Nasıl yapılır?

Google Gibi Getir Nedir? Siteye Zarar Verir Mi?

Google’ın yeni uygulamaya koyduğu “Google gibi getir” hizmeti webmasterlar açısından büyük bir önem teşkil ediyor. Özellikle içerikleri yavaş index alan webmasterlar tarafından kullanılan bu sistem siteye zarar verir mi, siteyi tembelleştirir mi gibi sorulara bu yazı içerisinde değineceğiz.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle sitenizin webmaster tools’a kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıtlı sitenize giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan “Tarama” sekmesine tıklayın, açılan menüde bu servisi görebilirsiniz.

Hemen indexlenmesini istediğiniz sayfanızın linkini kutucuğa yapıştırıp “Getir” düğmesine tıklayın ve bekleyin. Birkaç dakika içerisinde Google botları sayfanızı tarayacak ve dizine ekleyecektir. Bu işlemden sonra artık yapmanız gereken başka bir işlem de bulunmuyor. İçeriğiniz sitenizin kalitesine, metnin yeterli olmasına göre sıralamada yerini alacaktır.

Google Gibi Getir Özelliği Ne Zaman Kullanılmalı?

Bu özellikle bazıları tarafından gereksiz yere kullanılabilmektedir. Eğer uzun vadede her zaman hit getirebilecek bir içerik girişi yaptıysanız bu özelliği hiç kullanmanıza gerek yok. Aceleci olmayı bırakın, Google’ın içeriğinizi doğal yollarla indexlemesi uzun vadede size kazandıracaktır.

Eğer sürekli olarak güncel içerik paylaşıyorsanız ve içerikleriniz sadece 3 – 4 saat için sitenize hit kazandıracaksa bu özelliği kullanabilirsiniz. Özellikle güncel haber siteleri bu özelliği sıklıkla kullanmak zorunda kalıyorlar çünkü girilen haber içeriğinin anında herkese ulaşması lazım ki site hiti artabilsin.

Botlar sitenizi nasıl görüntülüyor?

Fazla bilinmese de Google Gibi Getir özelliğinin asıl amacı içeriğinizi hemen indexletmek değil, botların sitenizi nasıl taradığını analiz etmeniz içindir. Bu sayede sitenin arka planında çalışan kodlarda herhangi bir sorun var mı, botlar sitenizi doğru bir şekilde tarıyorlar mı sorularının cevaplarını alabilirsiniz.

Bu özellik siteye zarar veriyor mu?

Her şeyin çoğu zarar derler, Google gibi getir de aynen öyledir. Eğer gün içerisinde düzenli aralıklarla index alan bir siteniz varsa bu hizmeti kullanmanıza kesinlikle gerek yok. Doğal yollarla sıralamaya girmeniz çok daha iyidir. Gün içerisinde art arda kullanacağınız bu servis zamanla sitenizin tembelleşmesine ve doğal yollarla index almasını engellemeye neden olacaktır. Botlar artık bundan sonra sitenize doğal yollarla daha az girmeye başlayacaklardır.

Bu konu hakkında sormak istediklerinizi, yorum bölümü aracılığı iletebilirsiniz.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.