İşe Yarar Bilgiler, Wordpress

Popüler Bir Bloga Sahip Olmak İçin Neler Yapmalı?

Eğer şu anda bu yazıyı okuyorsanız ya bir blog açma fikriniz vardır ya da mevcut bloğunuz okunmuyordur. Bir blog açmak günümüzde artık çok kolay. Hiçbir yazılım ve tasarım bilgisi olmadan birkaç adımla blog sahibi olabiliyorsunuz. Buraya kadar sıkıntı olmasa da yazdığınız yazıların ayda sadece 5 – 10 kişi tarafından okunuyor olması sizin de canınızı sıkmış olabilir. Düşük bir okunma oranına sahipseniz bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir.

Konu Seçimi Yanlışlığı

Blogunuzun hitap ettiği kesim belki de dünya nüfusunun %0,000001’i bile olmayabilir. Bu da konu seçiminizin yanlış olduğunu gösterir. Yazdığınız konuyla alakalı arama motorlarında zaten arama yapılmıyorsa yapacak da bir şey yoktur, siz ne yaparsanız yapın okunma oranınız artmaz. Bu noktada başka bir konuya kaymanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Arama Motorlarını Düşünmeden Yazın

Sadece ziyaretçim nasıl daha rahat okuyabilir, onu sıkmadan nasıl bu konuyu açıklayabilirim diye düşündüğünüz zaman kazanan siz olacaksınız. Sadece arama motorlarına kandırmaya yönelik yazılmış yazılar size hiçbir şey kazandırmaz. Belki 1 ay okunursunuz fakat gelen ziyaretçi hemen çıkmaya başladıkça Google da sizi yavaş yavaş kara listeye alır.

İletişimleriniz Geniş ve Sağlam Olsun

Yazdığınız yazılar sadece bloğunuzda kalmasın, başka insanların da bu yazıyı paylaşmasına izin verin. Hatta kendi diğer platformlarda paylaşımda bulunun. Sizinle benzer konulara değinen diğer blog sahipleriyle iletişime geçin ve yazı alışverişine başlayın.

Son olarak bloğunuzu sadece hobi amaçlı yapıyorsanız artık arama motorlarını da düşünmeyi bırakın. Bugün dünyanın en büyük siteleri kullanıcı odaklıdır, çoğunda aynı sayfa içerisinde işlemler yapılır, bu yüzden de indexli sayfa sayısı oldukça düşüktür. Fakat ziyaretçinin sitede geçirdiği süre o kadar yüksektir ki her zaman otorite olarak kalmayı başarırlar.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.