Arama Motorları, SEO

Google’da İlk Sayfaya Çıkmak Kolay Mı?

Web sitesi sahiplerinin en büyük hayallerinden biridir hedefledikleri anahtar kelimede Google ilk sayfada yer almak. Fakat artık iyice kurtlar sofrasına dönüşen internet dünyasında anahtar kelimenin zorluk derecesine göre Google’da ilk 3 sayfaya çıkmak dahi büyük emekler gerektiriyor.

Farklı projeler için farklı stratejiler

Her farklı proje için aynı reçeteyi uygulamak sizi sonuca götürmez, sonunda mutlaka hüsrana uğrarsınız. Bu yazımızda daha çok belli bir kategoriyi hedefleyen blog ve içerik sayfaları için nasıl daha üst sıralara çıkabileceklerini anlatacağız.

Genel blog mu yoksa hedeflenmiş bir kategori mi?

Yeni bir site açacak her webmaster bu soruyu soruyor. Fakat artık Google dahi bunun yanıtını verdi. Her şeyden bahseden zamanla çöp haline gelen genel blog yerine hedeflenmiş bir kategori çok daha fazla size getiri sağlanacaktır. Niche denilen kategorilere yönelmelisiniz. Niche kategori de nedir diye seslerinizi duyar gibiyim. Türkçe’ye özel olarak çevirebiliriz. Kısacası genel bir sağlık sitesi açacağınıza sadece gebelik ile ilgili konuları içeren bir sağlık sitesi açtığınızda niche bir alana yönelmiş oluyorsunuz.

Her niche kategori getiri sağlar mı?

Niche deyince de abartmanıza, iyice özele inmenize de gerek yok. Örneğin bitki blogu açmaya karar verdiniz buradan daha özele inip suda yaşayan bitkiler üzerine bir site açmanıza gerek yok. Aranma hacmi çok düşük olduğu için size bir getirisi de olmayacaktır. Bunun yerine suda yaşayan bitkileri kategori halinde yine bitki blogunda işleyebilirsiniz.

Botlara değil, insanlara çalışın!

Artık arama motoru botları da insan zekâsına yakın algoritmalara sahip. Botlara çalışarak 3 ay para kazanacağınıza, insanlara çalışın ömür boyu para kazanın. Bu şu demek oluyor, içeriklerinize özen gösterin. Alt başlık ve kaliteli içerikle ilgili görsel kullanmaya özen gösterin. Ziyaretçilerinizi sitede daha fazla tutmak için onlara yeterli bilgi verin, insanlar artık sosyal medyanın da etkisiyle uzun yazıları baştan sona okumuyor, bu yüzden düz yazı yerine arada görsellerle ve alt başlıkların çekiciliğiyle onları sitede tutun.

Google’ın sitede geçirilen süreye ve ziyaretçinin aradığı bilgiye ulaşmaya ne kadar çok önem verildiği biliniyor. Eğer ziyaretçi Google arama motoru vasıtasıyla sitenize ulaşıp, aradığı bilgiye ulaşmadan tekrardan arama motoruna dönüp başka bir siteye giriyorsa bu sizin büyük bir eksi puan olacaktır. Artık Google sizin yeterli içeriğe sahip olamadığınızı, ziyaretçinizi bilgilendiremediğinizi düşünüp sizi arama motorunun derinliklerine gönderecektir.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.