekliyorsunuz ve bu butona tıklamaları halinde cep telefonlarına iletişim bilgileriniz otomatik olarak gönderiliyor. Aşağıdaki ekran alıntısından ne demek istediğimizi anlayacaksınız:

Bu eklentiyi yükleyerek aşağıdaki bilgileri yollamalarını sağlayabiliyorsunuz:

 • Telefon numarası
 • Google harita görüntüsü
 • Çalışma Saatleri
 • Resimler
 • Ödeme detayları
 • Yönlendirmeler
 • Google sokak görüntüsü

Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4. Barc Chat

Chat odaları bir zamanların en büyük vakit öldürme sayfalarıydı ki bu durumun yerini artık Facebook aldı. Özellikle 90ların sonunda modem yokken direk bağlantı kurularak saatlerce muhabbet edilir, eve yüklü telefon faturaları gelirdi. Şimdi bu alışkanlığın yerini daha çok Facebook almış olsa da, WordPress tabanlı web sitelerinizde bu eski alışkanlığı tekrar canlandırabilmek için imkanınız mevcut.

Wordpress chat eklentisi olan Barc Chat eklentisi sayesinde kolay bir şekilde sitenizde sohbet fonksiyonu oluşturmanız mümkün. Videoyu izleyerek kurulum ve kullanım hakında bilgi alabilirsiniz. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3. Stealth Login Page

Konunun başında da belirttiğimiz üzere WordPress güvenlik konusu son zamanlarda gündemi epey meşgul eden bir konu. Bu sebepten dolayı güvenlikle ilgili eklenti paylaşmak doğru olacaktı. Kısaca, Stealth Login eklentisi, WordPress sitenizin /wp-admin/ klasörü ve ve wp-login.php sayfasını .htaccess dosyasında herhangi kafa karıştırıcı manuel bir işlem yapmadan korumaya alma maksatlı yapılmış bir eklenti. Herhangi bir kişi veya bot bu dosyalara ulaşmak istediğinde belirlediğiniz bir sayfaya yönlendirilmelerini sağlayarak bu saldırıdan kurtulmanızı sağlayacak.

Tabi ki komple sitenizi korumaya yarayacak bir eklenti değil ama güvenlik açısından alabileceğiniz bir önlem olarak öne çıkıyor. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2. Advanced Settings

WordPress kullanımı çok kolay olan bir sistem olsa da, iş ayarlar konusuna geldiğinde bazen çok karmaşık bir hale gelebiliyor. Bu aşamada Advanced Settings eklentisi aşağıdaki işlemleri yapmanıza yardımcı olarak işinizi kolaylaştırıyor:

 • Yorum sistemini kaldırma
 • Her konuya yazar bilgilerini ekleme
 • Seo açısından yardımcı olmak amacıyla konulara açıklama ve anahtar kelimeler ekleme
 • Blog açıklamasını alarak açıklama anahtar kelimeleri ekleme
 • Yukarıdaki WP admin paneli barını kaldırma
 • HTML yorumlarını kaldırma
 • Kolay bir şekilde FeedBurner konfigürasyonu sağlama
 • Google Analytics kodu ekleme
 • Sayfa yükleme süresini ekleme
 • Önizleme resmi desteği ekleme
 • Resim kalitesini düzenleme
 • Sayfa düzenini düzenleme

Şu bilgiyi de ekleyelim, eklentinin yapımcısı daha fazla özellik üzerinde çalışıyor, eklentiyi takip etmekte fayda var. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1. Seo Plugin by Squirrly

All In One SEO Pack ve WordPress SEO by Yoast gibi SEO eklentileri varken SEO eklentilerinden bahsetmek aslında biraz komik olur fakat Seo Plugin by Squirrly’de pek yabana atılacak bir eklenti değil. Aşağıdaki videodan da izleyebileceğiniz gibi, bu eklenti site optimizasyonu üzerine yoğunlaşmış durumda.

Diğer eklentilerde bulunmayan bir çok ilginç özellik mevcut bu eklentide, bundan dolayı WordPress blogunuzdaki yazıları daha iyileştirmek ve SEO’ya uygun hale getirmek istiyorsanız bu eklentiye mutlaka göz atmalısınız. Eklenti sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tagged , , , ,

9 thoughts on “2013 Mayıs Ayı En İyi WordPress Eklentileri

 1. Bilgiler için teşekkürler. wordpress aşığıyımdır yıllardır. Tek geçiyorum.

 2. Teşekkürler. Bir kaç eklentiyi denemeyi düşünüyorum ama eklenti kurup kaldırma aşamalarında siteye zarar geliyor mu tam emin olamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.