İşe Yarar Bilgiler, Wordpress

Siteden Hemen Çıkma Oranı Neden Önemli?

Öncelikle hemen çıkma oranı nedir bunu tanımlayacak olursak; bu istatistik bir ziyaretçinin sitenize geldikten sonra yaptığı davranışları inceler. Bir ziyaretçi içeriğinize geldikten sonra ne kadar süre sitede kalıyor, başka içeriklerinize de göz atıyor mu, yoksa hemen çıkıp başka sitelere mi yöneliyor gibi soruların cevabını verir. Arama motorlarının sıralamalarını yaparken en çok dikkate aldığı konulardan biri olan hemen çıkma oranı nasıl düşürülür sorusunun yanıtını yazı içerisinde vermeye çalışacağız.

İçeriğe göre hemen çıkma oranı değişkenlik gösterir

Farklı içeriklere ait sitelerde hemen çıkma oranlarında da değişkenlik olmaktadır. Örneğin bir film sitesi için hemen çıkma oranı ile bir blog sayfasının oranı karşılaştırılamaz. Sektöre göre farklı çözümler üretmek gerekir.

Haber sitelerinde ortalama %40 hemen çıkma oranı olurken, bu oran bloglarda %75, e-ticaret sitelerinde %20, kurumsal sitelerde ise %50 civarında oluyor. Bu yüzden bu ortalamaların ne kadar çok altına inerseniz aslında o kadar çok başarılısınız anlamına gelir.

Bağlantı vermenin iki ekstra artısı

Yazılarınız içinde konuyla ilgili diğer yazılara link vermeniz hem ziyaretçinizin sitede geçirme süresini artırır, hem de diğer yazınızı SEO açısından beslemenize yardımcı olur. Bunu yaparken link sayısına dikkat etmelisiniz. Bir yazı içerisinde maksimum 3 adet konuyla ilgili link vermek yeterli olacaktır. Bu dahili linklerin yeni sekmede açılmasına da dikkat edin.

Yavaş bir sitede kim dolaşır ki!

Hemen çıkma oranını büyük ölçüde etkileyen bir diğer faktör de sitenizin hızıdır. Sitenizin açılma hızı ve içerikler arasındaki geçişler ne kadar hızlıysa ziyaretçiniz de o kadar çok memnun kalır. Bunun için hosting, server seçimlerinizi iyi yapmalısınız. Ayrıca WordPress kullanıyorsanız cache sistemleri kurup sitenizi önbellekten açabilir, daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Google’ın hızlı çalışan siteleri sıralamada daha ön sıralara yerleştirdiği de bilinmektedir. Aslında buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Siz arama motorunu değil, ziyaretçinizi düşündüğünüz sürece Google mutlaka bunun ödülünü size verecektir. Bu yüzden kendi sitenize bir ziyaretçi gözüyle bakın.

Benzer yazılar ve galeri sistemleri kullanın

Hemen çıkma oranını büyük ölçüde düşüren bir diğer etmen de galeri şeklindeki içeriklerdir. Artık ziyaretçiler Twitter’ın da etkisiyle artık 160 karakterden fazla yazıları okumaya üşeniyor. Bu yüzden içeriklerinizi galeri haline getirebilir, bu sayede okunabilirliği de artırabilirsiniz. Sitenizin derinliğini de artıracağından hemen çıkma oranını büyük ölçüde düşürür.

Hemen çıkma oranını düşüren WordPress eklentisi

Reduce bounce rate eklentisi ile bir ziyaretçi arama motoru vasıtasıyla sitenize geldiğinde bu eklenti aktif hale gelir. Tarayıcı üzerinden geri tuşuna basan kişi Google’a değil, sizin belirlemiş olduğunuz bir linke yönlendirilir. Bu sayede Google hemen çıkma oranınızı tam olarak hesaplayamaz. Bu eklentiyi kullanmak ne kadar etik tartışılabilir olsa da sadece bir alternatif olarak yazı içerisinde belirtmek istedik.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.